Pri zasebnih zdravnikih ali na klinikah, ki nimajo pogodbe z državno zavarovalnico, pa bodo morale zavarovane osebe stroške zdravstvenih storitev poravnati same in po vrnitvi v domovino uveljavljati povračilo pri ZZZS.
Tudi na Hrvaškem tako veljajo doplačila na primer za vsak obisk zdravnika ali zobozdravnika 10 kun (1,3 evra), za vsak recept za zdravila 10 kun in za vsak dan bivanja v bolnišnici 100 kun (13,3 evra), vendar največ 2000 kun (265 evrov). ZZZS
Bralec je konec julija v istrskem zdravstvenem domu iskal zdravstveno pomoč zaradi bolečine v levem ušesu. Zaradi pogostih težav je vedel, da sta nujna pregled ušesa in ustrezno zdravljenje s kapljicami ali antibiotikom. Na recepciji naj bi ga preusmerili v čakalnico za turiste, ''kjer sem ob receptorskem okencu najprej opazil nalepljen velik A4 opozorilni list, ki je tujce opozarjal, da hrvaški zavod za zdravstveno varstvo (HZZO) nima sklenjene ustrezne pogodbe z Evropsko unijo in da zatorej ni možno uveljavljati evropske kartice zdravstvenega zavarovanja''.
Rekoč, da ima taka navodila, mu je medicinska sestra razložila, da bo moral za pregled ušesa plačati 200 kun (26,5 evra), za morebitna zdravila pa še več. Po kratkem prerekanju, da kršijo njegove pravice, je spoznal, da ne bo nič dosegel, in odpravil se je do najbližjega slovenskega zdravstvenega doma v Luciji, kjer je dobil potrebno zdravstveno oskrbo. Njegov primer ni osamljen, prejeli smo več podobnih pritožb.
Zdravstveni domovi delajo mimo zavoda za zdravstveno zavarovanje?
Na hrvaškem zavodu za zdravstveno zavarovanje (HZZO) so potrdili, da so vsem pogodbenim zdravstvenim ustanovam in zdravstvenim delavcem dali podrobno pisno navodilo za oskrbo pacientov z evropsko zdravstveno kartico. A trdijo, da niso dali navodil, naj tujce pošiljajo v zasebne turistične ambulante. Ravno nasprotno – vse pogodbenike ''smo obvestili, da morajo sprejeti vsakega evropskega državljana z evropsko zdravstveno kartico in mu ne smejo zaračunati nujnih zdravstvenih storitev''.
O težavah slovenskih pacientov glede zaračunavanja zdravstvenih storitev so bili obveščeni naknadno, zato so julija podali še dve nujni navodili glede oskrbe evropskih zavarovancev v turističnih ambulantah, s katerimi nimajo sklenjenih pogodb. Obvestilo, da niso naši pogodbeniki, morajo imeti že na vhodu v ambulanto, da ne bi zavajali pacientov, so pojasnili na HZZO. Če pa tujec vseeno pride v turistično ambulanto, mu morajo nuditi oskrbo na način in pod istimi pogoji kot pri zavarovancih zavoda, so navedli.

Tujci iz Evropske unije morajo plačati zdravstvene storitve, če so jim jih nudili v zdravstvenih ustanovah, ki niso pogodbenice HZZO, če ne gre za nujno oskrbo in če nimajo evropske zdravstvene kartice, so poudarili. Zatrdili so, da vse pritožbe jemljejo resno in se s pravočasnimi odzivi trudijo za preprečitev nadaljnjega nepravilnega postopanja z evropskimi pacienti. Proti pogodbenikom, ki so kakor koli kršili pogodbene določbe, bodo ukrepali, so še dodali.
ZZZS zahteva pojasnila od HZZO
Odzvali so se tudi na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kjer so se z neustrezno obravnavo slovenskih zavarovancev srečali julija in avgusta, ko so zahtevali povračilo stroškov. Ker je bilo letos precej več takšnih primerov, so HZZO v ponedeljek, 26. avgusta, ustno, včeraj pa tudi pisno zaprosili za uradno pisno pojasnilo, ali je prišlo na Hrvaškem do spremenjene organizacije zdravstvenih zavodov oziroma do drugačnih navodil, ''saj nas HZZO o tem ni obvestil.'' Včeraj so prejeli njihovo pojasnilo. Zagotovili so jim, da bodo sankcionirali hrvaške izvajalce, ki kršijo evropsko uredbo, in da so že sprožili postopke nadzora pri zdravnici iz Šila na Krku, v Zdravstvenem domu Krk, v Zdravstvenem domu Umag in v Zdravstvenem domu Poreč.
Svetujejo, naj pacienti na Hrvaškem na podlagi evropske zdravstvene kartice zahtevajo nujno oskrbo v javnih zdravstvenih zavodih. Če jih bodo vseeno preusmerili v turistično ambulanto, naj shranijo račune, medicinsko dokumentacijo, recepte za zdravila in podobno, na podlagi katerih bodo lahko po prihodu domov pri ZZZS uveljavljali povračilo stroškov v višini cene, kot jo HZZO prizna hrvaškim izvajalcem zdravstvenih storitev z naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.