Čeprav je kodeks prostovoljen, pa se je že odzvalo veliko trgovcev, ki bodo najkasneje do septembra zamenjali plastične vrečke z recikliranimi in biorazgradljivimi.

Cilj podpisa okoljskega ministra Simona Zajca in predsednice Trgovinske zbornice Slovenije Mariče Lah je, da plastičnih vrečk sploh ne bi več uporabljali. Te so namreč še vedno na voljo, če jih plačamo.
"Upravni odbor trgovcev je brez glasu proti podprl to potezo, kodeks in zanimanje trgovcev v Sloveniji, tako velikih kot majhnih, je zelo veliko," je povedala Lahova.
Zadnjih pet mesecev sicer kupujemo vse manj plastičnih vrečk. "Ne bi pretiralava če bi rekla, da kar za polovico, ja res."

Minister Zajc se je zahvalil tudi potrošnikom, ki po njegovi oceni prepoznavajo pomembnost tega, da se znebimo nepotrebne plastike za enkratno uporabo. S svojim pritiskom in želji po ukrepanju so pripomogli k temu, da v Sloveniji opuščamo plastiko hitreje kot drugod po Evropi, je dodal.
Evropska direktiva glede zmanjšanja potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk sicer za letošnje leto postavlja cilj, da se potrošnja teh vrečk zmanjša pod 90 na osebo letno, v Sloveniji pa smo trenutno pri 50 vrečkah. "Ta cilj bomo presegli, si ga pa želimo preseči zelo impozantno," je poudaril Zajc.

Kako pa bodo zamenjali lahke plastične vrečke, za sadje in zelenjavo? Po besedah ministra nas na tem področju čaka še nekaj dela. "Tukaj nas še čaka nekaj dela, gre namreč za to, da je treba upoštevati določene standarde pri hrani. Upam, da bomo to uspešno rešili do konca leta."
Kodeks bo uradno sicer začel veljati 1. septembra letos. "Lahko pa že jutri," k temu doda predsednica Trgovinske zbornice Slovenije. Namesto plastičnih vrečk pa bodo dovoljene biorazgradljive vreče in tiste z več kot 80 odstotki recikliranega materiala, ki bodo prav tako plačljive.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.