LDS bo zapustila vlado, če premier Borut Pahor do ponedeljka ne bo izpolnil njihovih zahtev, je po maratonskem zasedanju organov stranke dejala predsednica LDS Katarina Kresal. Med drugim premierja pozivajo, naj javno podpre ugotovitve pravosodnega ministra Aleša Zalarja o kršitvah vodstvenih dolžnosti generalne državne tožilke Barbare Brezigar. LDS še pogojuje, naj Pahor z magnetograma sestanka z Zalarjem, Brezigarjevo in tožilko Branko Zobec Hrastar umakne oznako zaupno.
Pahor mora v skladu z zahtevo LDS tudi javno podpreti izpeljavo nadaljnjih reform vodenja, organizacije in delovanja državnega tožilstva z novim zakonom o državnem tožilstvu, ki ga je pripravilo ministrstvo za pravosodje. Od premierja pa v LDS pričakujejo tudi odkrit in korekten partnerski odnos, je na novinarski konferenci po seji sveta stranke pojasnila Kresalova.
Odzivi strank na zahteve LDS ...
Mandat, da presodi, ali so zahteve izpolnjene ali ne, ima po Zalarjevih besedah predsednica stranke Katarina Kresal. "Iz sklepov, ki jih je sprejel svet stranke, jasno izhaja, pod kakšnimi pogoji lahko še delujem v vladi kot minister in pod kakšnimi ne morem več," je dejal Zalar.
Prva zahteva: Javna podpora Zalarju glede kršitev
Pahor je dejal, da Zalarju zaupa in je podprl ugotovitve njegovega poročila na vladi, vendar ima svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe. "Razlogi za zamenjavo generalne državne tožilke me ne prepričajo," je dejal Pahor in ob tem spomnil, da pravosodni minister Zalar na vladi nikoli ni predlagal njene zamenjave.
Zalar na to odgovarja, da se je postopek sicer začel z njegovim poročilom o ugotovljenih kršitvah vodstvene dolžnosti generalne državne tožilke, a je vlada nato ugotovila, da s tem ne more nadaljevati zaradi nejasnega tožilskega zakona. "Postopek je v bistvu prekinjen in dokler ustavno sodišče ne odloči o tej zadevi, se ne more nadaljevati," je povedal Zalar.
Druga zahteva: Bo magnetogram javen?
Zalar je pojasnil, da je magnetogram sestanka Pahorja z njim, Brezigarjevo in tožilko Branko Zobec Hrastar, s katerega želi LDS umakniti oznako zaupno, pomemben zato, ker "podpira tisto, kar je sicer že zapisano v poročilu o ugotovljenih kršitvah".
Pahor pa je razložil, da so pogovor snemali ravno na Zalarjevo pobudo, tako da je danes udeležence sestanka v pismu prosil, naj sporočijo, ali so bile kakšne od njihovih navedb take, da bi lahko ogrozile interes preiskave. "V upanju, da bodo vse stranke to storile čim prej, menim, da bo ta magnetogram kmalu dostopen javnosti, ker zanj vlada velik interes," pojasnjuje Pahor.
"Če bodo sodelujoči ocenili, da nič, kar je bilo rečeno, ne moti preiskave ali gre proti interesu preiskave, potem tudi jaz nimam nobenih razlogov, da vsebina tega pogovora ne bi bila dostopna javnosti," pojasnjuje premier. "Predsednik vlade težko oceni vse, kar pristojni ministri navedejo kot dejstva," je dejal in poudaril, da Zalarju zaupa in da si želi prihodnjega sodelovanja z njim.
"Tako kot ima on neko končno presojo, kaj z dejstvi, če so točna, tako jo imam seveda tudi jaz. Tako kot ne zahtevam od ministra Zalarja ali kogar koli drugega, da spremeni svoja stališča, tako seveda pričakujem, da bodo tudi moji kolegi spoštovali mojo pravico, da imam svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe," poudarja premier.
Tretja zahteva: Kaj je z reformo tožilstva?
Zalar je dejal, da je tudi sam vladi pojasnil, da je prav gotovo treba spremeniti zakon o državnem tožilstvu, tudi ko gre za vprašanje imenovanja in razreševanja generalnega državnega tožilca. Vendar taka sprememba lahko velja le za naprej, nikoli pa ne more biti uporabljena retroaktivno, zlasti ne za tiste zadeve, ki so se začele v času, ko je veljal prejšnji zakon.
