Široko medijsko poročanje o aferi Sova povečuje sumničavost ljudi, ki so nagnjeni k takšnemu reagiranju, pravi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Po njenih besedah so ljudje bolj prepričani, da tudi njih zasledujejo, v uradu varuhinje pa se praktično vsak dan srečujejo s posamezniki, ki so prepričani, da so jim na ta način kršene človekove pravice, je varuhinja dejala po današnji predaji letnega poročila o delu varuha predsedniku DZ.
"Ljudje so bolj prepričani, da tudi njih zasledujejo, snemajo, opazujejo, preganjajo in ta pojav dobiva kar velike razsežnosti," je dejala varuhinja. Po njenih besedah se s takšnimi posamezniki srečujejo vsakodnevno.
V takšnih primerih posameznike v uradu najprej prosijo, naj jim posredujejo odgovore policije ali tožilstva, če so se na pristojne organe že obrnili. Če tega še niso storili, jih prosijo, naj najprej domnevno prisluškovanje prijavijo pristojnim organom. "Namreč, mi ne moremo vedeti, ali je ta človek res bil prisluškovan ali sleden," je razložila varuhinja.
Ob pregledu dokumentacije na uradu običajno ugotovijo, da so strahovi neupravičeni. "Potem se poskušamo pogovoriti v smislu, kako drugače razumeti dogajanje okrog sebe. Vendar moram poudariti, da ti ljudje praviloma tega ne uvidijo tako in so nato razočarani tudi nad našo reakcijo, ko svetujemo, naj se obrnejo na zdravnika," je še dodala Čebašek Travnikova.
Opozorila je še, da so takšni primeri izjemno težavni, "posebno zame, ki sem še pred pol leta takšnim ljudem lahko pomagala kot zdravnica". Po besedah Čebašek Tranvnikove so se podobni primeri sicer pojavljali že prej, vendar pa se je število klicev in pobud s tega področja močno povečalo, saj afere, kakršna je Sova, pri ljudeh "tovrstno reagiranje spodbujajo".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.