Kmetijski minister Jože Podgoršek tudi danes vztraja, da o dogovoru o skupni ribolovni coni ne ve nič: "Tukaj moram generično zanikati kakršne koli informacije. Mi nimamo nobenih informacij, ne sodelujemo v teh pogovorih in zato bo na ta vprašanja verjetno odgovoril resorni minister, minister za zunanje zadeve."
Povsem drugačno taktiko so očitno ubrali Hrvati. Njihova ministra za zunanje zadeve in kmetijstvo sta se že pred mesecem skupaj udeležila sestanka z istrskimi ribiči, kjer so glede na odzive ribičev očitno govorili tudi o vzpostavitvi skupne ribolovne cone. "Slovenci nas kaznujejo, a mi njim ponujamo morje, da bi lahko ribarili, da nam umaknejo kazni," je dejal Danijel Kolec, ribič iz Umaga. "Kako to Hrvati komunicirajo, težko komentiram. Mi smo ves čas v navezi s slovenskimi ribiči in se tudi pogovarjamo, kaj bi morebitno takšno ravnanje lahko pomenilo," pa dodaja Podgoršek.
Po naših neuradnih informacijah naj sicer politika ne bi razmišljala o vzpostavitvi splošne ribolovne cone, ampak bi v sporno območje spustila zgolj enako, omejeno število slovenskih in hrvaških ribičev. Ideja, ki diši predvsem savudrijskim ribičem, bolj vezanim na Piranski zaliv."Za ribiče, predvsem s področja Savudrije, je to sprejemljivo. To je samo priprava za uresničitev sporazuma o obmejnem sodelovanju," razlaga Danilo Latin, ribič iz Savudrije.
Aleš Boljle, vodja ribiške pisarne, na vprašanje, ali je ta košček morja, ki ga imamo Slovenci, sploh dovolj velik, da bi vanj spuščali še hrvaško ribiško floto, odgovarja: "Ne, seveda ni in v vsakem primeru bi bilo potrebno upoštevati strokovne argumente in dejansko stanje slovenskega gospodarskega ribolova, ki je, kot rečeno, omejeno." Kakršne koli odločitve bi morale biti sprejete na podlagi razmejitve, ki jo je določila arbitraža, je prepričan.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.