Eno najpomembnejših političnih vprašanj ta trenutek, ki bo pokazalo, kakšno stopnjo politične kulture in odgovornosti ministrov bomo imeli v Sloveniji v prihodnosti, je povezano z usodo ministra Andreja Vizjaka. Slovenci zdaj vedo, da je bil ujet med pogovorom s tajkunom Bojanom Petanom, proti kateremu sta se takrat Vizjak in njegova stranka SDS borila v nastopih pred javnostjo. Vizjak je pogovor, potem ko smo ga prvič objavili, označil za lepljenko, a so ga daljši deli pogovora, ki smo jih objavili kasneje, demantirali. Izkazalo se je, da je Vizjak tajkunu Petanu svetoval, naj ne izpelje odkupa lastnih delnic, ker bi bilo to neumno, o tem pa ga je prepričeval tudi z besedami, da bo moral za odkup državi plačati davek. Z njim je barantal o tem, kdo bo sedel v nadzornem svetu Term Čatež, mu obljubljal tudi naklonjenost države pri prevzemu Term Olimje, če bo kooperativen, ob tem pa še izjavil, da bo, če bo treba, "strl jajca tudi kakšnemu sodniku", da bi dosegel svoje.
Pristnost pogovora je poleg strokovnjakov danes potrdil tudi Petan in zapisal: "Na vaše vprašanje glede dodatno objavljenega pogovora z gospodom ministrom Vizjakom lahko odgovorim le to, da je ta avtentičen posnetek sam po sebi absolutno dovolj zgovoren in da je vsakršen komentar popolnoma nepotreben."
Usoda ministra Vizjaka pa ni samo v rokah predsednika vlade Janeza Janše in stranke SDS, ki ministra Vizjaka za zdaj podpira, ampak tudi koalicijskih partnerjev SMC in NSi. Ta se je sinoči odločal tudi o tem, ali minister Vizjak uživa njegovo podporo.
Tonin: Vizjak ne uživa več podpore NSi
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal predsednik NSi Matej Tonin, so bile besede ministra Vizjaka "posnete na nezakonit način v zasebnem pogovoru, neprimerne in nedostojne", kar je povedal tudi sam. "A NSi je resna stranka in smo kredibilen koalicijski partner, tako da nikoli ne gremo na prvo žogo, vedno stvari preverimo in tistim, ki so česa obtoženi, damo možnost, da se o stvareh izrečejo. Potem se med seboj temeljito pogovorimo in sprejmemo odločitev. Z ministrom Vizjakom smo se temeljito pogovorili, predstavil nam je svoje razloge za ta pogovor in tudi vsebino, sam sem se pogovoril tudi s predsednikom vlade. Na podlagi pogovorov ... To sem želel najprej povedati gospodu Vizjaku in ne v kamero, kot so nekateri želeli, ampak po vsem tem minister Vizjak ne more več računati na podporo NSi."
Po Toninovih besedah je Vizjak izkušen politik in minister z dolgo kilometrino. "Prepričan sem, da se zaveda, da ta njegova zgodba na nek način ovira vlado in nas vse skupaj postavlja v neprijetno situacijo. Zato verjamem, da še vedno obstaja možnost, da minister Vizjak sam sprejme konkretne odločitve, ki bi nas vse skupaj razbremenile. Na drugi instanci je seveda predsednik vlade. On je tisti, ki ministre predlaga, predlaga pa tudi njihovo razrešitev. In tudi predsednik vlade se bo moral o tem izreči. Na koncu je seveda interpelacija. Stališče NSi o tej točki sem vam pa že povedal."
Na vprašanje, ali bodo torej v NSi podprli interpelacijo proti Vizjaku, je Tonin dejal: "Ministru sem jasno in glasno povedal v obraz, da žal ne more več računati na podporo Nove Slovenije."
Ima torej NSi drugačne standarde kot SDS? "NSi je stranka dialoga, stranka komunikacije, in v tej smeri si vedno prizadevamo – če poslušate naše ministre in poslance, boste najverjetneje ugotovili, da dostojno komunicirajo in se trudijo z dialogom prispevati k temu, da bi se stvari v družbi pomirile. Kako to delajo nekatere druge stranke, je stvar njihove taktike in njihovega pristopa," še pravi Tonin.
Razlog, da so se v NSi tako dolgo odločali o Vizjaku, je po njegovih besedah preprost. "Smo resna stranka, ki ne skače na prvo žogo, poleg tega pa želimo biti kredibilen koalicijski partner. Jaz si ne bi nikoli želel, da bi o nekih stvareh, ki jih imajo moji kolegi v vladi proti meni, ali če se z nečim, kar jaz počnem, ne strinjajo, izvedel preko kamer, v vaših oddajah, na pločnikih pred vlado ... Želim si, da se najprej sami pogovorimo, in ta pristop smo v vladi ves čas gojili, pa tudi kjer koli smo bili doslej s komer koli v koaliciji, tudi na lokalnih področjih smo delovali na takšen način."
'Gospod Ribič uporablja poceni trik, ker ni dosegel svojega'
Nad stranko NSi pa visi še eno pomembno vprašanje – dogajanje v energetiki. Nekdanji direktor Elektra Ljubljana Andrej Ribič namreč trdi, da je moral z mesta direktorja oditi, ker je tako dejal minister Jernej Vrtovec.
Tonin je na to odgovoril, da je korporativno upravljanje v Sloveniji jasno – imamo SDH, ki je predlagal in imenoval tudi nadzorni svet Elektra Ljubljana, in za Ribičevo razrešitev so se odločili nadzorniki Elektra Ljubljana, ne pa minister Vrtovec. "Zdi se mi, da je to zelo poceni trik, ki ga uporablja gospod Ribič, ko ni dosegel neke svoje stvari in zdaj krivi ministra Vrtovca, ki pri tem nima nič."
Tonin se tudi sprašuje, kaj je Ribič, ki bi moral poznati korporativno pravo, iskal v parlamentu. "Ta gospod nima kaj iskati v parlamentu, ker o njegovi razrešitvi in imenovanju ne odloča parlament, ampak nadzorni svet. Imam občutek, da se je gospod politično sam dogovarjal za primeren sestop, za primerno odpravnino, in ko svojega ni dosegel, je kar naenkrat kriv minister Vrtovec, ki ga ni bilo na tem sestanku in nima nobenega vpliva na nadzorni svet." Nesprejemljivo se mu zdi tudi, da je generalni sekretar Borut Dolanc Ribiča vabil v prostore SDS v parlament. "Takšen pogovor v parlamentarne sobane ne sodi."
Glede enega od kandidatov za novega direktorja Gen-I-ja, Jureta Sokliča, je Tonin povedal, da ga ne pozna, da se ni z njim nikoli srečal, da ni član NSi in ga ni predlagal ne Vrtovec ne NSi, ampak nadzorni svet.
Na vprašanje, ali direktorje v energetiki, ki so bili imenovani v času levih vlad, zdaj menjajo, ker je tam velik denarni tok, ki ga želi prevzeti NSi, pa: "NSi ničesar ne prevzema. Za stvari, ki so bile odločene, so se odločili nadzorni sveti. Gospoda Goloba nihče ne razrešuje; kakor je meni znano, mu je potekel mandat in nadzorni svet se je odločil, da mu mandata ne podaljša. Verjamem, da je imel za to utemeljene razloge." Vprašanja, ki jih postavljate meni, bi morali postaviti predsednikom nadzornih svetov teh družb, je še dodal.
KOMENTARJI (502)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.