
Počitnikarji in dopustniki so s svojimi jeklenimi konjički že začeli oblegati poti proti morju. Marsikdo, ki se na pot raje odpravi brez avtomobila, je svoje počitniške kovčke po navodilih turistične agencije naložil v katerega od počitniških avtobusov ter vožnjo prepustil profesionalnemu vozniku.
Prav to so konec junija storili tudi češki državljani, ki so se odpravili na letovanje na hrvaško obalo. Žal se je zanje potovanje končalo tragično. Utrujeni voznik je zaspal za volanom in zgodila se je nesreča, v kateri je umrlo osem ljudi. "Neprilagojena hitrost in utrujenost sta najpogostejša vzroka prometnih nesreč,'' so tedaj opozorili hrvaški policisti, nas pa je začelo skrbeti, kako za varnost potnikov na avtobusih skrbimo v Sloveniji?
Najprej smo se z vprašanji glede varnosti obrnili na enega od ponudnikov turističnih aranžmajev. "V Sloveniji je ta zadeva izredno dobro urejena. Imamo zakon, ki zelo natančno predpisuje, kako dolgo lahko voznik avtobusa vozi, čez koliko časa mora ustaviti in koliko počivati. Vsi naši programi so prilagojeni zakonskim zahtevam, vsaka razdalja je natančno izračunana, kadar je treba, sta na poti dva voznika,'' nam je pojasnil Mišo Mrvaljevič iz podjetja Kompas.
Kot je še dodal, že dolga leta sodelujejo s pogodbenimi prevozniki, ki zadostujejo vsem njihovim merilom. "Avtobusi morajo biti novi, očiščeni, vozniki šolani in tako dalje,'' pravi in dodaja, da so skrbi odveč. "Če spremljate nesreče, se te dogajajo predvsem tam, kjer se zakonskih obvez ne sprejema oziroma nanje ne pazijo dovolj. Mi na daljše destinacije vozimo z letali in ne pade nam na pamet, da bi ljudi z avtobusi vozili na primer na Portugalsko,'' je še dodal.

Odgovornosti se pogosto zavedamo šele po tragediji
A povsod ni tako. Kot pravi klinična psihologinja in ena od predstavnic Zavoda Varna pot Vesna Radonič, se v času krize kar precej turističnih agencij še vedno odloča za potovanje z avtobusom, saj so cene aranžmajev tako precej nižje. "Agencije v takšnih časih poskušajo znižati cene. Pri tem bi apelirala nanje, da v takšnih primerih zagotovijo vsaj dva voznika,'' pravi in dodaja, da voznik nosi ogromno odgovornost na svojih plečih. "To je tako kot pri pilotih; obvezna je maksimalna zmožnost koncentracije, da voznik nima 'mačka' še od prejšnje noči, da je izkušen in da v tistem hipu, ko se kaj zgodi, pravilno reagira! Prav je, da svojo traso dobro pozna in da ni pod pritiskom. To, da mora ob določeni uri nekam priti, je velik pritisk, prav tako ima veliko več motenj, kot jih imamo mi v osebnih vozilih,'' je dejala in apelirala na voznike osebnih vozil, da se tudi oni v prometu vedejo primerno in ne ogrožajo drugih.
Kljub strogim zakonskim predpisom se včasih dogaja, da so tako agencije kot avtoprevozniki premalo pazljivi. "Določene agencije se ne zavedajo, da včasih njihovi vozniki ne poznajo kraja, kamor potujejo, da morajo pri tem spremeniti svoj bioritem, nekateri so kot čarterski piloti, ki jih pač najamejo, pogosto pa gre v teh primerih za starejše voznike, ki niso v kondiciji za vožnjo,'' je dejala Radoničeva, ki dvomi, da so vsi ti vozniki pod kontrolo, saj se ne preverja, ali ima voznik morda visok krvni tlak, sladkorno bolezen ali kako drugo kronično bolezen. Meni, da je zelo dobro, da imajo agencije v takšnih primerih spremljevalca, a žal si to redko lahko privoščijo. Ob tem opozarja tudi na dejstvo, da agencije včasih čez konec tedna najamejo voznike z rednih prog, ki po napornih delovnikih med tednom niso dovolj spočiti. "To je izjemno odgovorno delo in tega se premalokrat zavedamo oziroma se ga zavemo le takrat, ko pride do tragedije,'' je še zaključila.
