Na 30 visokošolskih zavodih, ki sodijo pod okrilje Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) bodo danes in v sredo potekale volitve študentov v Upravne odbore Študentskih organizacij visokošolskih zavodov (UO ŠOVZ) ter študentskih poslancev v Študentski zbor (ŠZ) ŠOU v Ljubljani.
Volitve ŠOU v Ljubljani pred dvema letoma so spremljali številni zapleti, toda tokrat so se odločili, da bo vse v skladu s pravili. Volil bo lahko vsak študent s statusom na svojem visokošolskem zavodu.
Za kredibilno, korektno in demokratično izvedbo volitev bo v skladu z akti ŠOU v Ljubljani skrbela Volilna komisija ŠOU v Ljubljani, ki v ta namen imenuje volilne inšpektorje in volilne odbore. Začasni rezultati volitev bodo znani najpozneje v petek, uradni rezultati pa najpozneje v ponedeljek, 8. novembra 2010. ŠOU v Ljubljani vabi vse študente Univerze v Ljubljani, da se udeležijo volitev in z oddajo svojega glasu odločijo, kdo bo zastopal njihove interese v študentskem organiziranju naslednji dve leti.
Tehnično predsedstvo in zapleti
Volitve zadnjih nekaj let so zaznamovali mnogi zapleti med kandidati Neodvisne študentske mreže in Samostojne akademske skupine (SAS) ter kršenje aktov organizacije Študentske organizacije Slovenije (ŠOS). Krovna študentska organizacija prav tako ŠOU v Ljubljani je zaradi nepravilnosti celo izključila, status jim je vrnila, ko so nepravilnosti odpravili.
V študentskih vrstah je nastal spor, potem ko so predsednica ŠOS Katja Šoba, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Zveza Študentskih klubov Slovenije predlagali spremembo študentske ustave. Spremembe, ki so jih tudi sprejeli, naj bi sicer vzpostavile boljši nadzor nad porabo koncesijskih sredstev študentskih organizacij in ostrejše sankcije za kršitve, a s prerazporejanjem sredstev so ŠOU v Ljubljani odvzeli okoli 13 odstotkov denarja.
Kot je znano, je na skupščini, na kateri so kljub nasprotovanju ŠOU Ljubljana sprejeli spremembo ustave, policija odkrila sume korupcije. Na ŠOU Ljubljana so tedaj potrdili, da je policija zaradi podkupovanja delegatov na skupščini priprla nekdanjega Svetovalca Štomajerja Željka Milovanovića, organizacija se je od tega distancirala.
Februarja 2009 ŠOU v Ljubljani izvedel nadomestne volitve na sedmih ljubljanskih fakultetah. Za predsednika ŠOU v Ljubljani je bil izvoljen Jernej Štromajer, ki pa je konec julija letos skupaj z vsemi ministri odstopil zaradi sprememb študentske ustave. Štromajer je bil letos v javnosti deležen številnih očitkov zaradi netransparentne porabe koncesijskih sredstev.
ŠOU v Ljubljani bo vodilo tehnično predsedstvo, predsednik pa je Aljoša Krdžić. Poleg predsednika tehnično vodstvo še sestavljajo minister za obštudijske dejavnosti Aleš Koželjnik, minister za študentske organizacije visokošolskih zavodov (ŠOVZ) Tomaž Senečič, ministrica za mednarodno sodelovanje Urška Simonišek, ministrica za študijsko problematiko Tanja Poličnik in minister za socialo in zdravstvo Matevž Kokol.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.