Kot je v v pismu, naslovljenem na predsednika mandatno-volilne komisije Dušana Kumra, zapisal poslanec SNS Zmago Jelinčič, se je za izstop iz komisije odločil sam.
Kot pravi Jelinčič, se je za ta korak odločil, še preden je generalni direktor policije Janko Goršek komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb obvestil o "predlogu za odložitev dajanja podatkov oz. izvedbo nadzora v MNZ - Policiji".
Spomnimo, o izvajanju prikritih preiskovalnih ukrepov policije v preiskavi poslancev Zmaga Jelinčiča in Srečka Prijatelja ter ministra Milana Pogačnika je včeraj za zaprtimi vrati razpravljala komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Na seji so sklenili, da "policija v konkretni zadevi zaradi vpletenosti poslanca in obenem tudi člana komisije Zmaga Jelinčiča Plemenitega začasno ne bo dajala informacij," so po seji sporočili člani komisije Dušan Kumer (PS SD), Franci Kek (PS Zares) in Anton Urh (PS DeSUS).
Začasni odlog parlamentarnega nadzora je predlagal direktor policije Janko Goršek. Goršek je dejal, da ima Jelinčič kot član komisije možnost, da se s podatki kriminalistične preiskave seznani, kar ne bi bilo prav.
Jelinčič sam izstopil
"Po navedbah generalnega direktorja policije in ministrice za notranje zadeve je razlog za odložitev dajanja podatkov oz. izvedbe nadzora v MNZ - Policiji moje članstvo v Komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, saj imam v zadevi, ki je predmet nadzora, status osumljenca, zaradi česar obstaja jasen konflikt interesov oziroma kot je izjavila ministrica za notranje zadeve, da gre za zasebni interes osumljenca in njegovih političnih zaveznikov," kot razlog za izstop iz komisije navaja Jelinčič.
Kot dodaja Jelinčič, se je tak ukrep "kot se ga je včeraj poslužila ministrica za notranje zadeve, zgodil prvič v zgodovini samostojne Republike Slovenije, kar sili v razmišljanje, če morda gospa ministrica že ni prevzela vodenja Vlade Republike Slovenije".
Jelinčič tako meni, da se na podlagi včerajšnjih dogodkov še bolj potrjujejo njegove domneve o 'policijskem državnem udaru.' Po njegovem mnenju je bil namen včerajšnje seje "le potrditi ali ovreči sume o prostovoljnem sodelovanju s policijo pri posredovanju informacij, ki s sumi KD nimajo nobene zveze, in glede suma, da so ponarejeni dokumenti elektronske pošte prišli iz ministrstva. V samo preiskavo pa komisija včeraj niti ne bi mogla vpogledati," piše Jelinčič.
SNS predlaga Majheniča
V poslanski skupini SNS predlagajo, da se za člana v omenjeni komisiji imenuje poslanca SNS Silvena Majheniča.
Kot opozarja Jelinčič, če kot član komisije odstopi član opozicije, je sestava komisije v nasprotju s poslovnikom državnega zbora. Zato je treba nemudoma imenovati novega člana komisije iz vrst opozicije. Poslovnik državnega zbora, tako Jelinčič, določa, da vodilne funkcije in večina članov v komisiji pripada poslancem iz opozicijskih poslanskih skupin.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.