“Naš poglavitni načrt je, da ustavimo agonijo, ki jo za seboj pušča Neira Rekić, saj poskuša scenarij ponoviti na območju Kočevja in Obale,” so v skupni izjavi dejali starši otrok, ki so ostali brez varstva v postojnskih Sončkih.

Rekićeva je dnevno varstvo otrok doslej ponujala v več krajih. Prvo varstvo Liin gaj je ponujala v Ljubljani v letu 2011, varstvo je za krajši čas organizirala tudi v Notranjih Goricah, od maja letos je dnevno varstvo v treh enotah ponujala v Postojni, vmes je nameravala odpreti varstvo v občini Brezovica, zanimalo pa naj bi jo tudi varstvo v občinah Kočevje in Izola.
Rekićeva je samostojna podjetnica, ki je izkoristila možnost v zakonu in organizirala množično varstvo otrok kot dejavnost dnevno varstvo otrok in ne kot zasebni vrtec, za kar bi se morala prijaviti v razvid ministrstva za šolstvo. To je zahteven in zapleten postopek, ki traja dolgo časa in od podjetnika, ki izvaja takšno dejavnost, zahteva izpolnjevanje številnih pogojev. Tudi velik finančni vložek. A hkrati vpis varstva v razvid ministrstva za šolstvo pomeni, da ministrstvo preveri, ali ima zasebni vrtec vse potrebno za svoje delovanje. S tem tudi skrbi za nadzor nad njegovim delovanjem.

Na svoji spletni strani je ministrstvo za izobraževanje zapisalo, da starši, ki ne dobijo prostega mesta v javnem vrtcu, rešitve iščejo tudi v zasebnem sektorju, pri čemer lahko izbirajo med zasebnimi vrtci, zasebnimi vzgojitelji in varuhi predšolskih otrok. Bistvena razlika med temi izvajalci in ostalimi ponudniki je, da so prvi vpisani v enega izmed razvidov pri ministrstvu, drugi pa ne, saj so kot svojo dejavnost registrirali dejavnost Q 88.910 – dnevno varstvo otrok, ki sodi na področje zdravstvenega in socialnega varstva, in ne dejavnost P 85.100 – predšolska vzgoja, ki sodi na področje izobraževanja.
Je to kazen za podjetnost?
Rekićeva je prepričana, da se je gonja proti njej začela, ko je poskušala varstvo otrok odpreti v Brezovici. Prepričana je, da je gonja neupravičena, saj njena dejavnost ne spada pod ministrstvo za šolstvo. "Mi smo registrirani na Ajpesu kot varstvo otrok in ne spadamo pod ministrstvo za izobraževanje. Mi že na začetku nismo želeli biti vrtec, pozneje pa tudi ne. Jaz vem, kaj vrtec je. V prostoru moraš imeti določene normative, ki ti jih ministrstvo naloži. Ti normativi so tako visoki, da v najemniškem prostoru tega ne moreš narediti. Poleg tega je še velik finančni vložek," razočarano pojasnjuje Rekićeva, ki je prepričana, da ni nezakonito izvajala dejavnosti varstva otrok.

A dejstvo je, da je okoli 60 otrok, ki so bili v zasebnem varstvu Sončki v Postojni, ostalo brez varstva. Rekićeva zatrjuje, da varstvo zapira, ker jo pri njenem delu ovirajo inšpektorji. Ti naj bi ji blokirali račun in posegali v njeno delo, čeprav za dejavnost, ki jo izvaja, ni posebnih pravil oziroma omejitev. "Zaradi nalaganj inšpekcijskih služb zadev, ki jih mi ne moremo rešiti, to je poseg v tuj prostor in visoke finančne kazni, mi nismo mogli iti z našo dejavnostjo naprej," Rekićeva pojasnjuje glede predčasnega zapiranja varstva v Postojni. "Namerno so naredili, da smo mi bili primorani zapreti."
Starši hočejo denar nazaj

Starši so obupani. V javnem vrtcu prostora za njihove otroke ni, šele oktobra pa se odpira podružnična enota v vasi Studeno v bližini Postojne, ki pa bo le obliž na veliko rano. Prav tako jih skrbi, ali jim bo Rekićeva vrnila vnaprej plačane akontacije za varstvo. "Uporabili bomo vsa pravna sredstva, da dobimo svoj denar nazaj," je po včerajšnji tiskovni konferenci obupanih staršev, ki so ustanovili civilno iniciativo, dejal eden od staršev.
Rekićeva zatrjuje, da je 17 staršem iz Postojne akontacije že vrnila, ostalim pa jih še bo. Ogorčeni starši to zanikajo. Kot pravijo, sta vračilo prejela le dva od 61, ki so akontacijo plačali, od teh dveh pa je samo eden iz Postojne.
Kar je najbolj sporno pri vsej zadevi, je podatek, da je Rekićeva na takšen način odprla in predčasno zaprla varstvo otrok v Ljubljani, ki se je imenovalo Liin gaj. Tudi tam se je dogajalo, da je staršem, ki so se prijavili za varstvo, zaračunala akontacijo za varstvo, ki pa naj je po predčasnem zaprtju vrtca ne bi vsem vrnila. Če so dobili kakšno prijavo od staršev, smo povprašali tudi na PU Ljubljana, kjer pa podatkov o konkretni osebi ne morejo posredovati. Sporočili so le, da so policisti PU Ljubljana do zdaj obravnavali dva primera suma kaznivega dejanja, ki sta se zgodila na podoben način. En primer se je zgodil na območju policijske postaje Ljubljana Šiška. Straši naj bi otroka oktobra 2011 vpisali v varstvo in plačali akontacijo, ko pa so jih novembra obvestili, da varstva ne bo, so jim obljubili povračilo vplačane akontacije, kar pa se ni zgodilo. Drugi primer je aktualnejši, in sicer s 7. septembra letos, a ker v tem primeru teče predkazenski postopek, policija več informacij ne more posredovati.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.