Vsak dan pokaže še večje razsežnosti korupcijske afere v največji slovenski bolnišnici. Ne le preskakovanje čakalnih vrst, po neuradnih informacijah 24UR bi lahko šlo tudi za pobiranje provizij za posredovanje pri poslih, ki so jih podjetja želela skleniti z UKC. To potrjuje podatke policije, da sta poleg 14 fizičnih oseb (v tej številki niso zajeti policisti), v preiskavi tudi dve podjetji.
Na tožilstvu in policiji so se zavili v molk. Kriminalisti so potrdili le, da so glavnega osumljenca Uroša Smiljića sinoči privedli pred preiskovalno sodnico. Ni ga še zaslišala, odredila pa mu je dodatno sodno pridržanje za 48 ur.
Ne le preskakovanje čakalnih vrst, zgodba naj bi bila še bolj obsežna
V redakcijo 24UR je poklical moški, ki je želel ostati anonimen. Njegovo podjetje je sodelovalo s kliničnim centrom vse do dne, ko naj bi k njemu nepričakovano prišel Uroš Smiljić. In nadaljuje: "V Ljubljani je klub, kjer so se ob popoldnevih dobivali Smiljić, nekdanji direktor Simon Vrhunec in glavni ekonom kliničnega centra Bojan Uran." Smiljić naj bi imel pri Uranu vedno odprta vrata, dodaja. Kot je še namignil, stvar ni samo v preskakovanju čakalnih vrst, pač pa je zgodba očitno še bolj obsežna. "Prepričan sem, da so kliničnemu centru urejali posle s tistimi, ki so bili pripravljeni posameznikom tam za to plačati."
To daje smisel policijskim navedbam, da sta pod lupo ljubljanskih kriminalistov tudi dve pravni osebi, torej dve podjetji.
Policija je znova pisno sporočila, da še vedno, tudi danes torej, nadaljuje z zbiranjem informacij glede korupcijskih kaznivih dejanj sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje ter nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril. A dokler preiskava traja in pridržani ni zaslišan preiskovalci o podrobnostih molčijo.
Zdravstvena ministrica: Ni kriv naš zdravstevni sistem
Če so zdravniki in sestre vedeli, kaj se dogaja, je bila njihova dolžnost, da to prijavijo, je medtem odločna zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc, ki zatrjuje, da osumljenega Smiljića ne pozna, so poročali v 24UR.
Prepričana je še, da za eno največjih afer v zdravstvu, ki se odvija pred našimi očmi, ni kriv naš slab zdravstveni sistem. "Ne gre za sistem, noben ne more preprečiti, da eni ljudje ne bi delali takih dejanj. " Pravi, da ne more biti dežurni krivec za anomalije v zdravstvu minister, odgovornosti in pristojnosti za odločanje in spreminjanje razmer so po njenen mnenju povsem drugje. Tudi reforma vsega tega ne bi preprečila, meni ministrica.
Sam počel, kar je pred časom očital drugim
Smiljić, posrednik, ki naj bi bolnikom zagotavljal, da pozna zdravnike in lahko tako poskrbi, da pridejo prej na vrsto, se je najprej v javnosti pritoževal, da zaradi čakalnih dob ne more pravočasno na operacijo, potem pa, ko je očitno sistem dodobra spoznal, to izrabljal za lasten zaslužek. V oddaji 24UR ZVEČER so poročali, da naj bi bil Smiljić tudi rezervni policist, a so iz policije sporočili, da to ne drži.
Zaposlen za en dan
Smiljića so sicer več let srečevali na hodnikih UKC v družbi zdravnikov, tudi vodstva, čeprav takrat tam še ni bil zaposlen, nato pa so ga zaposlili – v skladišču. Po poročanju 24 UR, so ga 29. decembra 2014, torej dva dni pred novim letom, zaposlili za določen čas, za en sam dan. Že na silvestrovo pa so ga zaposlili za nedoločen čas
UKC smo prosili za potrditev teh navedb, a so nam odgovorili le, da je bil Smiljić v UKCL zaposlen najprej za nadomeščanje zaradi odsotnosti delavca, nato kot skladiščnik za nedoločen čas zaradi nadomestila odhoda delavca iz UKCL. "Sedaj je na delovnem mestu finančno računovodskega delavca, še vedno v skladišču, ker se je delovno mesto izpraznilo in je izpolnjeval pogoje. V vseh primerih je bil izbran na podlagi razpisa, izpolnjenih pogojev in odločitve vodje službe, v katero se je zaposlil," so zapisali.
