Slovenski premier Janez Janša je na okrožno sodišče v Ljubljani, preko odvetniške pisarne Zidar Klemenčič vložil civilno tožbo proti poslancu SD in nekdanjemu premierju Antonu Ropu. Iz odvetniške pisarne so sporočili, da je Janša tožbo vložil zaradi izjav Ropa o domnevno dogovorjenih incidentih v Piranskem zalivu leta 2004.
Kot je znano, je premier pred več kot enim mesecem Ropa pozval k umiku izjave o domnevnem dogovarjanju s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem o incidentih v Piranskem zalivu. Ker se Rop za izjave ni opravičil oziroma je ni umaknil, se je Janša odločil za sodno pot.
''Ker Anton Rop, kljub pozivu ni umaknil spornih izjav se je gospod Janša odločil za sodno pot in smo po njegovem pooblastilu vložili civilno tožbo zoper Ropa, s katero zahtevamo javni umik izjav in javno opravičilo za nedopustne izjave o dogovarjanju incidentov," je ob vložitvi tožbe izjavila odvetnica Nina Zidar Klemenčič.
Rop: Na sodišču bomo dokazali resnico
"Prepričan sem, da bo vložena civilna tožba pomembno vplivala na to, da bomo lahko na sodišču in pred javnostjo dokazali, da je vse tisto, kar sem govoril, resnica," je danes v odzivu na vloženo civilno tožbo Janeza Janše povedal Anton Rop. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo sodišče to ustrezno omogočilo. "Prepričan sem, da nobena tožba, nobeni pritiski in aktivnosti ne morejo zakriti bistva celotne zgodbe. To pa je, da se poskuša prikriti katastrofalno vodenje vlade s strani Janše," je povedal Rop.
Ko bo Rop od sodišča dobil obvestilo o tožbi, bo z odvetnikom začel pripravljati odgovor in "predložili bomo tudi dokaze", je povedal Rop in dodal, da je njegov odvetnik Emil Zakonjšek.
Po Ropovem mnenju je sicer očitno, da je Janša ocenil, da več kot "dva meseca blatenja mojega imena in zanikanja - vse novinarske konference, ki so jih imeli njegovi strankarski kolegi in prijatelji - nista obrodila nobenih sadov". Pomembno je, da niso uspeli prepričati slovenske javnosti s ponavljanjem enih in istih trditev, je še dodal Rop.
Na vprašanje, kako odgovarja na navedbe vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, da celotna zgodba prihaja iz vrha opozicijske SD, je Rop odgovoril, da vsi dogodki izvirajo iz leta 2004, ko je bil sam predsednik vlade in LDS. "To nima zveze z SD, gre za to, kaj se je takrat dogajalo in gre za odnos med mano in Janšo," je poudaril Rop.
Izrazil pa je zaskrbljenost, da se poskuša to temo postaviti na dnevni red v času, ko naj bi Janša celotni slovenski javnosti poskušal dokazati, da mu je zelo veliko do urejanja problemov s sosednjo Hrvaško. "Možno pa je, da poskuša Janša na tak način vrniti nekatere usluge svojemu kolegu v Zagrebu, ki je tik pred volitvami," je povedal opozicijski poslanec.
Rop je sicer 17. junija zanikal, da je Sova leta 2004 prisluškovala tedanjemu opozicijskemu vodji Janezu Janši. Potrdil pa je, da so se prisluhi nanašali predvsem na incidente v Piranskem zalivu, za katere naj bi se dogovarjala Janša in predsednik hrvaške vlade.
Sova naj bi prisluhe ujela v okviru mednarodnega spremljanja zvez. Na Sovi dokumentov, ki bi pritrjevali Ropovim izjavam, niso našli, posredoval pa jih ni niti Rop sam.
Tanko: Tožba Janše zoper Ropu je bila pričakovana
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na današnji novinarski konferenci povedal, da se mu zdi tožba Janše proti Ropu pričakovana. Po Tankovem mnenju Rop ni predložil nobenih dokazov za svojo trditev, da naj bi se pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami leta 2004 takratni vodja opozicije Janša in hrvaški premier Sanader dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu.
Tanko tudi meni, da je težko govoriti o tem, kaj se o morebitnih pogovorih med Janšo in Sanaderjem nahaja v arhivih Sove, saj parlamentarna komisija za nadzor varnostno obveščevalnih služb doslej še ni opravila nadzora v arhivu. Tanko je prepričan, da bi komisija morala že pred časom pregledati zvočne zapise in prepise zvočnih zapisov.
Mag: Zapisi prisluhov Janši in Sanaderju so v arhivih Sove
Tednik Mag danes sicer poroča, da Sova ima zapise prisluhov pogovorov med Janšo in Sanaderjem iz leta 2004. Prisluhi se nanašajo na incident, ko je hrvaška policija aretirala 12 članov SLS, vključno s prvakom SLS Janezom Podobnikom. Po navedbah Maga je tedanji direktor Sove Iztok Podbregar Ropu podal izkrivljeno informacijo.
Parlamentarna komisija za nadzor varnostno obveščevalnih služb po pisanju tednika Mag na Sovi še ni preverila vseh dokumentov. Doslej so se namreč njeni člani po navedbah Maga zanimali "zgolj za uradne zaznamke Janševega in Sanaderjevega pogovora o incidentih v Piranskem zalivu, ki jih očitno ni". Niso pa vprašali, ali obstaja dokumentacija o kakšnih drugih pogovorih med Janšo in Sanaderjem, še piše Mag. Razlog naj bi bil po navedbah tednika v tem, da v komisiji večinoma sedijo nekdanji in sedanji politični sopotniki Antona Ropa.
Zapisi prisluhov, ki so po navedbah tednika v arhivu Sove, se nanašajo na incident s člani opozicijske SLS 22. septembra 2004. Po pisanju Maga je takrat Rop klical hrvaškega premiera in mu zagrozil, da Slovenija ne bo več podpirala vstopa Hrvaške v Evropsko unijo. Sanader naj bi nato poklical Janšo in ga obvestil o pogovoru s slovenskim premierom.
"Janša je Sanaderju domnevno dejal, da je bila aretacija Janeza Podobnika neumnost, in ga posvaril, naj nikar ne pošilja še svojih ribičev v Piranski zaliv," poroča Mag.
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.