Predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konrad Kuštrin je po seji odbora povedal, da se za stavko niso dogovorili, so se pa preoblikovali v stavkovni odbor. Ob tem so na seji pripravili tudi predlog vladni strani, ki ga bodo poslali vladi. O vsebini predloga Kuštrin ni želel govoriti, je pa poudaril, da so pripravljeni na najhujše.
Dejal je še, da se bodo pogajanja z vladno stranjo v torek nadaljevala. Ob tem pa pričakujejo, da bo vlada sprejela njihove zahteve in bodo tako umirili trenutno napeto stanje. Kot je povedal predsednik Fidesa, se za stavko niso odločili, "saj bi jo občutili predvsem bolniki, ki niso nič krivi". Po njegovem mnenju "bodo prej ali slej tudi bolniki spoznali, da smo zdravniki njihovi edini zavezniki". Po drugi strani pa je po njegovih besedah stavka edino močno orožje, ki ga imajo.
Po Kuštrinovih besedah pričakujejo sklic izredne skupščine sindikata Fides, na katero bodo povabili tudi vodstva obeh drugih zdravniških organizacij, da bi razpravljali o problematični situaciji in sprejeli ustrezne sklepe. O stavki in drugih možnostih se bodo odločali prav na tej skupščini, ki bo po Kuštrinovih besedah potekala konec meseca.
Lekšetova: Vlada vnaša razdor
Tudi v sindikatu zdravstva in socialnega varstva opozarjajo, da "stavka visi v zraku", nezadovoljni so namreč s potekom pogajanj za uskladitev plač v zdravstvu. "Vladna stran skuša ves čas vnašati razdor med sindikate in iz pogajanj v pogajanja prihaja z novimi zahtevami, medtem ko sama ne naredi nič," je opozorila predsednica sindikata Nevenka Lekše.
Lekšetova je pojasnila, da so v sindikatu nezadovoljni tako glede pogajanj o aneksih h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva Slovenije kot tudi h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Sindikat je namreč reprezentativen za obe področji in se pogaja za obe kolektivni pogodbi. Lekšetova se zato sprašuje, ali niso pogajanja le "alibi vladi, da bodo lahko rekli, 'saj smo se pogajali, pa ni bilo nič' in se bo dogovor o aneksih zavlekel še za dve leti".
Neusklajeni vladni pogajalci
Glede aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva je Lekšetova opozorila, da vladni pogajalci, predstavniki ministrstev za zdravje, delo, finance in javno upravo, na pogajanja že ves čas prihajajo neusklajeni, med drugim tudi z različnimi ocenami cene dela zdravstvenih delavcev.
Poleg tega vlada iz pogajanj v pogajanja spreminja že dorečeno. Kot primer je navedla katalog delovnih mest: ta vsebuje več kot 600 delovnih mest s področja zdravstva in sociale, ki jih je treba uskladiti in jim določiti plačo. Ko so se že deloma dogovorili o tem, je po besedah Lekšetove vlada prišla na dan z novimi zahtevami.
Zdravstvo je podcenjeno
Lekšetova je danes izpostavila, da so sredstva za odpravo plačnih nesorazmerij omejena. Tudi vladna stran se je strinjala s tem, da so poklici v zdravstvu in sociali podcenjeni za približno 17 do 19 odstotkov. Če se ugodi zahtevam Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides po 30-odstotnem povečanju plač zdravnikov, pa se lahko ogrozi izpeljava uskladitve plač v celotnem sektorju zdravstva, je opozorila.
"Če bodo imeli zdravniki 30 odstotkov višje plače, naj jih imajo tudi ostali zaposleni v zdravstveni dejavnosti," je še dejala Lekšetova in poudarila, da zahtevajo le pravičnost. Opozorila je, da ne bodo dovolili, da bi se preko kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike zmanjševale pravice ostalim zaposlenim v zdravstveni dejavnosti.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.