Tudi pri nas nismo imuni na korupcijo v zdrastvu - policija je v zadnjih petih letih preiskovala kar 130 takšnih primerov. Da pa bi se zdravnike podkupovalo na način - kot naj bi to počeli v Romuniji, je malo verjetno - meni direkotrica Kranjskega zdravstvenega doma Lilijana Gantar Žura: "Jaz mislim, da ne. Vsaj v našem zdravstvenem domu oziroma na področju primarnega zdravstva zelo težko. Tudi s kolegi sem malo razpravljala o tem, nihče ni dobil takšne ponudbe."
Kljub temu - kot smo razkrili pred nekaj meseci - farmacevti letno med zdravnike in zdravstvene ustanove razdelijo okoli 11 milijonov in pol evrov. Gre za donacije namenjene predvsem za kogrese, izobraževanja, svetovanja in sodelovanje pri raziskavah. "Farmacevtske firme, če nam donirajo denar, se pravi naši zdravstveni ustanovi, ne pogojujejo to z ničemer," pravi Gantar Žura.
Kranjski zdravstveni dom - s 400 zaposlenimi - je v preteklem letu z donacijami prejel vsega 15.000 evrov. Kar je drobiž v primerjavi z rekorderjem med posamezniki, ki mu je farmacija plačala več kot 120 tisoč evrov. Seveda ne gre za podkupnino - pač pa za zakonita nakazila - v večini gre za honorarje za predavanja, ki jih - najpogojsteje v toplih krajih - organizirajo podjetja.
"Povabijo me na Ciper, odpredavam eno, dve, tri predavanji in zato izstavim račun," je lani septembra pojasnil Matija Tomšič, predstojnik Kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana.
Predstojnik oddelka za revmatologijo v ljubljanskem kliničnem centru je v letu dni od farmacevtov - na račun svojega podjetja - prejel okoli 25 tisoč evrov. V Kranjskem zdravstvenem domu takšne prakse ne poznajo. "Ja, mislim, da to bi bil problem. Donacija pride na zdravstveni dom, potem pa mi razpršimo med vse zaposlene," pravi direktorica ZD Kranj.
Kako in kdaj lahko zdravniki sodelujejo s famracevtskimi podjetji ni jasno določeno, kot tudi ni pravil, ki bi zahtevala razkritje takšnih nakazil. Interesa - da bi takšna pravila postavili - pa tudi ne.
"Glejte že tako je Slovenija hiper regulirana država. Imamo skoraj 1000 zakonov in preko 21 tisoč zakonskih aktov. Pa vendar bo treba spremenit kulturo in navade, zakonodajo verjetno ne," je prav tako lani septembra dejal zdravstveni minister Aleš Šabeder.
Objavo nakazil je sicer že uzakonilo 11 evropskih držav - tudi Američani lahko podatek, koliko je od farmacije prejel njihov zdravnik, izbrskajo z le nekaj kliki.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.