Potem ko so včeraj sindikalne centrale zavrnile poziv Združenja delodajalcev Slovenije na sklenitev Kolektivne pogodbe o izredni uskladitvi plač za leto 2007, je Združenje danes pri pristojnem sodišču vložilo tožbo, s katero od sindikalnih organizacij - podpisnic Dogovora o izredni uskladitvi plač za leto 2007, zahteva sklenitev navedene kolektivne pogodbe.
V Združenju delodajalcev menijo, da je bil podpisani Dogovor, ki ima po njihovem mnenju pravno-formalno značaj predpogodbe, sklenjen v enaki obliki kot se zahteva za kolektivno pogodbo. Prav tako pa so določene tudi vse bistvene sestavine glavne pogodbe, kot tudi zaveza za sklenitev kolektivne pogodbe o enkratni uskladitvi plač zaradi nepričakovano visoke inflacije v letu 2007, ki naj bi zavezovala vse delodajalce v zasebnem sektorju.
V sporočilo za javnost so med drugim zapisali, da so dogovor podpisali zakoniti zastopniki vseh reprezentativnih sindikalnih central in pooblaščeni predstavniki delodajalskih organizacij.
“Po obligacijskem zakoniku podpisana predpogodba podpisnike zavezuje k sklenitvi glavne pogodbe, v primeru, da ne pride do sklenitve pogodbe, pa pogodbena stran, ki podpiše glavne pogodbe drugi pogodbeni strani odgovarja za povzročeno škodo. 1. februarja so zakoniti zastopniki sindikalnih central odklonili podpis Kolektivne pogodbe, ki je vsebovala vse elemente iz podpisanega Dogovora z dne 25. januarja, zato je ZDS dne 7. februarja sindikalne centrale pisno pozvalo k podpisu kolektivne pogodbe,“ menijo v Združenju delodajalcev Slovenije.
"Odgovornost je na strani delodajalcev"
Na strani sindikatov se presenečeni in zgroženi nad tožbo Združenja delodajalcev. Dušan Rebolj, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, je za 24ur.com povedal, da zadnja poteza delodajalcev pomeni zgolj zaostrovanje socialnega dialoga v Sloveniji.
“Delodajalci nimajo za tožbo nobene pravne podlage, saj je bil dogovor samo parafiran in ne podpisan. Odgovornost, da se nismo dogovorili, je na strani delodajalcev. Z vložitvijo tožbe tvegajo konflikt. Imam občutek, da skušajo delodajalci narediti vse, da dogovor ne bi bil sklenjen,“ meni Rebolj.
Kolektivne pogodbe so prostovoljno dejanje, to zagotavljajo mednarodne konvencije, je povedal predsednik največje sindikalne centrale ZSSS Dušan Semolič. "Nihče ne more izsiliti sklepanja kolektivnih pogodb," je dejal v odzivu na danes vloženo tožbo delodajalcev za sklenitev kolektivne pogodbe o uskladitvi plač za lani.
Po njegovih besedah so kolektivne pogodbe prostovoljno dejanje, prostovoljnost zagotavljajo mednarodne konvencije. "Kolektivne pogodbe vedno nastajajo v dialogu; ni avtomatizma in nič samo po sebi umevnega," je dejal Semolič.
Semolič je povedal, da so 25. januarja parafirali dogovor o izrednem dvigu plač za lani zaradi visoke inflacije, v dogovoru pa so se dogovorili, da bo prišlo do kolektivne pogodbe. "Toda pri oblikovanju kolektivne pogodbe je prišlo do tako velikih razhajanj, da kolektivna pogodba ni bila podpisana," je dejal.
Dogovor s 25. januarja v zadnji točki določa, da "tolmačenje dogovora zagotavlja skupna komisija, ki je sestavljena iz štirih članov". Po Semoličevih besedah te komisije niso oblikovali.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.