
Slovenija se je znova znašla v letnem katalogu kršitev človekovih pravic, ki ga vsako leto objavlja nevladna človekoljubna organizacija Amnesty International (AI).
Letno poročilo AI za 2006 ugotavlja, da Slovenija pri reševanju problematike izbrisanih ni dosegla napredka. Slovenija po mnenju AI tako kljub priporočilom Združenih narodov in drugih mednarodnih teles ni storila nič novega za popravilo storjenih krivic izbrisanih.
Segregacija Romov v Sloveniji

Prav tako so bile slovenske oblasti neuspešne pri vključevanju romskih otrok v proces izobraževanja. Kot je pojasnil Blaž Kovač z AI Slovenije, organizacija opozarja predvsem na model Bršljin, po katerem so na osnovni šoli Bršljin v Novem mestu oblikovali ločene skupine za učence, ki v določenih predmetih niso dosegali dovolj visokih standardov. Ti razredi so bili sestavljeni predvsem, v nekaterih primerih pa izključno, iz romskih otrok, zato je bila posledica modela segregacija Romov.
Država se je neprimerno odzvala tudi na zaplet okoli romske družine Strojan v vasi Ambrus, je opozoril Kovač. Po njegovem mnenju je v tem primeru država zlorabila pritisk množice za preuranjeno preselitev romske družine. Neuspeh države v tem času pa predstavlja tudi dejstvo, da oblasti niso ustrezno ukrepale proti sovražnemu govoru, ki se je ob aferi Ambrus pojavljal v javnosti, še meni Kovač.
Ministrstvo: Na Bršljinu ni segregacije
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.