Po razkritju mešetarjenja z diplomami na zasebni šoli Multilingua v Sanskem Mostu, smo jih za pojasnila danes zaman klicali. Kot kaže pa je omenjeni primer le vrh ledene gore.

Spričevala naj bi, tako nova razkritja bosanskih kolegov s portala Žurnal.info, prodajali tudi na državni zdravstveni šoli v Zenici, kar sicer tam odločno zanikajo. Zatrjujejo namreč: "To so neresnice. Zdravstvena šola v Zenici je državna šola in dela izključno v skladu z zakonom."
A dokumenti kažejo, da je eden od kandidatov dva letnika končal v pičlih 12 dneh, celotno šolanje pa v vsega pol leta. Da je spričevalo sumljivo, so opozorili celo iz Nemčije, kjer je delavec s kupljeno izobrazbo skušal dobiti službo. A kot pravijo na srednji zdravstveni šoli Zenica: "Zjutraj smo imeli inšpekcijski nadzor zaradi tega, pri nas je vse v redu, obstajajo matične knjige, obstajajo zapisniki, komisije, izpitni odbori, ki zagotavljajo, da se spričeval ne pridobiva na tak način ..."
Pikalo: V Bosni je moralo iti nekaj zelo, zelo narobe
A prav to je največja težava, priznavajo na našem šolskem ministrstvu. Kot je pojasnil šolski minister Jernej Pikalo: "Ko so spričevala legalno izdana, mi pa dejansko vemo, da izobraževanje ni bilo opravljeno. Ampak to je kriminalno dejanje, ki ga mi, če ga zaznamo, takoj prijavimo organom pregona," zatrjuje in priznava, da so pred leti takšne sporne prakse že zaznali.

"Seveda smo nato preverjali v registrih BIH, ali so te diplome vpisane v registre, in ugotovili, da so vpisane v registre. Torej je moralo iti v Bosni nekaj zelo, zelo narobe," je dejal Pikalo. Na vprašanje, če to pomeni, da ljudje s kupljenimi spričevali lahko delajo po celotnem evropskem trgu, torej tudi v Sloveniji, je minister odgovoril: "Da, res je."
Če bo treba, bo Slovenija začasno ustavila priznavanje vseh njihovih listin
Seznama, koliko bosanskih šol priznava Slovenija, na ministrstvu nimajo. Postopka tako imenovane nostrifikacije pa pri nas že od leta 2005 ni več. Kot veljavna se štejejo spričevala, ki jih izvorna država legalno izda in zanje jamči, da so v skladu s predpisi.
Pri zdravstveni dejavnosti, kjer je v igri ne le zdravje, ampak tudi življenje ljudi, pa gre postopek priznavanja listih skozi več sit, šolskega in zdravstvenega ministrstva, po potrebi tudi Zdravniške zbornice.
Kljub vsemu pa minister Pikalo dodaja, da bodo tudi poslali noto državi, češ da naj pogleda, kako se listine, ki so nelegalne, vendarle pojavljajo v legalnih registrih. Če bo treba, pa bo, tako še Pikalo , Slovenija začasno ustavila priznavanje vseh njihovih listin in s tem preprečila dotok delavcev, ki za svoje delo niso usposobljeni.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.