Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvrševanju proračuna, ki pa do začetka vladne seje med koalicijskimi strankami še ni bil povsem usklajen.
Na tiskovni konferenci je premier Marjan Šarec potrdil, da je vlada sprejela predlog novele zakona o izvrševanju proračuna soglasno, torej tudi z glasovi Stranke Alenke Bratušek. Gre za tehnični dokument, ki omogoča izvrševanje proračuna, vlado pa čaka še priprava predloga rebalansa proračuna za leto 2019. "Tega bomo obravnavali naslednje leto, a pogovori se bodo začeli že zdaj," je dejal Šarec.
Pri tem pa opozoril, da denarja ni na pretek: "Moje osebno mnenje je, da je dobro, da ljudem omogočimo človeka vredno življenje, a ministrstva se bodo morala potruditi in pripraviti tudi določene strukturne ukrepe."
Ultimat Šarca Bratuškovi
V dopoldanskih urah je sicer odjeknila novica, da je premier Marjan Šarec stranki SAB podal ultimat: naj zakon podpre, ali pa razmisli o položaju v vladi.
Podpredsednica SAB in vodja poslanske skupine Maša Kociper je novinarjem pred sejo vlade dejala, da njihovi ministri takšnega predloga zakona, če ne bo spremenjen, ne bodo podprli, saj da prinaša premalo sredstev za letni dodatek upokojencem. "Kaj to pomeni za koalicijo, bo povedala koalicija. Mi smo povedali, da nimamo namena izstopiti iz koalicije, želimo pa izpolniti zavezo do naših volivcev," je dejala.
Finančni minister s predlogom v višini 140 milijonov evrov
Spomnimo, da je SAB vztrajala, da regres upokojencem v prihodnjem letu določijo v skladu s koalicijsko pogodbo, medtem ko predlog finančnega ministra Andreja Bertonclja, o katerem so usklajeni drugi koalicijski partnerji, tega ne predvideva. Po besedah Kociprove predlog ministra glede letnega dodatka za upokojence prinaša manj, kot je zapisano v koalicijski pogodbi, prav tako manj, kot predlagajo v SAB.
Predlog ministra predvideva izplačilo v višini 140 milijonov evrov, in sicer v petih razredih. Koalicijska pogodba predvideva izplačilo v dveh razredih, kar bi pomenilo okoli 178 milijonov evrov.
Nazadnje je Bertoncljev predlog tudi obveljal, spomnimo še enkrat, sprejet je bil soglasno. Ultimat je potemtakem zalegel.
IZJAVE PRED SEJO
Je v koaliciji mesto za SAB?
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubovič je pred sejo vlade izrazil pričakovanje, da bo vlada soglasno potrdila predlog zakona, ker se morajo vsi partnerji v manjšinski vladi zavedati svoje odgovornosti in včasih narediti kakšen korak nazaj.
Spomnil je, da je v tej vladi ena stranka že dvakrat glasovala drugače kot drugi ministri. "Kaj bo, če bo, bomo videli jutri, pojutrišnjem," je dejal ob vprašanju, kaj bi sprejetje zakona s preglasovanjem pomenilo za vlado. Na vprašanje, ali je premier stranki SAB zagrozil, da ji ni mesta v koaliciji, če predloga ne podpre, je Golubovič odgovoril, da direktno ne.
Han: Vlada nima privilegija, da bi katera koli stranka delala po svoje
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je spomnil, da je proračun najpomembnejši dokument. Kaj pomeni za koalicijo, če ga ne sprejme enotno, bo pa po Hanovih navedbah povedal Šarec. "Vem, da ta vlada nima privilegija, da bi katera koli stranka lahko delala po svoje in se igrala predvolilne boje, ampak mora delati v dobro ljudi. Z zakonom o izvrševanju proračuna nikomur nič ne jemljemo, ampak vsem nekaj dodajamo. Imamo pa omejene finančne možnosti," je opozoril.
Han tako obžaluje, da nekateri, ki imajo veliko izkušenj, tako delujejo. "Verjamem, da se bodo glave ohladile in bomo delovali naprej v dobro ljudi," je dodal. Na vprašanje, ali s tem misli na Bratuškovo, je odgovoril z besedami, da ima "Alenko rad in je bila zelo uspešna predsednica vlade", a nekaterih njenih potez v zadnjih dneh ne razume.
Jurša: Šarec je zahteval določene stvari
Po mnenju vodje poslancev DeSUS Franca Jurše bi bilo neodgovorno, da vlada predloga zakona ne sprejme enotno, zlasti zato, ker je manjšinska. "Tako ravnanje bi morda spodbudilo še kakšna druga razmišljanja in odločanja v DZ," je namignil. A na vprašanje, ali je premier zagrozil stranki SAB, je Jurša odgovoril, da je Šarec danes določene stvari tudi zahteval in povedal, da vidi trdnost vlade le v tem, da je enotna pri tako pomembnem dokumentu.
Sicer pa je tudi spomnil, da se DeSUS že vrsto let zavzema za upokojence. "Bratuškova je ugotovila, da je to velik ribnik, v katerem je skoraj 630.000 rib, zato je prišla vanj loviti. To se mi ne zdi narobe, a ni edina. Tudi drugi tukaj lovijo," je bil slikovit vodja poslancev DeSUS.
PRORAČUN
Evropska komisija z opozorili za proračun za leto 2019
Prav včeraj pa je Evropska komisija opozorila Slovenijo, da proračun za leto 2019 ni skladen z evropskimi pravili je v oddaji 24UR poročala Katarina Matejčič.
Predvideni odhodki so namreč za 0,3 odstotka BDP višji od zahtev, in to še preden je nova vlada vanj vključila dodatne in že dogovorjene obveznosti. In teh je celo več: 75 dodatnih milijonov rabimo za višje socialne pomoči, še vsaj 150 za javni sektor, ki se je skupaj sicer izpogajal dodatnih 306 milijonov, za piko na i pa nova vlada razmišlja še o višjih plačah. Torej, izdatkov je vedno več, novih prilivov pa ne, še manj varčevanja.
A Bruselj to ne gane in od nas zahteva, da jim osnutek rebalansa pošljemo vsaj mesec preden gre za v državni zbor. Kljub temu ga na ministrstvu za finance še ne pripravljajo, saj so do zdaj več čas namenili Zakonu o izvrševanju proračuna za 2019, čeprav zdaj prinaša le minimalne spremembe.
Tega, sicer neusklajenega, obravnavajo na vladi. Večino varčevalnih postavk, ki so razburjale, na primer ukinitev dodatka za veliko družino, so umaknili, zato novi predlog predvideva, da bomo privarčevali le 81 od predvidenih 162 milijonov, medtem ko so zaradi višjega regresa za upokojence odhodke še povečali za 18 na skupaj skoraj že 64 milijonov evrov.
KOMENTARJI (544)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.