Ministrstvo za zunanje zadeve še vedno čaka na uradno poročilo o nesreči slovenske veleposlanice v Sarajevu Nataše Vodušek s sarajevskega tožilstva. Ministrstvo Dimitrija Rupla pa bo namreč o nadaljnji diplomatski karieri Voduškove odločalo le v dogovoru s Pahorjevo vlado, so poudarili v oddaji SVET na Kanalu A.
Ker je v Sarajevu afera Vodušek napeta do skrajnosti, bo slovenska diplomacija z odločitvijo počakala toliko časa, da se ozračje v Bosni povsem umiri. S tem so na ministrstvu tudi zanikali govorice, da se Voduškova vrača na veleposlaništvo. Je pa danes obiskala Mladiko, kjer je bila na obveznih pogovorih. Slovenski konzul in njen namestnik na veleposlaništvu v Bosni in Hercegovini pa sta danes obiskala ponesrečenega Nijaza Zorlaka, ki še vedno okreva po prometni nesreči.
"Rupel se je odločil, da ne bo delal radikalnih potez in se odločal na lastno pest. Ministrstvo ne bo tvegalo, da sprejme nekaj, s čimer se novi zunanji minister ne bo strinjal. Odločitev o tem, ali naj se Voduškova vrne nazaj v Sarajevo, bodo sprejeli le sporazumno. Po mojih informacijah pa bodo vsekakor čakali toliko časa, da se zadeve pomirijo tako v Sarajevu kot doma," je še poudarila novinarka SVETA.
Ministrstvo je že večkrat pozvalo sarajevsko tožilstvo, naj pošlje poročilo, vendar ga iz nerazumnih razlogov zadržuje. Voduškova je povzročila prometno nesrečo in je bila močno opita. Vprašanje pa je, ali je sarajevska policija pri tem strokovno opravila svoje delo, saj naj bi Voduškovi — po informacijah iz Sarajeva — kri odvzela brez njenega privoljenja, to je nezakonito.
Ozadje afere
13. oktobra je Voduškova s službenim vozilom trčila v avto, ki ga je vozil 45-letni domačin Nijaz Zorlak. Ta je hudo poškodovan še vedno v bolnišnici. Kaj točno se je dogajalo, ni znano. Bosansko tožilstvo trdi, da je bila voznica močno vinjena – v krvi naj bi ji namerili kar 1,84 promila alkohola, Voduškova pa se brani, da je bila trezna.
V intervjuju za eno od slovenskih televizij je dejala, da preizkus alkoholiziranosti z njo sploh ni bil opravljen, prav tako ne noben uradni postopek pred policijo in tožilstvom, saj glede na diplomatsko imuniteto, ki jo uživa v BiH, ti postopki proti njej "sploh niso mogli biti opravljeni niti niso dopustni". Še vedno ni odgovora na vprašanja, ali je prevozila rdečo luč in zakaj je sedela za volanom, če ima svojega voznika.
Čeprav preiskava o nesreči še ni končana, je javno mnenje v Bosni slovenski veleposlanici zelo nenaklonjeno. Tako naj bi že zbirali podpise, s katerimi od vlade zahtevajo, naj ji prepove vrnitev. Brat poškodovanega Amer Zorlak pa je v pogovoru z novinarko POP TV napovedal tožbo proti Voduškovi. Trdi namreč, da je s pomočjo odvetnika dobil posnetke nadzornih kamer in da je na njih jasno vidno, da je slovenska veleposlanica prevozila rdečo luč.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.