Če so v začetku tedna zaradi pomanjkanja kadra že odpadli določeni nenujni posegi, pa bi lahko ta problem ogrozil izvajanje programa v UKC Maribor, česar se po besedah vodje centra za odnose z javnostmi Janeza Lencla tudi sami zavedajo. Zato se Pivec aktivno vključuje v reševanje teh kadrovskih težav. Manko že nekaj časa skušajo premostiti s pomočjo anesteziologov iz murskosoboške in celjske bolnišnice. Po njihovih navedbah je težava tudi ta, da je v preteklih letih UKC Maribor zapustilo pet anesteziologov, ki so se tam izobrazili. V enem letu pa tega kadrovskega problema ne bo moč rešiti na dolgi rok.
V UKC Maribor je v postopku učenja sicer 22 specializantov, ki pa še niso izšolani za samostojno delo, a jim zaradi kadrovske stiske prepuščajo delo v operacijskih dvoranah. Njihovi maloštevilni mentorji so po poročanju Dela izpostavljeni nesprejemljivo veliki odgovornosti. Ocenjujejo, da razmere za bolnike niso varne.
Zato so se tudi obrnili na Zdravniško zbornico Slovenije in jo zaprosili za zaščito in nadzor. Zaradi neprimernih razmer za izobraževanje je v začetku oktobra napisala opozorilno pismo Bojana Beovič, ki je na zbornici zadolžena za učni postopek. Pozvala ga je, naj nemudoma odpravi težave pri izobraževanju, sicer bo zbornica UKC Maribor odvzela pooblastila za izobraževanje na področju anesteziologije. Omenjenih 22 specializantov bi tako porazporedili po drugih bolnišnicah po državi.
UKC Ljubljana ne more na pomoč, saj ima tudi sam pomanjkanje
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina pravi, da bi v UKC Maribor potrebovali vsaj 10 dodatnih specialistov, ki bi jih lahko dobili kot pomoč iz drugih slovenskih bolnišnic. "Treba jim je pomagati, zaščititi kakovost dela, zlasti pa zaščititi mlade zdravnike, ki so prezgodaj podvrženi samostojnosti pri delu," je dejal in opozoril, da je tudi vrh stroke jasno opozoril, da so razmere nevarne za bolnike. Dokler se ne bodo izobrazili specializanti in UKC ne bo več potreboval pomoči iz drugih bolnišnic, bodo po Možinovih predvidevanjih minila dve ali tri leta.
A v UKC Ljubljana, kjer prav tako opozarjajo na pomanjkanje zdravnikov te specialnosti, očitno Mariboru ne bodo priskočili na pomoč. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, nimajo zadostnega števila kadrovskih virov, s katerimi bi lahko pomagali zagotavljati delo v drugih bolnišnicah po Sloveniji. Kot navajajo, imajo 91 anesteziologov, pri čemer ocenjujejo, da bi jih potrebovali vsaj še 20. Razliko pokrivajo z upokojenimi specialisti in starejšimi specializanti ter anesteziologi, ki delajo preko polnega delovnega časa.
Ministrica odredila izredni strokovni nadzor
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je danes Zdravniški zbornici Slovenije odredila izredni strokovni nadzor na oddelku za anesteziologijo, intenzivno medicino in terapijo bolečine UKC Maribor. Nadzorna komisija zbornice naj bi pregledala izvrševanje programa za obdobje od 1. januarja 2014 do 1. novembra letos, so sporočili z ministrstva.
Kolar Celarčeva je zaradi razmer na omenjenem oddelku pozvala direktorja UKC Maribor, naj ministrstvu posreduje podatke o organiziranosti oddelka, o številu dežurnih mest na oddelku, kje in kako so razporejeni anesteziologi in ali imajo zaposleni anesteziologi soglasja za delo pri drugih delodajalcih. Pričakuje tudi poročilo o tem, kako je vodstvo UKC Maribor ukrepalo, ko je bilo seznanjeno z neustrezno kadrovsko zasedbo oddelka ter kako glede na problematiko pomanjkanja anesteziologov in diplomiranih medicinskih sester poteka delovanje kirurških oddelkov. Ministrica odgovor Pivca pričakuje do 19. novembra.
Na podlagi ugotovljenih dejstev bo Kolar Celarčeva ustrezno ukrepala, pri čemer je ena od možnosti tudi izdaja sklepa, v katerem bo določila zgornje število ponudb za delo specialistov anesteziologije, skladno z zakonom o priznavanju poklicnih kvalifikacij zdravnik, zdravnik specialist, doktor dentalne medicine in doktor dentalne medicine specialist.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.