![Repelentov ne nanašajte na kožo, ki je poškodovana.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2019/90d873afdc_62281445.jpg?v=72ac&fop=fp:0.41:0.39)
V francoski potrošniški organizaciji so preverjali učinkovitost pršil in losjonov, testirali so tudi nekaj drugih vrst izdelkov za odganjanje komarjev. Preverjali so, kako uspešna so sredstva pri preprečevanju pikov navadnih in tigrastih komarjev in koliko časa traja zaščita.
Večina proizvajalcev navaja, da njihovi izdelki pred piki ščitijo od šest do osem ur, nekateri se "hvalijo" celo z 12-urno zaščito pred komarji. Na deklaracijah pa nikjer ni omenjeno, kolikšna je v tem času zaščita. Med testiranjem so zato postavili spodnjo mejo, da morajo sredstva zagotavljati vsaj 95-odstotno zaščito v času obljubljenega trajanja zaščite, so potek analize repelentov povzeli na Zvezi potrošnikov (ZPS).
Pri večini izdelkov je zaščita oslabela že po treh urah od nanosa, le trije izdelki so visoko zaščito ohranili še četrto uro. Po tem času pa je vsem repelentom učinkovitost znatno upadla.
Komarji nemoteno pikali tudi tik ob zapestnicah proti komarjem
Pod drobnogled so vzeli tudi različne naprave, ki jih lahko potrošniki kupimo, da bi odvrnili komarje. Te naprave na različne načine odganjajo komarje – z ultrazvokom, LED-sijalkami, oddajanjem insekticidov ... "Med testiranimi napravami, ki jih lahko kupimo pri nas, je ena v 12 urah odvrnila le šest odstotkov tigrastih in 12 odstotkov navadnih komarjev, druga je odgnala le malenkost več tigrastih komarjev in 35 odstotkov navadnih komarjev," so zapisali v ZPS.
Preizkusili so tudi zapestnice, ki so vse bolj priljubljene, predvsem za zaščito otrok. Verjetno se je marsikdo pri tem vprašal, kako te delujejo in ali učinkujejo. "Večina preizkušenih modelov zapestnic komarje odganja z vonjavami eteričnih olj (citronela, geranija), ki so komarjem neprijetne. Komentar preizkuševalcev, da so komarji med preizkusom nemoteno pristajali kar na zapestnicah in jih pikali tudi tik ob njih, je dovolj zgovoren," pravijo na ZPS.
![Zapestnice po navadi vsebujejo eterična olja in druge snovi, ki naj bi odganjali komarje, a so se izkazale za nedelujoče.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2019/d04807cbcd_62281443.jpg?v=d41d)
Kako se torej zaščititi pred piki komarjev?
Glede na izsledke analize sredstev za zaščito pred piki komarjev se poraja vprašanje: kaj sploh deluje? In kako se najbolje zaščititi pred komarji, koliko repelenta nanesti na kožo, katerega izbrati? Na Zvezi potrošnikov so pripravili nekaj nasvetov:
– Če se le da, izberite zaščito brez kemije: nosite svetla in ohlapna oblačila, ne uporabljajte odišavljenih izdelkov za osebno higieno in nego (komarje privlačijo določene dišave, ki so v šamponih, losjonih, parfumih), ne posedajte zunaj pregreti in prepoteni, na primer po telesni aktivnosti, namestite mreže proti komarjem.
– Ne izbirajte med izdelki z večjo koncentracijo aktivne snovi, kot je običajna. Testi kažejo, da to ne pomeni tudi večje zaščite. Prav tako ne boste nič bolj zaščiteni, če boste uporabili večje količine repelenta.
– Repelent nanesite le na izpostavljeno kožo in ne tudi na mesta, ki so zaščitena z oblačili.
– Sredstva ne pršite neposredno na obraz, ampak najprej na dlani in ga potem nanesite na obraz – pazite, da ne zaide v usta ali v oči. Če se to vseeno zgodi, sredstvo izperite z mlačno vodo.
– Ne nanašajte izdelka na kožo, ki je poškodovana.
– Ne uporabljajte pršil v bližini hrane.
– Po uporabi repelenta si roke temeljito umijte z milom in vodo. Enako temeljito odstranite tudi ostanke sredstva s telesa.
– Embalaža repelentov spada med nevarne odpadke.
![Testi kažejo, da večja koncentracija aktivne snovi ne pomeni tudi večje zaščite.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2019/f38b171436_62281444.jpg?v=d41d)
– Vedno preberite in upoštevajte navodila za uporabo in varnostna opozorila, ki so napisana na izdelku! Še posebej bodite pozorni na opozorila, če uporabljate repelent za zaščito otroka.
– Med nosečnostjo in ko dojite, uporabite previdnostno načelo in repelentov, ki vsebujejo kemične snovi, ne uporabljajte. Izberite katero od možnosti zaščite brez kemije.
– "Naravni" repelenti, ki vsebujejo različna eterična olja (limonske trave, citronele, evkalipta, rožmarina, geranije …), se pri odganjanju komarjev niso ravno izkazali, saj so se vsi tovrstni izdelki znašli na dnu lestvice učinkovitosti.
![Naravni repelenti se niso najbolje izkazali pri odganjanju komarjev.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2019/0b42b1b296_62281449.jpg?v=d41d)
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.