Ministrska ekipa je sindikatom javnega sektorja predstavila predloga za zamrznitev plač javnih uslužbencev. Odgovor pričakuje v desetih dneh.
Kot prvo možnost je vlada predlagala neizplačilo odprave plačnih nesorazmerij, zamrznitev napredovanj in neizplačevanje dodatka za delovno uspešnost v višini dveh odstotkov. Poleg tega naj ne bi izvedli uskladitve plač z inflacijo, regres pa bodo izplačali v višini letošnjega.
Kot drugo možnost javnim uslužbencem ponuja odpravo obeh četrtin plačnih nesorazmerij s 1. januarjem 2010, vendar pa bi bilo v tem primeru potrebno znižanje plač. "Predlagali smo več variant, ki predvidevajo od nič do 10-odstotno znižanje plač, odvisno od višine plače posameznega uslužbenca," je pojasnila ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Kot je dodala, tudi v tem primeru ne bi bilo uskladitve plač z inflacijo in ne bi bilo izplačil dodatka za redno delovno uspešnost, regres pa bi ostal na ravni letošnjega.
Vlada mora v proračunu za plače javnih uslužbencev sicer letno zagotoviti 4,1 milijarde evrov, v primeru dokončne odprave plačnih nesorazmerij pa skoraj 4,5 milijarde evrov.
Cilj vlade je, da prihodnje leto vsota za plače ostane na letošnji ravni.
"Če ukrepi ne bodo sprejemljivi, ima vlada ob taki situaciji lahko velik problem," je pred sestankom poudarila Pavlinič Krebsova. Po njenih besedah bi to pomenilo, da bi bilo v proračunu za leto 2010 manj sredstev za razvoj, za pomoč gospodarstvu ter predvsem za aktivno politiko zaposlovanja in reševanje socialnih težav.
Ponudbo vlade je treba razumeti v kontekstu drugih predlaganih ukrepov, pa je po srečanju dejal minister za delo Ivan Svetlik. "Gre za to, da bi ustavili rast tudi drugih velikih agregatov, to so pokojnine in socialni transferi." Samo na ta način je mogoče ohraniti določeno raven socialnih pravic, je poudaril. "Gre za to, da nikomur nič ne odvzamemo, vendar se odpovemo rasti, ki v kriznih razmerah ni sprejemljiva, ekonomsko ni vzdržna." Nevzdržen proračun bi dolgoročno pomenil še več odpuščanj, poudarja.
'Predlog je radikalen'
Vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Janez Posedi je vladni predlog označil za bistveno bolj radikalnega, zato pričakuje, da bodo pogajanja zahtevna.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je povedal, da so opozorili ministre, da "plače v javnem sektorju niso samopostrežba, v katero se hodi takrat, kadar ne gre drugače, in je tukaj na razpolago odprta vreča denarja". In še: vlada se mora odločiti, kako bo razdelila bremena te krize, koga bo dejansko ščitila, koga bo bolj obremenila in koga manj.
Sindikati pred srečanjem: Ne vemo, kaj naj pričakujemo! Znižanje ali zamrznitev?
Sicer pa bi po njegovem mnenju znižanje plač v javnem sektorju "delovalo nekoliko perverzno". "Namreč, potem ko so Križaničev predlog o dodatni obdavčitvi najvišjih plač – k temu bi dodal, da bi morali obdavčiti še rente tistih, ki živijo od lastnine stanovanj, in luksuz – tako gromovniško zavrnili, ga označili kot katastrofo, bodo sedaj verjetno ti isti ljudje vpili, da je treba znižati plače javnemu sektorju, ker bo sicer prišlo do katastrofe," je dejal.
Ob tem je opozoril, da nižanje plač učiteljem, zdravstvenemu osebju, osebju, ki skrbi za socialo v domovih za ostarele itd., lahko pomeni samo padec kakovosti v teh najbolj vitalnih dejavnostih javnega sektorja in da država pri demontaži javnega sektorja zavestno sodeluje, na drugi strani pa ščiti tiste, ki bi morali v tej krizi največ prispevati, da bi jo lahko presegli.
