Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je povedal, da ga je predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos v zapisniku zaslišanja pred finskimi preiskovalci neposredno obtožil, da je v času, ko je bil premier, pritiskal na takratnega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka, da je podpisal nekatere posle v zvezi z nakupom oklepnikov družbe Patria.
To je Janša kategorično zanikal, ob tem pa dejal, da je za veliki pok glede afere Patria na osnovi dokazljivo lažnih obtožb poskrbel prav Kos. Obtožuje ga, da je na Finsko sam nesel seznam imen domnevno vpletenih v afero Patria in da je tam tudi lažno ovajal državljane Slovenije. To naj bi bilo razvidno tudi iz faksimil zaslišanja Kosa, ki jih razkriva časopis Delo. Janša zato pričakuje, da bo državno tožilstvo vložilo zahtevo za preiskavo zoper Kosa.
Janša zahteva preiskavo
Današnje Delo je namreč poročalo, da je Kos septembra lani zanikal, da bi bil finskim preiskovalcem poslal imena, povezana s sumom korupcije. Faksimile zapisnika, ki ga je Björkqvist izročil avstrijskemu Interpolu, pa kaže drugače. Vsi, ki jih je Kos omenil, so bili letos tudi zaslišani.
Z dokumenti, s katerimi, kot trdijo, razpolagajo v redakciji Dela, je po navedbah časnika razvidno, da je Kos finskim kriminalistom aprila lani "serviral" celotno zgodbo afere Patria.
Časnik hkrati navaja besede, ki jih je Kos izrekel septembra lani za Slovensko tiskovno agencijo (STA), da Fincem ni sporočil nobenega imena, povezanega z afero Patria, češ da dokazov za to nima. Če bi jih imel, je dejal, pa bi jih zagotovo predal policiji. V protikorupcijski komisiji pojasnjujejo, da je pogovor tekel o izjavi Draga Kosa za finsko televizijo YLE, in se tako tisti "Finci", katerim Kos ni podal imen vpletenih oseb v zadevo Patria, nanašajo na finsko televizijo, ne pa na finske preiskovalce.
Kos zadeve noče komentirati
Drago Kos vsebine zapisnika ne bo komentiral, ker so to podatki, ki so bili podani za policijo, je za 24ur.com povedala predstavnica Komisije za preprečevanje korupcije Barbara Fürst. Se pa moramo, tako Kos, vprašati, kako to, da ima gospod Janša informacije iz zapisnika. Po njegovem mnenju to dokazuje, da so akterji v tej zadevi precej povezani, je še dodala Fürstova.
"To, kar bi v zadevi moralo najbolj skrbeti – pa ne komisije, ampak policiste in tožilce –, pa je dejstvo, da se zapisniki policijskih zaslišanj pojavijo v javnosti," se je na trditve, da imajo na Delu faksimile zaslišanja, odzvala Kosova komisija.
Ali Pahor ministru Erjavcu še zaupa?
Včeraj je odjeknila novica, da je zoper okoljskega ministra in nekdanjega obrambnega ministra Karla Erjavca vložen obtožni predlog zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Nanaša se na nakup oklepnih vozil 8 x 8. Uradne potrditve še ni, skupina za pregon organiziranega kriminala je sporočila le, da je na sodišče vložila obtožni predlog zoper dve osebi. Druga oseba naj bi bila Albin Gutman, sicer nekdanji načelnik generalštaba.
Poklicali smo v kabinet predsednika vlade Boruta Pahorja in vprašali, ali premier še zaupa ministru Erjavcu. V kabinetu so nam povedali, da je premier na obisku v Egiptu in da nam ne morejo odgovoriti na vprašanje. Dodali pa so, da premier obtožnega predloga zoper ministra ne more komentirati. Pahor je nato za Slovensko tiskovno agencijo (STA) sporočil, da bo lahko kaj več povedal, ko bo imel pred sabo več dejstev, morda že na četrtkovi seji vlade.
Tiskovni predstavnik Socialnih demokratov Denis Sarkić je za 24ur.com povedal, da v stranki dogodkov ne morejo komentirati, saj se mora najprej odzvati njihov prvak. Posvet v koaliciji bo nujen, kar je že včeraj povedala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Same zadeve zaradi svojega položaja ne more komentirati, prav tako ne minister za pravosodje Aleš Zalar.
