Na nas se je obrnila Celjanka Tina Hrastnik, mati štiriletne hčerke, češ da ima vsega dovolj. Ni ji namreč jasno, kako se lahko stanovanjski problem, ki je nastal zaradi birokratske napake, rešuje tako zlahka, zgolj po telefonu in brez uradnih sklepov.
S hčerko sta se v 34 kvadratnih metrov veliko občinsko tržno stanovanje Nepremičnin Celje vselili pred dvema letoma. Preden bi se jima 1. novembra iztekla najemna pogodba, je Hrastnikova oddala vlogo za podaljšanje najemnine. Nepremičnine so ji že 10. septembra poslale sklep, da lahko v občinskem stanovanju ostane še osem let. Čez slab mesec, 8. oktobra, so jo zjutraj poklicali iz notarske pisarne Gregorja Kovača, češ da se v prihodnjih dneh zglasi pri njih, da bo podpisala aneks za podaljšanje najema. Skupaj so določili datum 22. oktober, je pojasnila Hrastnikova.
Zgolj nekaj ur pozneje pa udarec. Celjanko je poklical Andrej Urankar iz Nepremičnin Celje. "Rekel mi je, da so mi poslali napačen sklep, da ne morem ostati, ker se direktor s tem ne strinja, in da sem lahko v stanovanju samo še pol leta," je zatrdila.
'Res je, zgodila se je napaka'
Zakaj so si premislili v nekaj urah, smo vprašali na Nepremičninah Celje, kjer se je z nami pogovarjala vodja premoženjsko-pravne službe Darja Pavlina. Potrdila je, da so storili napako. "Do nje je prišlo, ker je stanovanje Hrastnikove oddajala sodelavka in ne sodelavec, ki je zadolžen za oddajo tržnih stanovanj, saj je bil takrat na dopustu ali bolniški. Že on pa je avtomatično podaljšal najemnino in napisal sklep, kajti ni opazil, da se to stanovanje obravnava drugače," je pojasnila. Po njenih besedah naj bi se stanovanje namreč že od samega začetka oddajalo zgolj za dve leti: "Naša družba je dala oglas za tržni najem stanovanj. V tem oglasu smo napisali, da se najemna pogodba sklepa za dve leti, ker se bo stanovanje po dveh letih prodalo, in katerikoli najemnik bo notri, bo imel predkupno pravico, da ga odkupi."
A kakorkoli, tudi če se je pripetila napaka, se postavlja vprašanje, zakaj Hrastnikova ni od Nepremičnin prejela nobenega pojasnila po elektronski ali navadni pošti? Zakaj ji niso poslali novega ničelnega sklepa, ki bi preklical prvi sklep o osemletnem podaljšanju najemnine? Vse je temeljilo zgolj na enem telefonskem klicu gospoda Urankarja, je zatrdila Hrastnikova.
Na dogovorjenem sestanku ni bilo nikogar iz Nepremičnin Celje
A presenečenja se za Celjanko še niso končala. Kljub vsemu se je na dogovorjeni datum podpisa aneksa (22. oktobra) zglasila pri notarju, saj je nihče ni obvestil, da naj ne pride. A tam ni bilo nikogar iz Nepremičnin Celje. Gospa iz notarske pisarne ji je pokazala elektronsko pošto, kjer je Maja Žafran iz Nepremičnin Celje notarju sporočila, da preklicujejo podaljšanje najema ter da bo Hrastnikovi sporočila, da termin za podpis aneksa odpade. "Ampak poslali mi niso ničesar pisnega. Nič od nič," je bila zgrožena mati samohranilka.
Zakaj pristojnih iz Nepremičnin ni bilo na dogovorjeni rok in zakaj nihče o tem ni obvestil Hrastnikove, nam Pavlinova ni znala pojasniti. Obljubila nam je odgovore, ki jih še čakamo.
Je pa na vprašanje, zakaj Hrastnikovi niso uspeli v 14 dnevih (od 8. oktobra, ko so preklicali aneks, pa do 22. oktobra, ko bi se morali srečati na dogovorjenem terminu) spisati uradnega ničelnega sklepa, odgovorila, da se jim to ni zdelo potrebno, ker ji je naslednji dan, torej 23. oktobra, občinski kurir dostavil vabilo, naj se čim prej zglasi, da bodo podpisali novi sklep. "Najemnica je imela v tem 14-dnevnem času z najemodajalcem sklenjeno veljavno najemno pogodbo, ki je potekla dne 31. oktobra 2019, zato ocenjujemo, da sklep o podaljšanju za 11 mesecev, ki ga je najemodajalec izdal 23. oktobra 2019 izdan v razumnem roku in znotraj veljavnosti najemne pogodbe za določen čas. Najemnica sklepa o podaljšanju do danes še ni prevzela, vročitvi se po navedbah kurirske službe izogiba, zato ji ga je najemodajalec poslal s priporočeno pošiljko," je povedala Pavlinova.
Tina Hrastnik je potrdila, da namenoma noče prevzeti sklepa, ker da ve, da ni napisan v njeno dobro. Vseeno pa se je zglasila na vabilo nepremičnin in se k njim odpravila v sredo, 6. novembra. A tam so ji, kot je že navedla Pavlinova, predočili pogodbo oziroma novi sklep o podaljšanju najemnine za 11 mesecev. "Sem rekla: gospa, jaz tega ne bom podpisala. Jaz imam veljaven sklep, ki govori osem let."
Dober razplet?
Čeprav so iz Nepremičnin Hrastnikovi sprva zatrdili, da ji ne morejo zagotoviti drugega občinskega stanovanja, pa očitno to le ni tako nemogoče. Darja Pavlin nam je na vprašanje, ali bodo mladi mamici lahko zato zagotovili drugo stanovanje za dlje časa kot 11 mesecev, odgovorila: "Najemodajalec bo najprej počakal na vročitev sklepa o podaljšanju najema do 30. novembra 2020 najemnici. Sam sklep ima pravni pouk, zoper njega se najemnica lahko pritoži v roku 15 dni od vročitve sklepa. Če se bo najemnica odločila za podpis najemne pogodbe za določen čas 11 mesecev, lahko v tem času družbo zaprosi za zamenjavo stanovanja, družba pa ji bo v tem primeru zamenjavo stanovanja omogočila."
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.