
Oblak vulkanskega pepela ni prizanesel domačim turističnim agencijam. Največjo škodo je seveda utrpel letalski prevoznik Adria Airways, ki izpad prihodkov ocenjuje na milijon evrov, z vsakim novim dnem, ko letala ostajajo na tleh, pa številke potonejo globlje v minus za 400 do 450 tisoč evrov. Adria je morala od začetka zapore mariborskega letališča do zdaj odpovedati 126 letov, vključno s čarterji.
Na Urad za varstvo potrošnikov pri ministrstvu za gospodarstvo smo ob tem naslovili nekaj vprašanj o pravicah potnikov in dolžnostih letalskih družb.
Po njihovih besedah mora tako letalskih prevoznik v sedmih dneh po odpovedi leta ponuditi ali povračilo kupnine oziroma vrednost letalske karte za neopravljen let ali za zgolj neopravljen del poti, pa tudi za let, ki ni služil svojemu namenu – nas torej ni pripeljal na želeno destinacijo. Seveda namesto tega lahko ponudi tudi čimprejšnji, seveda brezplačni, let na kraj odhoda proti želeni destinaciji oziroma v namembni kraj, a pod pogoji, ki ustrezajo potniku. Prevoz je lahko organiziran tudi z drugimi prevoznimi sredstvi.
"Višja sila za prevoznika pomeni torej le oprostitev plačila odškodnin, ki bi šle potnikom, če bi bil razlog odpovedi letov na strani prevoznika. Menimo, da uredba, ki jo je izdala Evropska komisija, pomeni za potrošnike nadomestilo stroškov in tako tudi prenočišča in prehrane v času, ko čakajo na nadomestni let ali prevoz!“ so še zapisali na uradu.
Potrošnikom z vplačanimi turističnimi aranžmaji ob tem predlagajo skrbno spremljanje situacije, pri čemer so turistične agencije seveda dolžne potrošnike obveščati o zapletih in spremembah. Če agencija odpove potovanje, mora potniku vrniti denar, torej celotno vrednost vplačanega aranžmaja.
"Če je prišlo do zapletov, kakršen je tudi zapora zračnega prometa, mora turistična agencija spremeniti program in potnika čim prej spraviti domov. Vsi stroški bremenijo agencijo, ki pa ni obvezana k izplačilu kakršnih koli odškodnin, če je šlo za odpovedi ali prekinitve oz. spremembe aranžmaja zaradi višje sile. Svetujemo, da potniki hranijo vse račune za eventualne naknadne zahtevke za povračila!“
Evropska komisija je določila obseg pravic in denarna nadomestila potnikom, preverite, v katerih primerih vas ščiti zakonodaja in koliko denarja lahko dobite ob morebitnih nevšečnostih na potovanju.
Na strani potnikov tudi evropski komisar
- informacij v zvezi z letom,
- oskrbe (napitki, obroki, nastanitev, kot je to primerno),
- izbire med povrnitvijo stroškov ali spremembo poti do namembnega kraja. Evropski komisar za promet Siim Kallas
To je danes potrdil tudi evropski komisar za promet Siim Kallas, ki je dejal, da so za potnike v prvi vrsti odgovorne letalske družbe. Potniki so kljub izrednim razmeram, kakršne so nastale zaradi oblaka vulkanskega prahu, upravičeni do vseh običajnih pravic, razen do odškodnin, do katerih bi bili upravičeni v normalnih razmerah, je pojasnil.
Na njegove besede se je nato odzvala Adria, ki je tokrat poslala malce daljše sporočilo. Zapisali so, da se letalski prevozniki v tej situaciji srečujejo s kar dvema primeroma višje sile, torej vremenskimi pogoji in odločitvijo pristojnih o zaprtju zračnega prostora. "Na oboje letalski prevoznik nima nikakršnega vpliva in zato je njegova obveznost omejena ali izključena. Ker gre v danem primeru za izredno ostre in dalj časa trajajoče primere, je vpliv na poslovanje prevoznikov enormen in izražen v tolikšni meri, da je absolutno neprimerno govoriti o tem, da je zavezan še k dodatnim obremenitvam. Če že ne moremo govoriti o izključeni odgovornosti, lahko z gotovostjo trdimo, da je odgovornost omejena v celoti.“
Adria, zagotavljajo, sicer v celoti spoštuje pravne akte. "Tudi mnenje gospoda Kallasa spoštujemo in tako zagotavljamo vsem našim potnikom pravico do obveščenosti, oskrbo (kot je to primerno) in povrnitev cene vozovnice oz. spremembo poti.“
Veleposlaništvo priskočilo na pomoč
Oglasil se nam je bralec Matjaž, ki je, kot je dejal, s svojimi prijatelji že od petka ujet v Dublinu na Irskem. Že v petek opoldne bi namreč moral leteti iz mesta Shannon v London, od tam pa na Dunaj, vendar pa zaradi prekinitve zračnega prometa še vedno ni zapustil Irske. "Letalska družba ne obljublja nič, poskrbeli niso za nikakršno namestitev, prevoz, nič. Vse je na nas, da se samoorganiziramo. Tudi spletne strani ne delujejo, zato je nemogoče rezervirati karto za trajekt proti Angliji ali Franciji,“ je povedal Matjaž.
