Iz poveljniških vrst Slovenske vojske že od reorganizacije sredi maja prihajajo alarmantni podatki o bolniških odsotnostih, predvsem v štajerskem delu enot – 20. in 74. bataljonu. V povprečju po neuradnih podatkih dnevno manjka med desetino in osmino moštva, odsotnost pa se tudi v drugih enotah še bistveno poveča v času vaj, ko dosega tudi četrtino pripadnikov. O skrivnostni bolezni, ki se je med vojaki razširila predvsem po premestitvah bližje domu in posledičnih zmanjšanjih potnih stroškov sredi maja, je vojska obvestila vrhovnega poveljnika vojske Boruta Pahorja, o vsem skupaj pa so po poveljniški konferenci sredi novembra v Celju naročili tudi podrobno analizo.
Transformacija vojske, ki jo je načelnik generalštaba Dobran Božič uradno začel 15. maja letos, je pomenila premestitve vojakov bližje domu, kar je pomenilo, da so se enote pomaknile v vojašnice na vzhod, saj večina pripadnikov vojske prihaja iz Štajerske, zato so se znižali potni stroški, ki so pomenili svojevrsten korektiv nizkih plač vojakov. Tudi zato je vojsko zapustilo v zadnjem letu več kot 200 pripadnikov, ključno pa so se povečale tudi bolniške odsotnosti.
"Analiza odsotnosti, ki so jo izvedli v enoti, pove, da ta nekoliko naraste v času terenskih usposabljanj, za visok odstotek bolniške odsotnosti pa bi bilo razloge mogoče najti tudi v iskanju dodatnega vira zaslužka. Prejemki pripadnikov SV so se namreč v zadnjih dveh letih zmanjšali (ZUJF, preoblikovanje SV)," pojasnjujejo v Slovenski vojski. To vsaj deloma potrjujejo tudi neuradne navedbe iz vojaških vrst, med katerimi je slišati, da se številni pripadniki med bolniško odsotnostjo odpravijo po zaslužek čez mejo. Analiza je po naših podatkih pokazala tudi nadpovprečno odsotnost starejših pripadnikov zaradi težav s koleni in hrbtenico.
Slovenska vojska se težave zaveda in išče tako kratkoročne rešitve pri nadzorovanju upravičenosti bolniške odsotnosti kot dolgoročne rešitve s prezaposlovanjem starejših vojakov. Kako resna je težava, pove podatek, da ima na primer 74. bataljon, ki ga je "štajerski sindrom" najbolj prizadel, po uradnih podatkih le 471 pripadnikov, kar znaša 83 odstotkov od zahtev formacije. Ob teh jih nato od 10 do 15 odstotkov še dodatno manjka – uradno zaradi bolezni. Kljub temu v vojski zatrjujejo, da je enota operativna in izvaja vse dodeljene naloge.
KOMENTARJI (792)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.