V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije so nam povedali, da so vladni predlog dobili danes okoli 12. ure. "Republiški odbor sindikata seveda predloga ni mogel obravnavati, ker sestanka ne moremo tako hitro sklicati. Danes popoldne nam bodo predlog bolj uradno in definitivno predstavili. Sigurno pa bo članstvo to sprejelo negativno, z velikim in burnim odzivom. Ne upamo si niti razmišljati o tem, kako bomo to speljali, da bi lahko mirno sodelovali. Težko,“ je za 24ur.com povedala generalna sekretarka Flory Banovac. V nadaljevanju pogovora je razložila, da je tu mišljeno splošno sodelovanje, ko bodo potrebovali soglasje članov o kakršni koli odločitvi. Dodala je še, da niti ena predlagana varianta ni dobra za njihov sindikat in člane.
Za komentar smo prosili tudi Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenija. Generalna sekretarka Dragica Kekec je za 24ur.com povedala, da se do vladnega predloga težko opredelijo oz. komentirajo, saj jim teksta niso niti poslali.
"Nekakšne predloge so dali, toda kaj bo, se ne ve. Ne vemo, kaj nam ponujajo,“ je za 24ur.com povedal predsednik sindikata policije Branko Prah. Na vprašanje, kakšno je splošno vzdušje v sindikatu, je Prah dejal, "da se ve, da nikakor ne bodo tega sprejemali“. Dodal je, da jih je premalo, da ni opreme in podobno, tako da je nezadovoljstvo očitno veliko. "Konkretne zadeve bomo lahko komentirali po sestanku," je sklenil Prah.
Sekretar Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščevič je za 24ur.com povedal, da osnovnih plač ne bodo dali. "Uradnega dokumenta ni nobenega, razen tistega, ki je neuradno krožil in ga je ministrica že demantirala. Gre za to, da vlada poskuša na javnem sektorju ustvariti določene prihranke. Če gre res za znižanje plač, potem je to za nas problematično. Če pa bi iskali variante v drugih oblikah, potem bi se že dalo pogovarjati. Vemo, da je potrebno nekaj dati, saj je kriza. Vendar osnovnih plač nimamo namena dati. Definitivno ne,“ je bil kritičen Miščevič. Na temo zamrznitev plač pa je dejal, da gre že za drugo zgodbo. "Plače so že zamrznjene. Oni so predvidevali, da bi bila v naslednjem letu eskalacija plač 1,1 procent. To je na posameznika zanemarljiv znesek. Temu bi se še relativno lahko odpovedali. Nikakor pa ne bi mogli pristati na to, da nam bi sedanje plače znižali," je še povedal za 24ur.com.
Dokument čudežno posredovan javnosti
Spomnimo. Še pred današnjim sestankom se je v javnosti pojavil dokument, ki razkriva, da vlada načrtuje poseg v plače zaposlenih v javnem sektorju. Javni uslužbenci so zato na nogah.
V 1. predlogu je zapisano: osnovne plače se 1. januarja 2010 znižajo za 6,9 odstotka, pri čemer se osnovne plače od 5. do 11. plačnega razreda ne znižajo, od 12. do 27. plačnega razreda se znižajo za štiri odstotke, od 28. do 65. plačnega razreda pa se znižajo za osem odstotkov. Splošna uskladitev plač se izvede s 1. julijem 2010 v višini 1,1 odstotka. Napredovanja se izvedejo 1. aprila 2010. Delovna uspešnost se izplača v višini dva odstotka.
V 2. predlogu pa je zapisano: osnovne plače se 1. januarja 2010 znižajo za 3,1 odstotka, pri čemer se osnovne plače od 5. do 29. plačnega razreda ne znižajo, od 30. do 52. plačnega razreda se znižajo za štiri odstotke, od 53. do 65. plačnega razreda pa se znižajo za osem odstotkov. Splošna uskladitev plač in napredovanja se v letu 2010 ne izvedejo. Naslednje leto se prav tako ne izplača delovna uspešnost.
KOMENTARJI (408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.