Finski delegati so sredi junija v Parizu na sestanku delovne skupine Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) za izvajanje konvencije o boju proti podkupovanju vsem članicam organizacije posredovali noto, v kateri so nanizali očitke na račun preiskave zadeve Patria v Sloveniji, piše Dnevnik.
Noto z očitki na račun Slovenije naj bi na mizo položili 17. junija v okviru sestanka posebne delovne skupine za izvajanje konvencije o boju proti podkupovanju, ki je v Parizu potekala od 17. do 19. junija. Sloveniji naj bi očitali, da je potrebovala kar osem mesecev za izvedbo prvih hišnih preiskav v zadevi Patria, v Avstriji pa so jih izvedli v nekaj dneh. ''Poleg tega zaupne informacije iz preiskave že ves čas odtekajo do osumljencev v Sloveniji, generalna državna tožilka pa je imela odnose z osumljenci v zadevi Patria. Sodelovanje z Avstrijci v tej zadevi medtem poteka precej bolje,'' naj bi navajali Finci.
Zadržke glede Slovenije, ki se že vrsto let želi včlaniti v OECD, so po informacijah, s katerimi razpolaga Dnevnik, za Finci ponovile tudi ZDA, češ da je slovensko preganjanje korupcije v zadevi Patria neustrezno.
Slovenska stran: Neosnovane obtožbe
Slovenska delegacija, ki jo vodi predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos, v njej pa sta še tožilka Dragica Kotnik in državni sekretar na notranjem ministrstvu Goran Klemenčič, je na obtožbe 18. junija ob prihodu v Pariz odgovorila z noto, v kateri so vpletenost generalne tožilke Barbare Brezigar označili za "deplasirane" in dodali, da so tudi druge obtožbe "neosnovane". A ob odgovoru Fincev ni bilo več v Parizu.
Ob vrnitvi v Slovenijo je tožilka Kotnikova o dogajanju takoj obvestila Brezigarjevo, ki pa je poslala ostro pismo premierju Borutu Pahorju, rekoč, da bo zaščitila svojo integriteto in integriteto tožilstva, navaja Dnevnik. Zaradi tega so se 24. junija sestali Pahor, minister za razvoj Mitja Gaspari, minister za pravosodje Aleš Zalar in Goran Klemenčič. Pahor je z Brezigarjevo govoril po telefonu, Zalar pa se je z njo sestal minulo nedeljo. Brezigarjeva je po telefonu govorila tudi z zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem, saj bo zunanje ministrstvo finski pravosodni ministrici poslalo protestno pismo Brezigarjeve, piše Dnevnik.
V četrtek se bo Brezigarjeva v Ljubljani srečala tudi z vodjo pravne službe pri OECD Nicolom Bonuccijem. Z vrhovnega državnega tožilstva so sporočili, da je v pismu finski pravosodni ministrici Tuije Brax odločno protestirala zoper lažne navedbe v noti in zahtevala pojasnilo. Kot so še zapisali, več informacij v tem trenutku ne morejo posredovati.
OECD o zadevi spet oktobra
Gaspari, ki je koordinator pristopa Slovenije v OECD, si medtem želi, da nejasnosti, ki se pojavljajo v zvezi z zadevo Patria, ne bi motile normalnega procesa vključevanja Slovenije v OECD. Pričakuje, da se bo zadeva čim prej razčistila. Dodal je, da morajo odgovore na vprašanja, ki se v zvezi s Patrio postavljajo, dati pristojni organi.
V prihodnjih tednih mora Slovenija pripraviti odgovore na podrobna vprašanja, ki jih je generalni sekretariat OECD prejšnji teden poslal v Ljubljano. Delovna skupina OECD pa bo o zadevi spet razpravljala oktobra.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.