Komisija za preprečevanje korupcije je izdala načelno mnenje, da ravnanje uradnih oseb ministrstva, ki z zasebno pravno osebo sklenejo sodno poravnavo glede terjatev, za katere pravni temelj ne obstaja, ustreza definiciji korupcije. Mnenje je sad preveritve s strani komisije, ali ravnanja uradnih oseb okoljskega ministrstva in agencije za okolje v zvezi s poravnavo, sklenjeno med vlado in Podjetjem za urejanje hudournikov (PUH) ustrezajo definiciji korupcije po zakonu o preprečevanju korupcije.
Komisija je ugotovila, da je zastopnik okoljskega ministrstva proti koncu leta 2005 z direktorjem PUH sklenil dogovor za sodno poravnavo v zvezi s sodnimi postopki, ki jih je podjetje vložilo zaradi terjatev do ministrstva. Ministrstvo je priznalo terjatve v višini 270 milijonov slovenskih tolarjev, ki naj bi se pobotale s prodajo lastniškega deleža države v PUH. Vrednost podjetja je bila 31. decembra 2004 ocenjena na 978 milijonov tolarjev, tako da bi morala država prodati 141.675 delnic. Poravnavo bi takrat izvedli, če ne bi finančno ministrstvo ugotovilo, da je v nasprotju z Zakonom o javnih financah.
Ministrstvo za okolje in prostor je nato iskalo nove možnosti za poravnavo, tako da so 8. novembra 2006 generalnemu sekretarju vlade posredovali gradivo, v katerem je okoljsko ministrstvo vladi predlagalo, naj izda soglasje k sklenitvi poravnave med PUH kot upnikom ter državo, ministrstvom in okoljsko agencijo kot dolžnikom. PUH je tožbe vložil zaradi del in izvedenih storitev vodnogospodarske javne službe, so zapisali na ministrstvu.
Ministrstvo je vladi pojasnilo, da skupna vrednost terjatev PUH, z glavnicami in obrestmi, vendar brez stroškov postopka, znaša 440 milijonov, vendar pa se je podjetje pripravljeno poravnati za 270 milijonov tolarjev. Izplačilo iz proračuna bi bilo v dveh obrokih, celotni znesek pa bi bil plačan do 31. marca 2007. V gradivu je bilo navedeno tudi, da je usklajeno s finančnim ministrstvom in vladno službo za zakonodajo, vendar pa podatki štejejo za poslovno skrivnost, zato ne smejo biti objavljeni na spletni strani vlade.
Vlada je predlog okoljskega ministrstva sprejela na seji 23. novembra 2006, že naslednji dan pa je bil pri Okrožnem sodišču v Ljubljani sprejet sklep o poravnavi.
Najvišja terjatev, ki znaša skoraj 130,5 milijona tolarjev, se je nanašala na dela na plazu Stože v občini Bovec, ki se je sprožil 15. novembra 2000. Kasneje je ministrstvo za odpravo posledic plazu izbralo novega ponudnika, podjetje Soča, vendar pa se PUH ni hotel umakniti z delovišča. Šele po vložitvi tožbe in predloga za izdajo začasne odredbe se je PUH umaknil.
PUH je 26. aprila 2001 ministrstvu poslal račune v vrednosti 130,5 milijona tolarjev, kljub temu, da za obračunana dela ni imel pogodbe ali naročila. Ministrstvo, ki del ni nadzorovalo, zneska ni hotelo poravnati, PUH pa je nato predlagal izvensodno poravnavo. Ker ministrstvo del ni naročilo, je predlog za poravnavo smatralo kot brezpredmeten, zato je PUH novembra 2001 na Okrajnem sodišču v Ljubljani podal predlog za izvršbo. Poskus poravnave leta 2002 je bil neuspešen. Leta 2005 pa je ministrstvo pridobilo dodatno dokumentacijo, na podlagi katere sta predstavnika ministrstva ugotovila, da vrednost del v obdobju januar – marec 2001 brez DDV znaša 78,5 milijona tolarjev. Zanimivo pa je, ker je ministrstvo kljub tej ugotovitvi pri poravnavi priznalo terjatev v višini 130,5 milijona tolarjev.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.