Eden od zaposlenih, ki osebno pozna tudi Smiljića, je spregovoril za 24UR. Kot je pojasnil, je Smiljić pogosto stal ob zdravnikih, prisluškoval, kaj se pogovarjajo, nekaterim se je celo predstavljal, da je namestnik direktorja. Dobil je tisto, kar sicer pripada zgolj vodilnim v bolnišnici.
Med osumljenci tudi policisti
Razkritje afere je še toliko bolj odmevno, ker se je izkazalo, da so med osumljenci tudi policisti. V afero naj bi se ujel policijski heroj Robert Sušanj, poveljnik letalske enote, ki ga je javnost poznala po človekoljubnih gestah, ko je s helikopterjem vozil bolne otroke. Policijski helikopter pod njegovim poveljstvom je rešil vsaj tisoč otrok. Nato pa je tragedija doletela tudi njega, zbolel je namreč njegov bližnji sorodnik.
In da bi prišel čim prej na vrsto, naj bi Sušanj poklical domnevnega organizatorja z UKC Smiljića, ki je bil znan kot tisti, ki vse uredi. In uredil naj bi pregled pri specialistu, v zahvalo pa naj bi mu Sušanj izpolnil veliko željo in ga peljal s policijskim helikopterjem.
"Če so navedbe resnične, potem gre za nedovoljeno dajanje daril in je ta policijski šef zlorabil svoja pooblastila, zaradi česar najverjetneje ne bo več delal v policiji," je za oddajo 24UR ZVEČER povedal Branko Lobnikar iz Fakultete za varnostne vede. Policija je namreč izjavila, da imajo do takšnih ravnanj ničelno toleranco in pri tem ni pomembno, ali kaznivo dejanje stori navaden policist ali visoki šef, je dodal.
Ker je bil Sušenj šef helikopterske enote, je v zgodbo potegnil tudi druge policiste. "Policijski šefi bi se morali še posebej zavedati svoje odgovornosti. Gre za zelo nespametno vedenje," je dejal Lobnikar.
Dodal je, da takšna dejanje ne mečejo lepe luči na slovensko policijo, je pa pomirjujoče, da je bil odziv policije profesionalen in da so takoj sprožili notranje zaščitne ukrepe. "Policija na sistemski ravni zagotavlja krepitev integritete slovenskih policistov, tako da lahko tovrstno vedenje štejemo bolj za eksces kot pa nekaj običajnega v slovenski policiji," je še dodal.
Policija ima dobro izdelane notranje zaščitne ukrepe, osebo, ki stori kaznivo dejanje, v trenutku odstranijo iz policije, hkrati pa vse, kar so izvedeli o primeru, predajo posebnemu specializiranemu oddelku v državnem tožilstvu, kjer preiskovalci s policijskimi pooblastili izven policije preiskujejo tovrstna kazniva dejanja, je pojasnil Lobnikar. Torej kaznivih dejanj, ki so jih osumljeni policisti, ne preiskujejo drugi policisti, temveč specializirani oddelek državnega tožilstva z posebnimi preiskovalci.
Sušanj zapisal, da so obtožbe njega in družino neizmerno čustveno prizadele
Po današnjem poročanju Radia Slovenija se je Sušanj na obtožbo odzval v kratkem SMS sporočilu, v katerem je zapisal, da se bo glede na to, da ga nihče ni uradno obvestil, kaj je storil narobe, vzdržal komentarjev. Zapisal je še, da so obtožbe njega in družino neizmerno čustveno prizadele in dodal, da ga huda in zahrbtna bolezen v družini in med najožjimi sodelavci spremlja že dalj časa. Vsem privošči, da jim čez podobne kalvarije nikoli ne bo treba, če pa bodo morali, naj drug drugemu pomagajo, naj bi po poročanju radia še zapisal Sušanj.
KOMENTARJI (324)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.