Državno tožilstvo ima na mizah dve ovadbi: prvo, ki so jo vložili mestni svetniki SDS, so iz predala potegnili po letu dni, zanjo pa generalna državna tožilka Zdenka Cerar pravi, da gre le za zapisnik v zvezi s problematiko SIB. Drugo pa je pred dobrim mesecem vložil zadnji direktor Holdinga Ljubljana Marjan Rekar. Toda to še niso kazenske ovadbe, ki bi jih podale strokovne osebe, je pojasnila Cerarjeva, zato je postopek še v predkazenski fazi.

To pomeni, da policija po napotkih tožilca Gorazda Fisherja zbira obvestila in dokaze in šele potem se bo tožilec odločil, ali dejansko gre za utemeljen sum storitve kaznivega dejanja. Kdaj bo ta odločitev padla je vprašanje, ki vedno znova vznemirja.
V primeru afere Rdeči križ so predkazenski postopek peljali trije tožilci, ki so za uvedbo zahteve za preiskavo porabili leto dni. Glede na izkušnje, kadre in strokovno usposobljenost našega pravosodja bi bila kakršnakoli večja hitrost v primeri SIB veliko presenečenje.
Medtem pa vsi vpleteni živijo kot da se ni nič zgodilo: nadzorniki Energetike in Holdinga, ki so mižali pred domnevno koruptivnimi povezavami in dejanji, ostajajo bolj ali manj isti, Vika Potočnik je mestna svetnica, prokurist Igor Pogačar še vedno normalno posluje.
Na vrsto povezav med vpletenimi in politiko ter potek afere je danes opozorili tudi Janez Janša.
Tudi poslanci državnega zbora se strinjajo, da se aferi pride do dna, krivce in okoriščance pa kaznuje. K temu pozivajo tudi Agencija za trg vrednostnih papirjev, urad za preprečevanje korupcije, pa predsednik vlade in mestni svetniki, svoje dela računsko sodišče - razpleta afere in sodnega epiloga si tako želijo vsi.
Toda če bodo organi pregona čakali, da jim dokazi padejo na mizo sami od sebe, potem bo ta zgodba še en prispevek k slovenski tekunizaciji.