Odpiranje ponudb za nabavo več milijonov evrov opreme se je odvilo pred dvema dnevoma in ponudbo je tudi tokrat oddal zgolj Siemens Healthcare. Šest rentgenov in eno CT napravo je ponudil za 5,9 milijona evrov.
V GH holdingu, kjer se na razpis niso mogli prijaviti, so prepričani, da če razpis ne bi bil očitno pisan na kožo Siemensu, bi UKC lahko privarčeval 1,8 milijona evrov. Zmotile so jih tudi predvsem klinično nerelevantne tehnične specifikacije, ki jih je lahko zagotovil le en ponudnik. Dokumentacijo so zato poslali na protikorupcijsko in revizijsko komisijo, pa tudi na računsko sodišče. Prepričani so namreč, da je bil z razpisno dokumentacijo favoriziran zgolj en ponudnik, tudi tokrat podjetje SIEMENS Healthcare.
Na UKC pogodbe z dobaviteljem še niso podpisali, dejali pa so, da bodo kljub očitkom nadaljevali s postopkom nabave. Trdijo, da so razpis pripravljali radiologi in inženirji s kar petih klinik UKC, nabava naprav pa naj bi bila nujno potrebna zaradi dotrajanosti starih.
Ali bo razpis ustavila kakšna druga inštitucija, zaenkrat ostaja vprašanje, dejstvo pa je, da kljub velikim napovedim konca korupcije v zdravstvu dobave medicinske opreme ostajajo sporne. Alarmi bi morali zvoniti že ob dejstvu, da se za milijonski posle poteguje zgolj eno podjetje, še menijo v GH Holdingu.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.