Slovenija

Nadzor zaradi pošiljanja Slovencev v turistične ambulante

Ljubljana, 21. 08. 2013 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
31

Po pritožbah slovenskih pacientov z evropsko zdravstveno kartico, ki so jih na Hrvaškem poslali v turistično ambulanto, kjer so morali plačati za nujne zdravstvene storitve, so sprožili postopke nadzora pri zdravnici iz Šila na Krku, v krškem, umaškem in poreškem zdravstvenem domu.

Z evropsko kartico se uveljavljajo nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Storitve se uveljavljajo skladno s predpisi države, v kateri se storitev uveljavlja, kar pomeni, da je treba v nekaterih državah določene storitve tudi doplačati, enako kot to velja tudi za zavarovane osebe teh držav.

Pri zasebnih zdravnikih ali na klinikah, ki nimajo pogodbe z državno zavarovalnico, pa bodo morale zavarovane osebe stroške zdravstvenih storitev poravnati same in po vrnitvi v domovino uveljavljati povračilo pri ZZZS.

Tudi na Hrvaškem tako veljajo doplačila na primer za vsak obisk zdravnika ali zobozdravnika 10 kun (1,3 evra), za vsak recept za zdravila 10 kun in za vsak dan bivanja v bolnišnici 100 kun (13,3 evra), vendar največ 2000 kun (265 evrov). ZZZS

Bralec je konec julija v istrskem zdravstvenem domu iskal zdravstveno pomoč zaradi bolečine v levem ušesu. Zaradi pogostih težav je vedel, da sta nujna pregled ušesa in ustrezno zdravljenje s kapljicami ali antibiotikom. Na recepciji naj bi ga preusmerili v čakalnico za turiste, ''kjer sem ob receptorskem okencu najprej opazil nalepljen velik A4 opozorilni list, ki je tujce opozarjal, da hrvaški zavod za zdravstveno varstvo (HZZO) nima sklenjene ustrezne pogodbe z Evropsko unijo in da zatorej ni možno uveljavljati evropske kartice zdravstvenega zavarovanja''.

Rekoč, da ima taka navodila, mu je medicinska sestra razložila, da bo moral za pregled ušesa plačati 200 kun (26,5 evra), za morebitna zdravila pa še več. Po kratkem prerekanju, da kršijo njegove pravice, je spoznal, da ne bo nič dosegel, in odpravil se je do najbližjega slovenskega zdravstvenega doma v Luciji, kjer je dobil potrebno zdravstveno oskrbo. Njegov primer ni osamljen, prejeli smo več podobnih pritožb.

Zdravstveni domovi delajo mimo zavoda za zdravstveno zavarovanje?

Na hrvaškem zavodu za zdravstveno zavarovanje (HZZO) so potrdili, da so vsem pogodbenim zdravstvenim ustanovam in zdravstvenim delavcem dali podrobno pisno navodilo za oskrbo pacientov z evropsko zdravstveno kartico. A trdijo, da niso dali navodil, naj tujce pošiljajo v zasebne turistične ambulante. Ravno nasprotno – vse pogodbenike ''smo obvestili, da morajo sprejeti vsakega evropskega državljana z evropsko zdravstveno kartico in mu ne smejo zaračunati nujnih zdravstvenih storitev''.

O težavah slovenskih pacientov glede zaračunavanja zdravstvenih storitev so bili obveščeni naknadno, zato so julija podali še dve nujni navodili glede oskrbe evropskih zavarovancev v turističnih ambulantah, s katerimi nimajo sklenjenih pogodb. Obvestilo, da niso naši pogodbeniki, morajo imeti že na vhodu v ambulanto, da ne bi zavajali pacientov, so pojasnili na HZZO. Če pa tujec vseeno pride v turistično ambulanto, mu morajo nuditi oskrbo na način in pod istimi pogoji kot pri zavarovancih zavoda, so navedli.

Če zavarovanec na Hrvaškem plača nujne zdravstvene storitve, je upravičen do povračila stroškov s strani ZZZS v višini cene, kot jo prizna HZZO hrvaškemu izvajalcu zdravstvenih storitev z naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Če zavarovanec na Hrvaškem plača nujne zdravstvene storitve, je upravičen do povračila stroškov s strani ZZZS v višini cene, kot jo prizna HZZO hrvaškemu izvajalcu zdravstvenih storitev z naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja. FOTO: Thinkstock

Tujci iz Evropske unije morajo plačati zdravstvene storitve, če so jim jih nudili v zdravstvenih ustanovah, ki niso pogodbenice HZZO, če ne gre za nujno oskrbo in če nimajo evropske zdravstvene kartice, so poudarili. Zatrdili so, da vse pritožbe jemljejo resno in se s pravočasnimi odzivi trudijo za preprečitev nadaljnjega nepravilnega postopanja z evropskimi pacienti. Proti pogodbenikom, ki so kakor koli kršili pogodbene določbe, bodo ukrepali, so še dodali.

