
Vlado Klemenčič je sodeč po dosedanjih ugotovitvah že davno pred nakupom vedel, koliko je Energetika pripravljena za delnico plačati, navaja poročilo in ugotavlja, da je to informacijo skupaj z upravo zamolčal, s tem oškodoval druge delničarje in jo izkoristil tudi za lastno uporabo: aprila 2001 je namreč kupil 4590 delnic po 2177 tolarjev, osem mesecev pozneje pa jih je Energetiki prodal po 3700 tolarjev. Pri tem je zaslužil skoraj 7 milijonov tolarjev, skupaj z delnicami, ki jih je imel pred ugodnim nakupom, je zanje dobil 19 milijonov tolarjev. Očitke o zlorabi notranjih informacij, piše v poročilu, bi bilo mogoče nasloviti še na nekatere druge subjekte. Toda, to bi bilo jalovo početje, pravi tožilstvo. Po njihovi interpretaciji je namreč zloraba informacij kazniva le pri papirjih, ki kotirajo na borzi, to pa delnice SIB banke niso. Tako bi morda lahko to ravnanje opredelili zgolj kot prekršek, ki pa je, ne boste verjeli, že zastaral.
"Poudarjam, da so to tiste aktivnosti, ko se šele odkrivajo kazniva dejanja in storilci, oziroma nepravilnosti, ki jim morda sploh ne bomo mogli reči, da so kazniva dejanja. Sem pa presenečena, da je poročilo prišlo v javnost," je povedala generalna državna tožilka Zdenka Cerar.
Ocenjujem, še piše generalna državna tožilka, da bi lahko bil podan sum kaznivega dejanja zlorabe položaja. Pri tem izpostavlja prokurista Energetike, Igorja Pogačarja, ki bi moral posel izpeljati pod ekonomskimi pogoji, kar pa se očitno ni zgodilo. Potrebno pa mu bo dokazati, da je to storil z namenom, da pridobi premoženjsko korist ali povzroči premoženjsko škodo.

Agencija za trg vrednostnih papirjev pa v svojem poročilu ugotavlja, da je imel med borznimi posredniki najpomembnejšo vlogo Publikum, ki je iz naslova delnic SIB ustvaril 100 milijonov tolarjev dobička. "Obstaja domneva, da je Publikum sebi v prid izkoristil svoj položaj..." piše v poročilu. Praviloma istega dne, ko je delnice SIB odkupil, je te takoj dražje prodal naprej Energetiki. Poleg tega je Publikum od Energetike najprej prejel denar, šele nato je s tem denarjem plačal prodajalcem delnic, ugotavlja poročilo.
Tudi Borzna hiša Medvešek Pušnik je delnice začela kupovati tik preden je nakupe začela izvajati tudi Energetika in na ta način zaslužila 1,1 milijona tolarjev. Transakcije omogočajo domnevo, da je družba izkoristila položaj na trgu, kar Bogdan Pušnik zanika.

"In s tem nakupom in prodajo smo zaslužili en milijon in 155.000 tolarjev. Tako da ta številka v celotnem poslovanju borznoposredniške družbe ne pomeni skoraj ničesar," je povedal Pušnik.
V bistveno večji meri pa je položaj izkoristila družba G.LOC (zdaj NISa d.d.), ki je realizirala 54,4 milijona dobička. Informacije, da je ta družba povezana z njim, Pušnik zanika.
"Seveda pa o tem, kdo je stranka naše borzno posredniške hiše in kaj dela, ne morem govoriti javno," pravi Pušnik.
Na vprašanje, ali so bili povezani, preden se je preoblikovala v G.LOC, pa je Pušnik odgovoril: "Ne, nikoli nismo bili povezani, tudi z G.LOC-om ne, je pa dejstvo, da smo pravno predhodnico firme G.LOC ustanovili mi in je bila v 100-odstotni naši lasti, dokler ni opravila svojega poslanstva." In takoj nato - še pred posli s SIB banko - so jo prodali.
Agencija za trg vrednostnih papirjev zdaj preučuje odgovornost teh subjektov, ki jim v skrajnem primeru grozi odvzem licence.