Spodnja grafika prikazuje številke, ki jih ločeno prikazujeta dva spletna portala: slovenski Covid-19 sledilnik in hrvaški koronavirus.hr. V sredo so na Hrvaškem ob dobrih 5000 testiranjih potrdili 95 novih okužb, hospitaliziranih je bilo 342 oseb. Pod črto je na Hrvaškem aktivno okuženih 745 oseb. V Sloveniji so potrdili 83 novih okužb in 121 hospitaliziranih, torej precej manj kot na Hrvaškem, število aktivno okuženih pa znaša kar 2087 oziroma 180 odstotkov več kot pri naših južnih sosedih.
Da Hrvati zagotovo prirejajo številke, je moč prebrati na družbenih omrežjih, a Miha Kadunc s Covid-19 sledilnika odgovarja: za začetek premislimo, kaj sploh je definicija aktivnega primera. "V Sloveniji smo za definicijo aktivnega primera posvojili evropsko definicijo, ki pravi, da je aktiven vsak potrjen primer znotraj 14 dni po potrditvi, razen tisti, ki so v tem času umrli," pojasnjuje Kadunc.
Drugače pa je na Hrvaškem, kjer med aktivne primere štejejo zgolj tiste, ki so po potrditvi okužbe še vedno bolni. "Se pravi, da so osebni zdravniki, ko je nekdo ozdravel, to takoj sporočili nacionalnemu inštitutu, ta pa je primer izvzel iz aktivnih primerov. Zato je na Hrvaškem aktivnih primerov nekaj manj, kot bi jih bilo, če bi oni uporabljali enak sistem, kot ga uporabljamo v Sloveniji," je razliko razložil Kadunc.
Katera definicija je torej boljša, katera riše bolj realno sliko? Nobena od teh, odgovarja Kadunc. "Število hospitaliziranih, še bolj pa morda število umrlih, je za primerjave med državami veliko bolj primerno," meni Kadunc.
In če pogledamo te številke, tako absolutne kot preračunane na milijon prebivalcev, postane jasno, da Hrvati vendarle niso tako uspešni, kot bi to lahko razumeli iz njihovega števila aktivno okuženih.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.