ZZZS zahteva pojasnila od HZZO

Lani je Hrvaška izkazala obveznosti do ZZZS zaradi zdravljenja slovenskih zavarovancev v višini 8,3 milijona evrov, kar predstavlja 30 odstotkov vseh obveznosti ZZZS do tujine po evropski zakonodaji. Lani so prejeli skupno 47.505 obračunov za zdravljenje v tujini.

Odzvali so se tudi na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kjer so se z neustrezno obravnavo slovenskih zavarovancev srečali julija in avgusta, ko so zahtevali povračilo stroškov. Ker je bilo letos precej več takšnih primerov, so HZZO v ponedeljek, 26. avgusta, ustno, včeraj pa tudi pisno zaprosili za uradno pisno pojasnilo, ali je prišlo na Hrvaškem do spremenjene organizacije zdravstvenih zavodov oziroma do drugačnih navodil, ''saj nas HZZO o tem ni obvestil.'' Včeraj so prejeli njihovo pojasnilo. Zagotovili so jim, da bodo sankcionirali hrvaške izvajalce, ki kršijo evropsko uredbo, in da so že sprožili postopke nadzora pri zdravnici iz Šila na Krku, v Zdravstvenem domu Krk, v Zdravstvenem domu Umag in v Zdravstvenem domu Poreč.