Pahor, ki je sicer zahteve LDS imenoval predlogi, je napovedal, da bo podprl reformo tožilstva, kot predlagajo v LDS. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo Zalar pri tem ambiciozen. "Mi si želimo imeti pravni red, v katerem bo državno tožilstvo delalo učinkovito, transparentno in nepristransko, kjer bodo organi pregona storili vse za to, da se bo učinkovito preganjalo vse oblike kriminala in uveljavljalo zakonitosti," poudarja Pahor.
Mnenja se krešejo zaradi Brezigarjeve
Kot je znano, je o tem, ali naj LDS ostane koalicijski partner ali ne, stranka razpravljala na seji izvršnega odbora in pa na svetu LDS, vse skupaj pa se je zavleklo pozno v noč. V stranki je zavrelo zaradi Pahorjeve izjave po četrtkovi seji vlade, da ga Zalar z argumenti o nezakonitosti dela Brezigarjeve ni prepričal. Na vprašanje, ali pričakujejo, da bi si premier lahko premislil glede Brezigarjeve in podprl njeno razrešitev, Kresalova odgovarja, da če bo podprl ugotovitve ministra, bo podprl tudi, da je Brezigarjeva večkrat kršila zakon.
V LDS tako menijo, da je korektno, da še enkrat opozorijo Pahorja, kaj je tisto, preko katerega ne morejo pri svojem delu. Zahteve po ocenah Kresalove niso tako velike, če spoštuješ funkcioniranje pravne države, ministre in koalicijske partnerje.
Stranka tako pričakuje, da premier zagotovi normalne pogoje za delo v tej vladi ter odprt odnos, v katerem bodo odločali v vladi in ne na tiskovnih konferencah, je pojasnila predsednica LDS. Pričakujejo tudi, da vlada dela na jasnih temeljih zakonitosti, enakosti pred zakonom za vsakogar, ne glede na njegovo politično pripadnost. "Če tega premier ni zmožen zagotoviti, potem smo v LDS izgubili zaupanje vanj. Potem nas ni prepričal," je bila odločna Kresalova.
Umik ni konec sveta
Po besedah Kresalove za LDS umik v opozicijo ni konec sveta. "Je samo odločitev, da v vladi ne moremo več izvajati politike, v katero verjamemo, in delovati v skladu z načeli, na katera prisegamo," je dejala. Pravi, da LDS ni šla v vlado zato, ker bi rabili stolčke in privilegije, ampak zato, da bi spreminjali stvari na bolje in jih delali drugače, kot so se doslej.
Zalar je poudaril, da bo ostal član vlade pod pogojem, da se realizirajo sklepi, ki jih predlaga LDS. V nasprotnem primeru bo nepreklicno odstopil kot minister, enako bo storila Kresalova.
Pahor zavrnil potrebo po predčasnih volitvah
Pahor je ob vsem tem dogajanju še vedno prepričan, da za zamenjavo vlade ni potrebe. "Če bi kot predsednik vlade ocenil, da bi zamenjava vlade koristila za večjo konkurenčnost in socialno povezanost Slovenije, bi bil za to," je dejal v državnem zboru, a poudaril, da temu ni tako. Pravi, da vlada "prebija fronte" na vseh pomembnih vprašanjih domače in zunanje politike. "Gre nam bolje, kot smo menili pred letom dni,“ je o aktualnem političnem dogajanju dejal Pahor.
Poslanec SDS Jože Tanko pa se s tem ni strinjal in je v DZ vladi očital, da na področju soočanja s krizo ni storila še skoraj nič. "Ali morda čakate, da bodo ukrepi kar padli z neba?" je vprašal Tanko in ocenil, da so potrebne predčasne volitve. Dejal je, da je sedanja vlada prinesla razočaranje na veliko področjih in da ne daje rezultatov. "Od uspešne članice EU smo zdrsnili med največje poražence," je ocenil.
Pahor je tako oceno zavrnil. Izpostavil je oceno Banke Slovenije, po kateri naj bi bila letošnja gospodarska rast 1,3 odstotka. Pojasnil je še, da se s finančnim ministrom Francem Križaničem pogovarja o možnem rebalansu proračuna, "da bi še skrčili deficit". Po njegovi oceni so problemi Slovenije "obvladljive narave". "S kančkom poguma in vizije smo konec leta lahko zmagovalci. Za to niso potrebne predčasne volitve," je prepričan.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.