Tanja Fajon je na novinarski konferenci povedala, da je stranka SD v zadnjem času pod hudim pritiskom. "Vemo, da vse od negospodarnega nakupa sodne palače letijo obtožbe, kritike z imeni in priimki mnogih ljudi, da se odpirajo številna vprašanja in da so tu pristojni organi, ki raziskujejo. Lahko samo rečem, da terja ta negospodarni nakup sodne palače vrsto odgovorov in tudi jaz si jih želim. Vsi tisti, ki so bili politično ali krivdno vpleteni v ta nakup, verjamem, da bodo odgovarjali. Ne bom pa kot predsednica SD pristajala, da kdor koli blati člane in članice naše stranke, posebej vse tiste, ki danes trdo in odgovorno delajo," je povedala.
Vse, ki imajo kar koli povedati o kakšnem njihovem članu, je javno pozvala, naj to sporočijo, predvsem pa prijavijo pristojnim organom.
"Ne stranka SD ne jaz, najmanj pa pravosodna ministrica in tudi predsednik vlade niso tu, da raziskujejo in iščejo krivdno odgovornost. Za to so pristojni organi," je poudarila.
Skupaj z ministrom za gospodarstvo Matjažem Hanom se bo zvečer sestala s predsednikom vlade Robertom Golobom. Pričakuje, da se bodo iskreno pogovorili, ali imajo zaupanje, da sodelujejo v vladni koaliciji še naprej, ali so zavezani k temu, da izpolnjujejo koalicijske prioritete, in ali je to zaupanje med njimi lahko okrepiti.
O nadaljnjih korakih stranke bo med drugim članstvo razpravljalo na ponedeljkovi konferenci, najvišjem organu SD med dvema kongresoma. "V tem delu razumem legitimne pozive vodstvu, naj prevzame odgovornost, tudi meni osebno, ampak za to imamo v stranki pristojne in poklicane organe, ki odločajo, in ne bodo nam drugi delali agende. Razumem tudi legitimne pozive marsikoga, ki na drugi strani pričakuje od vodstva, da ravna premišljeno in odgovorno. Stranke nisem prevzela zato, da jo bom vodila samo v lepih časih za nas, ampak tudi takrat, ko je najbolj težko in priznam, da je danes, odkar vodim to stranko od leta 2020, verjetno najtežji trenutek. Nisem nekdo, ki, ko se barka potaplja, vzame rešilni jopič in skoči z nje, to bi bilo najlažje," je še dejala.
Zdaj je največja odgovornost, da zaradi članstva najdejo pravo pot naprej in ljudem povrnejo zaupanje. Priznala je, da stranka ni v dobri kondiciji. "Ampak z delom, ki smo ga velik del v zadnjem času dokazovali, in zaradi vseh teh ljudi bomo samozavestno po tej poti sprejemali odgovornost."
Ob zaostrovanju odnosov med največjo vladno stranko Gibanje Svoboda in SD tudi v parlamentarnih razpravah je Fajonova kot samoumevno ocenila, da letijo iskrice po tem, ko je ministrica Švarc Pipanova del odgovornosti prelila na posameznike v stranki. Tako priznava, da je zaupanje koalicijske partnerice načeto, zato je na mestu iskren pogovor. "Mogoče je bilo v zadnjem času malce preveč neiskrenosti," je ocenila.
Sama verjame, da politične alternative aktualni koaliciji ni. "Če bo zaupanje, če bo iskrenost, imamo mi željo s to vlado nadaljevati," je dejala.
Kot je znano, se ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in koalicijska SD v zadnjih dneh otepata očitkov o odgovornosti za negospodaren nakup sodnih prostorov. Afera je sicer po večdnevnem razčiščevanju med ministrico in njeno matično stranko, pa tudi predsednikom vlade, že terjala prve politične posledice, a končnega epiloga še ni.
Švarc Pipanova je tako prevzela objektivno odgovornost in po izgubi zaupanja vodstva stranke in več pozivih k odstopu tega v ponedeljek ponudila premierju Golobu. Predsednik vlade ga bo sprejel, a sta se z ministrico dogovorila, da ga predvidoma v tednu dni seznani z njenimi končnimi ugotovitvami glede spornega nakupa.
Žibertov odstop morda ne bo dovolj, s terena tudi pozivi k umiku celotnega vrha SD
Ob tem pa je napeto tudi v ministričini SD. Zaradi očitkov o domnevnem vmešavanju v posel je v torek s funkcije generalnega sekretarja SD odstopil Klemen Žibert. "S svojim odstopom želim stranko Socialni demokrati razbremeniti očitkov, ki te dni padajo name in žal tudi na mojo družino ter posledično črnijo ugled stranke," je zapisal.
Švarc Pipanova je njegovo potezo označila za pravo odločitev. "Upam, da je to prvi, ne pa edini korak stranke SD v smeri aktivnega in odločnega spopadanja s sistemsko korupcijo, ne glede na politične barve in preference," je zapisala.
Pojasnila so od Žiberta na sinočnjem sestanku terjali tudi predstavniki občinskih organizacij. Prva reakcija jedra najostrejših kritikov trenutnega vodstva SD je bila, da je Žibert z odhodom zagotovo sprostil velik del napetosti v stranki in s tem deloma zaščitil tudi Fajonovo. Toda to še ne pomeni konca nezadovoljstva in pozivov k umiku celotnega vrha stranke, tudi Fajonove.
Nekatere lokalne organizacije v posebnem pamfletu – naslovljenemu 'SD v življenjski krizi' – opozarjajo, da je stranka pod sedanjim vodstvom postala stranka kapitala, korupcije, kriminala in osebnih interesov.
KOMENTARJI (1319)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.