V Helsinkih sta se sestala generalna direktorja slovenske in finske policije, Jože Romšek in Mikko Paatero. Beseda je tekla predvsem o zadevi Patria, pri čemer sta sogovornika iskala načine za krepitev sodelovanja med policijama. Izjavila sta tudi, da ne nameravata kakor koli posegati v operativno delo skupne preiskovalne komisije. Kot so sporočili s slovenske policije, je bil pogovor "odkrit in konstruktiven".
O srečanju, ki je bilo organizirano na prošnjo slovenske policije, so bili na Generalni policijski upravi danes skrivnostni. Potrdili so le, da srečanbje bo, kje in kdaj bo potekalo, pa niso želeli razkriti.
Wolf: Cvikl je mentalni lažnivec
Kanadski podjetnik slovenskega rodu Walter Wolf je v ponedeljek v pogovoru za TV Slovenija zatrdil, da bo zaradi finske oddaje zagotovo tožil. "Ne pustim se blatiti," je dejal in obenem izrazil upanje, da ga bosta direktor družbe Viator&Vektor Zdenko Pavček in poslanec SD Milan M. Cvikl tožila. Poudaril je, da ostaja pri trditvah, da je Cvikl "mentalni invalid" in lažnivec. "Takega bedaka, kot je on, še nisem videl v življenju," je dejal, Pavčka pa pozval, naj pojasni, kako je dobil 75 odstotkov Sistemske tehnike, in naj ne laže. Po Wolfovih besedah Pavčkova svetovalka "podnevi svetuje Pavčku, ponoči pa Cviklu".
Cvikl je v odzivu že zapisal, da so "Wolfove izjave žaljive" in pričakuje najmanj opravičilo. Kot je prepričan, je vsakomur jasno, da je bilo posrednikov in provizij pri poslu s Patrio preveč, in "to na račun slovenskih davkoplačevalcev". Slovenski aktualni oblasti pa se to po njegovih navedbah očitno ne zdi sporno.
Wolf je glede nakazila Patriinega predstavnika za vzhodno Evropo Hansa Wolfganga Riedla v vrednosti 2,3 milijona dolarjev dejal, da je bil ta denar nakazan njegovemu podjetju. Šlo naj bi za pomoto, zato so denar, tako Wolf, že naslednji dan vrnil Riedlu.
Na vprašanje, kako komentira vsebino depeše avstrijskega Interpola, da je bil plačan za storitev pri dobavi tovornjakov za slovensko vlado, Wolf odgovarja, da se denar in pogodba nanašata na neko podjetje v Lichtensteinu. V tem podjetju, kjer on ni manager, ampak le sodelničar, so kriminalisti opravili preiskavo in pobrali vse papirje. "Jaz nisem izstavil nobenega računa," pravi in pojasnjuje, da s tem nima nič.
Wolf je povedal še, da se je na lastno pobudo pogovarjal s kriminalisti v Mariboru. "Vedno sem se pripravljen pogovarjati, tudi z Interpolom," je poudaril in dodal, da se ne skriva, saj je že deset dni v Sloveniji. Kot je dejal, bo državo zapustil v sredo, a se je pripravljen vrniti, če bo želel kdo govoriti z njim. Ne želi pa biti v Sloveniji v času volitev.
Riedl: Podkupovanja ni bilo!
Obtožbe o podkupninah slovenskim javnim uslužbencem so "divje špekulacije, ki niso bile dokazane", pa meni svetovalec Patrie za Slovenijo Hans Wolfgang Riedl. Kot je zatrdil, ne on ne njegovo podjetje nikoli nista nakazovala denarja javnim uslužbencem, ne le v Sloveniji, nikjer. Šlo je preprosto za to, da je bilo finsko vozilo taktično in tehnično ustreznejše, pa tudi cenejše, zato je bilo po njegovem mnenju izbrano.
Povedal je, da ima s Patrio podpisano svetovalno pogodbo, na podlagi katere je Riedl dobil del skupne vsote in od te dogovorjeni del prenesel na Wolfovo podjetje. "Vse je opravilo naše računovodstvo z bančnimi nakazili, vse je bilo popolnoma transparentno," je zatrdil. Prav tako pogodbo ima sklenjeno tudi z Wolfom.