Predsednik DeSUS in nekdanji obrambni minister Karl Erjavec je zadevo v torek sicer ocenil kot "zelo nenavadno". Pričakoval bi, da bi skupina tožilcev ugotovila morebitne podkupnine in premoženjsko korist, vendar "očitno tega ne morejo ugotoviti v tej zadevi".
Janša pa je obtožni predlog zoper Erjavca zaradi nevestnega dela v službi komentiral z besedami: "Ko beremo ta člen kazenskega zakona, si ne moremo kaj, da ne bi pričakovali že jutri podobnih kazenskih ovadb zoper celotno vlado."
Za nakup vojaške opreme ne veljajo pravila javnega naročanja?
Predsednik Računskega sodišča Igor Šoltes na današnji novinarski konferenci ni želel komentirati obtožnega predloga. Zato pa je dejal, da so v mnenju glede smotrnosti nakupa vojaške opreme ugotovili, da obstaja verjetnost, da bi z večjim upoštevanjem pravil javnega naročanja lahko dosegli boljše rezultate. Sicer pa je Šoltes povedal, da revizije niso delali, ker za nakup vojaške opreme ne veljajo pravila javnega naročanja. Zato tudi niso mogli odkriti nepravilnosti. Spomnimo, da je včeraj Erjavec zatrjeval, da Računsko sodišče ni izreklo negativnega mnenja o omenjenem poslu.
Šoltes je kljub temu dodal, da gre v omenjenem primeru za javna sredstva in bi bilo treba spoštovati vsaj minimalna pravila javnega naročanja.
Različni odzivi strank
Predsednica LDS in notranja ministrica Katarina Kresal predloga ni želela komentirati, je pa poudarila, da se bodo znotraj koalicije morali pogovoriti o razmerah in oceniti, kaj to pomeni za njihovo nadaljnje delo. Zatrdila je še, da v času njenega mandata policija deluje neodvisno. Kresalova verjame, da enako deluje tudi tožilstvo.
V Zaresu vložitev obtožnega predloga razumejo kot "še enega v vrsti indicev, da je bil nakup patrij napaka in bi bilo treba pogodbo s Patrio čim prej spremeniti". Izrazili so upanje, da bo ministrica za obrambo Ljubica Jelušič zdaj pohitela s pripravo nove pogajalske skupine in izhodišč za nova pogajanja. Poudarjajo pa tudi, da je težji del naloge še pred policijo in tožilstvom, in sicer ugotovitev, "kdo v Sloveniji je prejel provizije oziroma koliko je bilo v tem poslu korupcije", so še zapisali v Zaresu.
"Videli bomo, kaj je s to zadevo. Če se tiste obdolžitve izkažejo za resnične, bi moral odstopiti takoj,“ pravi prvak SNS Zmago Jelinčič in dodaja, da "če bi bili na Zahodu, bi moral Erjavec odstopiti že zdaj“. "Že zaradi samega suma. Vendar mi nismo v demokraciji, nismo na Zahodu. Na tem področju smo še vedno na Balkanu in v tem primeru bo naš minister reagiral, kot bi reagirali balkanski ministri. Enostavno bo negiral vse skupaj in čakal, kaj se bo izpeljalo. Obenem bo tudi upal, da mu ne bodo ničesar dokazali,“ je dejal Jelinčič.
Erjavec je včeraj informacijo o obdolžilnem predlogu komentiral z besedami, da gre za politični pritisk, Jelinčič pa odgovarja, da "ne ve, kako lahko sodni organi ali organi pregona izvajajo politični pritisk. Tu ne gre za politično akcijo, temveč za kriminalistično raziskavo," pravi Jelinčič. "Pustimo se presenetiti," je še odgovoril na vprašanje, ali meni, da bo kmalu še kdo delil usodo ministra Erjavca.
Kot je pojasnil predsednik SLS Radovan Žerjav, se mora primer Patria čim prej razjasniti, "ne glede na to, za kakšen priimek in za koga gre, da ne bo ta zadeva še naprej obremenjevala slovenske družbe". Pričakujejo tudi, da bodo pristojni organi svoje delo v zadevi Patria dokončali do lokalnih volitev prihodnje leto, da ne bo v času kampanje spet v ospredju zgolj ta tema.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.