Inštitut za trajnostni razvoj pa opozarja, da so spregledali študije, ki jasno dokazujejo, da so se na živalih ob uporabi glifosata razvili tumorji. Celo več, Svetovna zdravstvena organizacija je glifosat uvrstila na seznam verjetno rakotvornih snovi za človeka.
Kako je torej mogoče, da ene študije kažejo na varnost, druge pa, da povzroča raka?
Študije, ki kažejo na varnost herbicida, so preizkušali samo s glifosatom, neodvisne študije pa so hkrati delali poizkuse še s pripravki iz glifosata, kjer je primešanih še več pomožnih snovi, ki so velikokrat bolj toksične od samega glifosata.
Eno izmed redkih proizvodenj glifosata v Evropi imamo tudi v Račah pri Mariboru. Tam je zelo aktivna civilna iniciativa, ki bdi nas delom podjetja. Odkar je ameriški lastnik, se je menda stanje in komunikacija z njimi izboljšala. Je pa zanimivo, da prav zdaj poteka študija, ki jo opravlja Onkološki inštitut, o zbolevanju za rakom na območju Rač.
Se je pa zaradi javnega mnenja politika pri nas odločila, da glifosat s prihodnjim letom prepove. Nekatera mesta že uvajajo alternative. V Ljubljani odpravljajo plevel samo z vročo vodo - več o tem nocoj v oddaji Preverjeno.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.