
Občani so tako pred občinsko stavbo znova izrazili svoje nezadovoljstvo zaradi po njihovem mnenju nezadostnega ukrepanja države in občine.
Protest je organizirala civilna iniciativa, ki jo vodi Jože Medved, sicer kidričevski podžupan. Za shod so se odločili, ker njeni člani ugotavljajo, da se dejavnost podjetja Albin Promotion glede mletja gum nadaljuje, v jamo se znova dovažajo gume, ministrstvo za okolje in prostor ter občina Kidričevo pa po njihovem še vedno nista storila nič glede sanacije jame.
Od odgovornih tako zahtevajo, naj končno storijo nekaj, da se prične izvajanje programa sanacije jame, ki ga je sprejela vlada in je v veljavi od 27. septembra, občino pa pozivajo, naj stori vse za prekinitev predelave gum in ogrožanja okolja s to dejavnostjo. Civilna iniciativa tako zahteva odvzem gradbenega dovoljenja in odpoved služnostne pogodbe, hkrati pa sanacijo jame na ekološko nesporen način.
Malomaren odnos države?

Protesta se je udeležil tudi predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič, ki je izrazil zaskrbljenost zaradi naraščanja števila civilnih iniciativ na okoljskem področju v zadnjih letih, kar po njegovem kaže na malomaren odnos države do reševanja okoljevarstvenih vprašanj.

Sicer pa Lipiča bolj kot podjetje Albin Promotion in njegov lastnik Albin Brecl skrbi ravnanje ministrstva za okolje, ki so ga tudi sami že nekajkrat opozorili na omenjeno problematiko gum. Kot je poudaril, zahtevajo strokovno rešitev za odstranjevanje odpadnih gum in podpirajo zahteve iniciative.
Protestniki pred kidričevsko občinsko stavbo so poleg zahteve, da se začne izvajati že sprejeti odlok o programu ukrepov za izvedbo sanacije deponije, sklenili novega ministra za okolje in prostor pozvati, da njihov primer obravnava prednostno ter preveri ustreznost ukrepanja pristojnih uslužbencev ministrstva in inšpekcijskih služb, če bo potrebno pa preuči tudi njihovo odgovornost. Od Agencije za okolje (ARSO) občani zahtevajo, da vzpostavi stalni monitoring za preverjanje kakovosti podtalnice in zraka v neposredni bližini deponije.
Država podelila dovoljenja za aktivnosti na deponiji
Današnji shod je tudi po mnenju župana Kidričevega Jožeta Murka legitimna pravica občanov, sam pa verjame, da obstajajo vzvodi, ki bi Brenclu preprečili nadaljnje aktivnosti v deponiji. Ob tem je opozoril, da mu je občina služnostno pogodbo izdala na podlagi vseh izdanih dovoljenj s strani države, ki pa podjetju po njegovih podatkih do danes teh dovoljenj še ni odvzela. Murku se zdi sporno tudi dejstvo, da občina trenutno sploh ni stranka v omenjenem postopku, čeprav je lastnica omenjenega zemljišča.
Kljub vsem protestom pa župan Kidričevega niti danes ni znal pojasniti, kakšne kršitve podjetju Albin Production sploh lahko očitajo, niti tega ali podjetje s svojo sedanjo dejavnostjo, torej odlaganjem odpadnih gum v gramoznico, kakorkoli ogroža okolje. "Na to vam sam ne morem dati odgovora, stroka pa pravi, da ni vplivov. Zelo vprašljivo pa je vse skupaj v primerih požara, kakršen se je zgodil letos poleti," je na vprašanje o škodljivosti Brenclove dejavnosti odvrnil Murko.
Ponovno odvzeli okoljevarstveno dovoljenje
Sicer pa so iz ARSO sporočili, da je v ponovljenem postopku podjetju Albin Promotion iz Majšperka s sklepom 23. oktobra znova odvzela okoljevarstveno dovoljenje. O tem je bila omenjena družba že seznanjena, saj je odločbo prevzela 27. oktobra, so še sporočili iz ARSO.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.