Kako komentirate podatke o volilni udeležbi in rezultate vzporednih volitev?

Še najlažje komentiram podatke o udeležbi, saj se ti ne bodo več pomembno spremenili. Vemo, da gre za eno najnižjih udeležb v Evropi. Pravkar sem si ogledala podatke o udeležbi v starih država članicah Evropske unije in še tam je udeležba višja kot pri nas, kaj šele v novih članicah, kjer je skoraj dvakrat višja. To je pravzaprav poraz slovenskega vključevanja v EU. Navsezadnje smo dvanajst let mislili, da je to pomemben, zgodovinsko prelomen trenutek, potem pa se na prvih volitvah tako slabo odrežemo. Mislim, da je to slab znak. Kar se pa tiče rezultatov vzporednih volitev, mislim, da kažejo na nastajanje sprememb v političnem prostoru. Kar se tiče stranke Slovenija je naša, mislim, da smo dosegli dober rezultat, saj so za nami vse neparlamentarne stranke in tudi nekaj parlamentarnih, vendar bi raje počakala na končne rezultate.
Ste zadovoljni z vašo volilno kampanjo?
Vsekakor. Trideset dni smo se srečevali z ljudmi. Ne zato, da jim kažemo naš avtobus in naše plakate, pač pa da se z njimi pogovorimo o njihovih zahtevah, idejah, problemih, tudi o rešitvah za njihove probleme, pa tudi, da bolje razumemo, kako diha ta država. Ne samo, kako živi Ljubljana, pač pa tudi, kako poteka življenje po regijah. Mislim, da je to bila tudi dobra priprava na jesenske volitve. Kar se tiče pa kampanje na splošno, pa mislim, da je bila preveč medla. Že od začetka se je ustvarjalo vzdušje, da te volitve niso nič posebnega, da s sedmimi glasovi v Bruslju nismo mogli ničesar… in rezultat tega je tako nizka udeležba, kar je, kot sem že rekla, zelo slabo.
Se vam zdi, da rezultati vzporednih volitev kažejo tudi na rezultate državnozborskih volitev?
Ne vem niti, koliko ti rezultati odražajo izid teh volitve, počakati bomo morali do končnih rezultatov. Če pa se bo pokazalo, da jih v resnici dobro odražajo, pa mislim, da lahko veliko napovedujejo tudi za jesen. Očitno je prišlo do nekih premikov znotraj političnega telesa, res pa je težko soditi, če so ti premiki lahko daljnosežni, glede na to, da so to premiki manj kot tretjine volilnega telesa.
Vaša pričakovanja za jesenske volitve?
So zelo dobra. Sedaj mislim, da so lahko še bolj podkrepljeno pogumna. Očitno je v državi vse več ljudi, ki niso zadovoljni z obstoječim stanjem, ki so pripravljeni dati svoj glas za to, da se kaj spremeni. Tako so lahko ti rezultati kvečjemu v podporo takšnim razmišljanjem.