Potem ko je v javnost prišla informacija, da so uslužbenci na Dursu nepooblaščeno dostopali do podatkov davčnih zavezancev, se je oglasil bralec, ki ga je zanimalo, zakaj so lahko njegovi osebni podatki javno objavljeni na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (AJPES). Sam je namreč prek spleta registriral svojo družbo, po pregledu pa je opazil, da so podatki, kot sta emšo in stalno prebivališče, javno dostopni.
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je odgovorila, da so v njihovem uradu že avgusta začeli postopek inšpekcijskega nadzora pri AJPES, saj so že sami ugotovili, da prek njihove spletne strani lahko vsakdo dostopa do vsebin sklepov sodišč, ki vsebujejo osebne podatke (in podatke zakonitih zastopnikov, družbenikov …). Zato je informacijska pooblaščenka AJPES naložila, da mora iz spletne strani v 14 dneh umakniti vse sporne osebne podatke in tudi vse listine, ki vsebujejo osebne podatke posameznikov.
Vendar je AJPES na odločbo informacijske pooblaščenke na upravno sodišče vložila tožbo za odpravo odločbe in zahtevo za odložitev izvršitve do izdaje pravnomočne odločbe. Upravno sodišče pa je tožbo v celoti zavrglo. AJPES bi tako morala vse sporne podatke s spletne strani umakniti do 30. oktobra.
Ker pa tega ni storila, bo informacijska pooblaščenka zoper njegovo odgovorno osebo ustrezno ukrepala, je še pojasnila Pirc Musarjeva. Hkrati pa je povedala, da je bil zakon o sodnem registru prav na pobudo pooblaščenca spremenjen v delu, ki določa javno objavo osebnih podatkov, tako da je AJPES že najmanj od aprila seznanjena, da je objava emša sporna.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.