Napoved, da bi Slovenija leta 2012 v Afganistan lahko poslala tudi helikopterje, je razburila odbor za obrambo.
Poslance je med drugim motilo dejstvo, da je novico javnosti posredoval poveljnik sil Slovenske vojske (SV), brigadir Alan Geder. Anton Anderlič (LDS) se tako sprašuje, ali to pomeni, da vojska "prehiteva" politiko in da torej že nakazuje odločitve, ki jih bo politika nato zgolj še potrdila.
Ministrica Ljubica Jelušič je odgovorila, da politične odločitve o napotitvi helikopterjev v Afganistan ni in da niti ni nujno, da kdaj bo. Sicer pa bi jo bilo treba sprejeti v sodelovanju z državnim zborom, je poudarila. Načelnik generalštaba SV generalmajor Alojz Šteiner pa je dodal, da bomo v takšno odločitev morda prisiljeni, ko bomo odločali o povečanju sil za Afganistan. En helikopter namreč velja približno za četo vojakov, je pojasnil.
Pripravljeni za najnevarnejše razmere
Kot smo poročali, slovenska vojska usposablja helikopterske posadke za najbolj nevarne misije, štiri velike transportne helikopterje, s katerimi sicer vsak dan rešujejo življenja v gorah, pa bodo v ta namen tudi nadgradili in oborožili.
Politika je leta 2008 vojski naložila, da mora nadgraditi štiri helikopterje za udejstvovanje v operacijah visoke intenzivnosti in da se mora za to usposobiti do leta 2012, tovrstne operacije pa je vojakom mogoče ponazoriti le na današnjem stanju, torej na operaciji v Afganistanu, je razloge za to navedla Jelušičeva.
Razmišljajo o nakupu transportnega letala
Odbor je zahteval tudi pojasnila glede vračanja z mednarodnih misij. Vojaki, ki so se iz Afganistana vrnili jeseni, so namreč več dni čakali na prevoz. Kot je pojasnil Šteiner, je to finančno velik problem, ki pa ga poskušajo reševati tako z zavezniškimi zmogljivostmi kot bilateralno z drugimi državami. Slovenija namreč nima lastnih kapacitet, da bi samostojno izvajala transport v Afganistan, vladno letalo falcon pa za to nalogo tudi ne bi bilo primerno, je povedal.
Šteiner je pri tem še spomnil, da je Slovenija triodstotna lastnica transportnega letala C-17, ki bi ga morali bolj izkoriščati, a je to spet odvisno od različnih terminov, ki so na voljo. Sicer pa na ministrstvu razmišljajo o nakupu dveh transportnih letal, najverjetneje tipa C-130 hercules.
Afganistan – misija nemogoče
Poslanci so sicer tudi na splošno razpravljali o situaciji v Afganistanu. Anton Anderlič in Franco Juri (Zares) sta menila, da je čas za razmislek o umiku. Anderlič je celo ocenil, da je vojna v Afganistanu izgubljena in da gre za "misijo nemogoče". Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Uroš Krek mu je nasprotoval. "Vojna bo izgubljena le, če se vsi umaknemo," je prepričan.
Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina pa je izpostavila, da v Afganistanu sodelujemo na podlagi resolucij Združenih narodov in da bi bil enostranski umik napačno sporočilo zaveznikom; bilo bi sporočilo, da se nismo pripravljeni spopadati s tako težavnimi problemi, kot je Afganistan. Sicer pa v tej operaciji zaostajamo tako v smislu števila vojakov kot v smislu civilno-razvojnega sodelovanja, je poudarila.
Nezaupnica?
Opozicije na drugi strani sodelovanje Slovenije v Afganistanu, ki poteka že od marca 2004, ne moti preveč. Robert Hrovat (SDS) se je obregnil le ob dejstvo, da sta sejo odbora na to temo zahtevala koalicijski stranki. To je zato tudi neke vrste nezaupnica ministrici Jelušičevi, je menil.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.