20 let se je Navalni politično boril, glavna tema njegovega boja je bila borba proti korupciji. Objavil je na desetine posnetkov, filmov, med drugim o premoženju nekdanjega premierja Medvedjeva z njegovimi vinogradi v Toskani, jahtami. Verjetno pa si je smrtno obsodbo podpisal s filmom o ogromnem Putinovem posestvu, vrednem več kot milijardo evrov, z razkošno palačo, drsališčem, s kinodvorano, z razkošjem, večjim, kot so ga imeli nekoč vsemogočni ruski carji.
Premoženje so prevzeli nekdanji generali KGB
Ne omenja se pogosto, pravi Soban, da so ogromno premoženje, ki so ga iztrgali iz rok prejšnjih oligarhov, ki so se, vsaj nekateri kot na primer Mihail Hodorkovski, uprli Putinu, prevzeli nekdanji generali KGB, se pravi tesni sodelavci Vladimirja Putina. Skovali so tudi novo ime zanje, silogarhi, iz ruske besede silovik, torej tisti, ki lahko uporabljajo silo, in oligarh.
V diktaturi se zahteva 200-odstotna lojalnost
Zakaj umirajo ne samo nasprotniki, sumljivih smrti je bilo v zadnjih mesecih, letih namreč veliko tudi med tistimi, ki veljajo za najbližje sodelavce. Ena zadnjih je tudi smrt sina prav enega izmed silogarhov, direktorja največjega naftnega giganta in Putinovega osebnega prijatelja Igorja Sečina. Vse smrti so zavite v skrivnost. Toda, komentira Soban, v diktaturi se pričakuje, da je tvoja lojalnost 200-odstotna, drugače hitro sledi kazen.
Branko Soban tudi iz prve roke pozna grozljive razmere v zaporu, taborišču, kjer je umrl Navalni. Pripovedoval mu je ukrajinski režiser, ki je tam preživel pet let. Za vsak najmanjši prekršek moraš nepremično stati na mrazu, temperature gredo pri polarnem krogu tudi do minus 50 stopinj, včasih so jih polivali z mrzlo vodo.
Kakšne možnosti ima sploh opozicija v Rusiji? Je Julija Navalna, ki je, kot pravi Branko Soban, izjemno pogumna ženska, res lahko njena nova voditeljica?
Zakaj je Putin 30-krat omenil Poljsko?
Soseščina z Rusijo je kot življenje na robu vulkana. Tako mu je nekoč dejal Vitautas Landsbergis, voditelj Litve v času njenega osamosvajanja. Branko Soban je prepričan, da je treba vedno zelo pozorno brati in poslušati Putinove besede. Nič nočem, seveda, napovedovati, pravi, toda zakaj je Putin v pogovoru s Tuckerjem Carlsonom kar 30-krat omenil Poljsko? Je Rusija torej tudi grožnja Evropi?
Kaj pa druga vojna, vojna na Bližnjem vzhodu? Branko Soban je bil tudi dopisnik v Kairu, prepotoval je Bližnji vzhod, bil večkrat v Izraelu in Palestini.
Odnos Evrope do tega, kar se dogaja v Gazi, je katastrofalen, je prepričan. Celo vsaka omemba Palestine in Palestincev je skoraj prepovedana.
Po drugi strani je Evropa na neki način slepa za vzpon skrajno desnih strank. Kdo ima pri tem po njegovem mnenju največjo odgovornost? Sam kot Primorec dobro pozna fašizem. Tudi zato se mu zdi, da je odnos Slovenije do Italije, ko gre za italijansko revizijo, popravljanje zgodovine, servilen in ponižen. Nihče, pravi, v vseh teh letih, ko smo postali samostojna država, ni zahteval od Italije opravičila za 25 let okupacije, genocida, etničnega čiščenja Primorske. Takšen odnos je, pravi, navadno hlapčevstvo.
Pogovor z izjemnim sogovornikom v Popkastu.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.