Svetujejo, naj pacienti na Hrvaškem na podlagi evropske zdravstvene kartice zahtevajo nujno oskrbo v javnih zdravstvenih zavodih. Če jih bodo vseeno preusmerili v turistično ambulanto, naj shranijo račune, medicinsko dokumentacijo, recepte za zdravila in podobno, na podlagi katerih bodo lahko po prihodu domov pri ZZZS uveljavljali povračilo stroškov v višini cene, kot jo HZZO prizna hrvaškim izvajalcem zdravstvenih storitev z naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User97570
21. 08. 2013 11.45
+9
Dragi moji, tako je tudi PRI NAS!! Če si na dopustu na slovenski obali in greš zaradi hudih bolečin v ušesu v Lucijo na pregled, ti vse zaračunajo!!! Kako je to možno?? Zgleda bo potrebno tudi to prijaviti, saj se mi zdi nedopustno, da slovenca, ki je na dopustu na slovenski obali obravnavajo kot turista in ti želijo zaračunati storitev. Katastrofa!!! Zakaj že potem plačujemo dodatno zdravstveno zavarovanje? Ali bi morali plačevati še posebaj po regijah?? Če si slučajno na dopustu v drugem kraju kjer živiš in te v lastni državi pošljejo med turiste?!?
User572880
21. 08. 2013 15.15
+1
dodatno zavarovanje je samo , lupljenje ljudi in filanje žepov v zavarovalnicah in dzss!!!!
?u
21. 08. 2013 11.03
+3
Probala pred dobrimi 10-imi dnevi na Pelješcu. 400 kn za pregled in tablete.
CRNALUKNJA
21. 08. 2013 12.44
+4
Dabon
21. 08. 2013 10.42
+13
jaja to so naši Hrvatjeki delajko po svoje, sem na lastni koži to opazil v BOLNICI PULA, smo drugorazredni narod in ne domačini, oni so še daleč od EU.
CRNALUKNJA
21. 08. 2013 12.45
+4
User838069
21. 08. 2013 14.46
+1
pa tudi vidva nista kje drugje kot u srednjem veku
mbedrac
21. 08. 2013 10.33
+2
Mi pa nikoli nismo imeli težav z zdravstveno oskrbo na Hrvaškem. Uporabljamo evropsko kartico in še družinsko zavarovanje Coris za kake nezgode. Dosedaj še nikoli nisem plačal pregleda, ne za sebe ne za svoja otroka, edino za zdravila je tako kot pri nas, ena je treba plačat, druga pa ne. Letos so se malemu naredili ne ki izpuščaji po telesu, v bistvu nekakšna infekcija, dobil je antibiotik in kremico, ni bilo treba nič plačat. Kakih 5 let nazaj sem si ob nerodnem skoku v morje prebil bobnič in spet ni bilo težav, antiibiotik sem dobil zastonj, lani pa smo morali v laboratorij in je bilo treba plačat 50 kun za pregled krvi, samega zdravnika pa ne. Vsakič so upoštevali evropsko kartico, enkrat samkrat pa Coris, ker je bil privat zdravnik. Da ne omenjam precej nižjih cen zdravil na Hrvaškem, pa še veliko boljša so (Pliva rulz!). Vglavnem, eni imajo s Hrvati vedno težave, eni pa se imamo pri sosedih zelo lepo, moti mogoče le tista pregovorna dalmatinska lenoba in slaba turistična ponudba, ampak morje odtehta vse.
Panigale
21. 08. 2013 11.05
-1
memori
21. 08. 2013 16.07
-2
se podpišem andrej.v. - izgleda da hodi na Hrvaško k zdravniku ne pa na dopust. Majke mi kaj si ugotovil . morje vse odtehta, bolš da si tiho.
User1084614
21. 08. 2013 09.57
+3
jaz sem v sloveniji moral plačat kapljice za uho ekstra,a zdaj pa naj bi jih hrvaška kr zastonj delila.
primusm74
21. 08. 2013 09.46
+10
Kdaj pa hrvatarji ne delajo po svoje?!?
nevera
21. 08. 2013 09.31
+8
Ta "Evropska" zdravstvena kartica je navadna bedarija, ker jo nikjer ne upostevajo (ne v Nemciji, ne v Angliji).. Preprosto ne vedo kaj z njo poceti.......V Angliji je itak enostavno- nujno pomoc dobite zastojn (brez kaksnih dokumentov), za zdravila se pa placa pausal (vsi-tudi anglezi)--- Tako, da ce nekdo ni se v Evropi smo to zal mi s svojimi heci, ki jih drugod ne poznajo.
comment123
21. 08. 2013 09.10
+5
EU zdr kartica je nateg, obstaja že nekaj let in nikoli nisi dobil nujne zdr pomoči zastonj............iz lastnih izkušenj
Kukulkan
21. 08. 2013 08.51
+3
pri nas je treba plačat zdravila, razn lekadol je na račun zavarovalnice. in zdej da bi v tujini pričakoval zdravila badava
o22
21. 08. 2013 11.32
+1
Lekadol NI NA RAČUN ZAVAROVALNICE in ga je treba plačat ,razen bolniki z KRONIČNIM NEVROLOŠKIM OBOLENJEm ga dobijo brezplačno.
User446633
21. 08. 2013 08.48
+5
in kaj dela naš zdravstevi minister---------verjetno je na dopustu
Kukulkan
21. 08. 2013 08.47
-2
hm........Hrvaška ima svoje zakone, ko je ta država stopila v EU ne pomeni da je isto kot v yugoslaviji. O tem morajo pacienti povprašat na vzajemni, triglavu oziroma na svoji zavarovalnici če imajo sploh kakšno pogodbo v vezi z tem z njimi
User964825
21. 08. 2013 08.37
+27
Moja izkušnja v Nemčiji je bila nenavadna, kartico so videli prvič, z njo si niso imeli kaj pomagati, ker je vse na njej v slovenščini, na njej ni nikakršnega magnetnega zapisa ali čipa, skratka enako, kot če bi prinesel podatke kar na listku papirja. Zelo so se opravičevali za nerodnost, me vseeno sprejeli, račun sem lahko dobil po pošti (ne pa takoj po storitvi). Naša zavarovalnica mi je po 3 mesecih vrnila približno polovico stroškov. Hecno, zavarovalnica te vedno*, pa če gre za razbito pločevino ali pa zdravljenje.
User964396
21. 08. 2013 08.29
+8
Tudi mi smo morali obiskati amulanto na Hvaru - nobenega problema. Vsi so bili zelo prijazni. Plačali smo le v lekarni 10 kun za zdravila.
Pikaa1234
21. 08. 2013 08.02
+5
''so HZZO v ponedeljek, 26. avgusta, ustno, včeraj pa tudi pisno'' ... še dobro da veste kaj je ZZZS v prihodnosti počel ;)
titoist
21. 08. 2013 08.04
+1
jezni_jezek
21. 08. 2013 08.00
+3
mi smo tudi rabili pa so nam rekli 100 kun je treba plačat
o22
21. 08. 2013 07.49
+28
HRVATI GREDO PO SVOJE:HA,HA EU sedaj ste pa dobili članico ,ki ne bo plesala kot boste vi hoteli špilat.
MOJCIKA1968
21. 08. 2013 07.27
+1
Pred 1 tednom v Makarski ni bilo nobenega problema - zdravnik + laboratorij. Plačali smo samo za antibiotik v lekarni.
User480344
21. 08. 2013 07.10
+3
Beeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Kr rinte še dol.
User421525
21. 08. 2013 07.40
+5
Beeeeeeeeeeeee, najbolje da se zapreš med štiri stene. Se ti zihr ne bo nič zgodil.
User950048
21. 08. 2013 08.13
+1
devon in ivoandric: če ne vidita, da so hrvati eni sami odžiralci turistov, ki jih ožemajo in ožemajo nudijo pa samo in izključno naravo, hodita lepo tja in nosita kovčke denarja tem pijavkam. Eni hodimo raje v Turčijo, Grčijo. Španijo, Egipt, kjer ti za isti denar nudijo poleg prijaznosti in uslužnosti, ki je Hrv. ne poznajo še 200% in še več na čisto nulo Hrvatov ....
User421525
21. 08. 2013 08.44
+6
Moj i: Kr pojdi v egipt, k je tam tko super, pa so tako prijazni. Na Hrvaško raje ne, če si nesposoben poiskati ugodno ponudbo. Pa ne me basat da je Turčija, Grčija, Španija in Egipt ceneje kot Hrvaška, ker sem bil že povsod.
Bolha Velikanka
21. 08. 2013 15.55
+1
Najboljs je zdej v egiptu ja. Letos posebej mirno in brezplacna zdravstvena oskrba. (Evtanazija)