Ko smo o priporočilih naročnikom prevozov povprašali policiste, so ti odgovorili, da se naročniki odločajo individualno in pogosto na podlagi cene prevoza, priporočil drugih in lastnih izkušenj, zato je s priporočili težko usmeriti naročnike prevozov, da izberejo pravega prevoznika. "Če bi pred začetkom prevoza naročniki zaznali nepravilnosti na vozilu oziroma slabo psihofizično stanje voznika, lahko to naznanijo policiji, ki bo izvedla nadzor," so zapisali in dodali, da je sicer izvajanje nadzorov nad vozniki avtobusov pomemben del nadzora cestnega prometa, ki ga izvajajo skozi vse leto, posebno pozornost pa posvečajo prevozu otrok. "Voznikom avtobusov priporočamo, da se na pot odpravijo vedno v dobrem psihofizičnem stanju, da so spočiti, da upoštevajo obvezne dnevne in tedenske počitke ter odmore in pred začetkom vožnje vizualno pregledajo opremo ter naprave vozila," pravijo.

V podjetju Izletnik Celje, kjer nudijo avtobusne prevoze, so nam potrdili, da veliko pozornosti namenjajo pripravljenosti in dobremu počutju svojih voznikov. "Mi imamo voznike redno zaposlene, kar je redkost, čeprav to zakon zahteva. Varnost mora biti zakonsko zagotovljena, obvezni so počitki voznikov. Po zakonu lahko voznik vozi dnevno 9 ur oziroma 10 v izrednih primerih, delovni čas voznika ne sme biti daljši od 13 ur,'' so pojasnili in dodali, da so po njihovih izkušnjah glede obveznih počitkov tudi slovenski policisti zelo strogi. Poleg tega veliko pozornost posvečajo tudi tehnični brezhibnosti avtobusov, saj morajo tehnične preglede opravljati na pol leta, v lastnih delavnicah pa preglede izvajajo vsak mesec.
In kaj veleva zakon?
Za poklicne voznike, ki vozijo skozi več kot eno državo EU, veljajo po evropski zakonodaji omejitve trajanja vožnje, in sicer slednja ne sme preseči 9 ur na dan ali 56 ur na teden. Voznik mora po štirih urah in pol vožnje počivati vsaj 45 minut.
Voznik mora biti ves čas v takšnem psihofizičnem stanju, da lahko varno upravlja vozilo. Če naročnik prevoza ali njegov predstavnik sumi, da voznik ni zmožen varne vožnje, bodisi zaradi alkohola ali druge psihoaktivne snovi, utrujenosti, poškodbe ali ostalega, sme policiji predlagati, da se pred začetkom ali pred nadaljevanjem vožnje preveri voznikovo psihofizično stanje. Policisti nato izvedejo postopek preverjanja. Če se izkaže, da je voznik v takšnem psihofizičnem stanju, da ni zmožen varne vožnje, je prevoznik dolžan zagotoviti drugega voznika.
Voznik ne sme v delovnem dnevu opravljati drugega dela, ki bi lahko vplivalo na njegovo zmožnost varnega upravljanja vozila. Pri tem je mišljeno vodenje ali sodelovanje pri vodenju izleta, izvedba ali sodelovanje pri športni vadbi in podobno.
Vozilo mora biti tehnično brezhibno in urejeno, kar mora biti skrb prevoznika in voznika, otroci pa morajo biti privezani z razpoložljivim varnostnim pasom.
Med vožnjo mora imeti voznik pri sebi tudi potrdilo, s katerim dokazuje poklicne vozniške izkušnje. Na zahtevo policista ga mora izročiti na vpogled.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.