Ker ni vedel več, kaj naj naredi, je poklical na slovensko veleposlaništvo v Dublinu in zdaj so se mu oglasili z dobro novico. V nekaj urah so v sodelovanju s hrvaškim veleposlaništvom namreč organizirali avtobus, s katerim bosta skupaj s hrvaškim kolegom odpotovala do Londona. Kaj se bo zgodilo tam, Matjaž še ne ve, a so mu na veleposlaništvu zagotovili, da bo nove informacije dobil na poti. Težava pa je, da njegova dva prijatelja iz Srbije ne bosta mogla z njima, saj nimata vize za Veliko Britanijo.
Agencije računajo na bližnja letališča v tujini
Medtem pa turistične agencije o višini škode še ne govorijo. Govoriti nočejo niti o številkah odpovedanih izletov, saj večinoma upajo, da bodo te izvedli naknadno oziroma v najkrajšem terminu. Tako nam je povedala Irena Soban iz Kompasa, ki je še pojasnila, da so sicer nekaj potovanj, predvidenih od petka do danes, uspeli izvesti preko alternativnih letališč. Ključno vprašanje so namreč letalski aranžmaji. "Letalski prevoznik nam je kot podizvajalec dal predlog, naj izlete prestavimo za kakšen dan, s čimer so se potniki za zdaj kar strinjali. Nekateri so tako odpotovali že včeraj, kakšno potovanje bo izvedeno naknadno, kakšno bo tudi odpovedano.“
"Ostajamo optimistični, da bo razplet dogodkov dober. Imeli smo že prašičje gripe, ptičje gripe, potrese itn. Gre pač za branžo, ki povezuje ves svet, zato ne moremo mimo takšnih dogodkov. Upamo, da bodo sčasoma vsi potniki prišli na želeno destinacijo,“ je zaključila Sobanova.
Korak za korakom
Optimistični ostajajo tudi na turistični agenciji Palma, kjer nam je Matej Knaus povedal, da za zdaj niso odpovedali še nobenega izleta, so pa nekatere preložili. Nekatere potnike so tudi pri njih preusmerili na alternativna letališča, odpovedi za zdaj ni. "Je pa res, da rešujemo zadeve glede na situacijo, ki se iz ure v uro spreminja.“
Računajo sicer na to, da bodo v primeru, da se slovenski zračni prostor spet zapre, letališča v sosednjih državah ostala odprta in da bodo potnike preusmerjali tja. "Odhode načrtujemo normalno. Današnji odhodi in povratki so tako večinoma že potrjeni, če bo prihajalo do sprememb, bodo potniki pravočasno obveščeni. Nekatere usmerjamo na lete pred 14. uro, ko bi se lahko letališče spet zaprlo, nekatere pa bomo usmerili na druga letališča,“ je povedal Knaus.
"V tem trenutku predvsem apeliram na potnike, naj bodo strpni in razumevajoči, delamo maksimalno za njih in skušamo zagotoviti potovanje v najbolj optimalni obliki, morebitne spremembe pa skušamo narediti čim bolj neboleče za potnike.“
O tem, kaj bi se zgodilo, če bi se teoretično zaprla vsa okoliška letališča, vključno z mariborskim, je Knaus dejal, da o tem trenutno ne razmišljajo. "Spremljamo situacijo in jo rešujemo korak za korakom.“
Naporen teden bo

"Trenutne izredne razmere občutimo, vendar pa glavnina šele prihaja,“ pa so nam sporočili iz turistične agencije Oskar.
"Zaenkrat smo odpovedali samo eno potovanje v Turčijo, je pa res, da jih imamo največ predvidenih za ta teden, od srede naprej. Težave so pri povratkih. Tako smo na primer vračali potnike iz Portugalske in Rima z avtobusom. Glavno je namreč, da potniki čim prej pridejo domov,“ je povedal Uroš Grohar in dodal, da pričakujejo naporen teden.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.