Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na spremembo zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Za veto je glasovalo 15 svetnikov, proti jih je bilo 20. Svetniki so o vetu odločali na tajnem glasovanju.
Poslanci so namreč prejšnji teden sprejeli spremembe plačnega zakona, ki spreminjajo kvorum za veljavnost aneksov h kolektivni pogodbi za javni sektor. S tem so za uveljavitev aneksa, s katerim bi zamrznili plače v javnem sektorju, zagotovili dovolj podpisov sindikatov. Po dosedanji ureditvi bi namreč aneks morala podpisati večina, torej vsaj 15 od 29 reprezentativnih sindikatov, a jih je podpise prispevalo le šest.
Skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Dragom Ščernjavičem pa je predlagala, naj državni svet na zakon vloži odložilni veto. Po njihovem mnenju namreč spremembe predstavljajo negativen odnos vlade do socialnega dialoga in socialnih partnerjev ter "vrhunec nespoštovanja sklenjenih dogovorov in kolektivne pogodbe za javni sektor, katere stranka je na strani delodajalca vlada sama".
Pod zahtevo se je poleg Ščernjaviča in drugih svetnikov podpisal tudi svetnik Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
Zbrali podpise za začetek postopka
Sprejem zakona je razburil tudi skupino sindikatov javnega sektorja. Vodja pogajalske skupine 22 sindikatov Janez Posedi pa je že prejšnji teden napovedal zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma.
Posedi je danes za 24ur.com dejal, da so zbrali dovolj podpisov za začetek postopka za razpis referenduma, jutri pa naj bi vse podpise oddali v državni zbor. Z vladnimi pogajalci zaenkrat niso predvideni nobeni sestanki. Dejal je še, da so podpise zbirali po celotni Sloveniji. Želeli so, da ljudje vidijo, kaj se dogaja. Tudi podpisi po njegovem mnenju dokazujejo, da jih ljudje podpirajo.
Na novinarsko vprašanje, ali je mogoč dogovor še pred morebitnim razpisom postopka za referendum, pa je dejal: "Zaenkrat nimamo nobenih odzivov. Ocenjujemo pa, da bo v nekem trenutku moral prevladati razum, ker so ti dodatni stroški dejansko nepotrebni, država bi morala razmisliti in sprejeti odločitev v korist državljanov in ne v korist ozkih interesnih skupin.“
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.