Znesek 14 milijonov evrov, ki naj bi jih po poročanju finskega novinarja Magnusa Berglunda Patria nakazala Riedlu, po besedah slednjega "še zdaleč ni pravi znesek". "V resnici gre le za delček tega," je pojasnil, a pravega zneska ni razkril.
Povedal je, da je bil v poslu Patrie pristojen tudi za posredovanje želja slovenske vojske o tem, kakšno vozilo je primerno. "S tem sem predstavnikom Patrie prihranil veliko obiskov v Sloveniji, saj sem sam zbiral potrebne informacije."
Provizija, ki jo je za svoje delo prejel od Patrie, je po njegovih besedah popolnoma zakonita, saj so se o njej dogovorili s pravnomočno pogodbo o svetovanju. Kot je dejal, je Patria za to uporabila obdavčeni denar, nakazilo pa je bilo po njegovih besedah opravljeno uradno. "Pri tem ni nobenih nejasnosti, to je bil popolnoma običajen posel. Treba je bilo upoštevati tveganje, da bi bilo moje triletno delo lahko tudi zaman in za vloženi trud ne bi dobil plačila," je povedal.
Politiki lahko le špekulirajo
Minister za obrambo Karl Erjavec je dejal, da iz izjav Wolfa in Riedla ne izhaja, da bi "padla kakršna koli podkupnina v zvezi s poslom 8X8". "Zlasti pa ne med uslužbenci ministrstva za obrambo, tako kot je bilo nekako rečeno v oddaji Resnica o Patrii," je zatrdil Erjavec. Če je bilo pri poslu kar koli narobe, morajo zadevo razčistiti pristojni organi, saj ji politiki ne bodo prišli do dna, meni. "O tem lahko samo špekuliramo," je dodal minister.
Se Sloveniji obeta mednarodna blamaža?
Zapleti v zvezi z afero Patria pa se lahko znajdejo izpostavljeni kot težava na mednarodni ravni, piše današnji Dnevnik. Prihodnji mesec naj bi se namreč v Parizu sestala delovna skupina Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki deluje na podlagi konvencije za boj proti podkupovanju uradnih oseb. Združuje 30 najrazvitejših držav po svetu, med njimi tudi Finsko, Slovenija pa si članica še želi postati in je trenutno v fazi pristopnih pogovorov. Prihodnji mesec bi se na njihovem dnevnem redu lahko znašla tudi afera Patria, v okviru katere obstaja sum, da je pri poslu z oklepniki podkupovala slovenske uradnike. Če bi finski preiskovalni organi slovenske preiskovalce prijavili kot kršitelje konvencije OECD in bi se Slovenija morala zagovarjati, bi bila to velika mednarodna blamaža.
Predstavnik Slovenije v delovni skupini OECD je predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos, ki z današnjim sestankom preiskovalcev ni seznanjen. Je pa za 24ur. com povedal, da na sejah OECD, kjer države poročajo o korupcijah, s katerimi se tedaj ukvarjajo državni organi, Sloveniji do sedaj še ni bilo treba poročati o Patrii, obstaja pa možnost, da se bo zdaj pojavilo kakšno vprašanje. "Če se bo kaj takega zgodilo, bomo imeli s seboj predstavnika tožilstva, ki bo imel na morebitna vprašanja pripravljene odgovore," je povedal Kos. Do tako imenovane blamaže po njegovem v tej fazi še ne more priti, ne bi pa bilo dobro, če bi se zadeva predolgo vlekla.
Prejšnji teden je finska nacionalna televizija poročala, da je njihov urad za preiskave (NBI) ostro kritiziral slovensko policijo zaradi njene vloge pri preiskovanju sumov korupcije, v katero je vpleten proizvajalec orožja Patria. Navedli so, da je sodelovanje med policijo obeh držav do pred kratkim potekalo gladko, prav tako so slovenskim kolegom predali seznam imen ljudi, ki so jih želeli izprašati v Sloveniji. Do zaslišanj ni prišlo, seznam se je pojavil v javnosti in slovenski mediji so Finsko obtožili, da z nami noče sodelovati. Od tedaj so finski kriminalisti zadržani do nadaljnjega posredovanja kakršnih koli informacij, je še poročala televizija. Zadeva naj bi sedaj prešla na mednarodno raven, še posebej, ker je slovenska policija za 15 mesecev založila depešo dunajskega Interpola o sumljivih denarnih transakcijah, povezanih z nakupom oklepnikov v Sloveniji in ni takoj začela preiskave.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.