Potem ko je časnik Večer poročal, da je novinar Mikka Niskasaar v finskem časniku zapisal, da "so finski novinarji, odgovorni za oddajo MOT, v kateri obtožujejo podjetje Patria podkupovanja takratnega slovenskega premiera Janeza Janše, preklicali vse obtožbe, ki so jih izrekli proti Janši", je producent oddaje MOT na finski televiziji YLE Matti Virtanen zanikal te navedbe. Črka J je bila po njegovem v oddaji sicer res uporabljena zaradi dramatičnosti. "Nikoli pa nisem vzel nazaj ničesar, kar je bilo rečeno v oddaji," je zatrdil.
Glede dokazov o tem, da je Janša prejel podkupnino, je dejal, da so sicer videli dovolj dokumentov, res pa je, da niso "bili na banki in gledali Janše, kako jemlje denar". "Patria je podkupila Janšo, to je dejstvo, ki smo ga izpostavili v oddaji in tega ne jemljemo nazaj," je poudaril. Po njegovem mnenju je dokazovanje, kaj je Janša z denarjem storil oziroma ali ga je sploh prejel, naloga nekoga drugega. Obstaja namreč t. i. James Bond teorija, da so 'slabi ljudje', ki so delovali kot posredniki, vzeli denar zase in zbežali, je še dejal in dodal, da se mu pri teh poslih "ne zdi nemogoča".
Finska ministrica ni prišla zaradi Patrie
Finska pravosodna ministrica Tuija Brax je ob svojem obisku v Sloveniji glede tega dejala, da se ji zdi pomembno, da bo zadeva Patria zelo jasno proučena, ne želi pa komentirati odziva finskega generalnega državnega tožilca na pismo generalne državne tožilke Barbare Brezigar Eurojustu, v katerem je ta zapisala, da sodelovanje med državama v zadevi Patria ni bilo dobro.
Odločitev za njen obisk Slovenije ni povezana z afero Patria, ampak je večinoma povezana z EU zadevami, je še zagotovila Braxova. Tudi glede torkovega sestanka z Brezigarjevo je pojasnila, da gre za povsem običajen sestanek. Po njenih besedah si finski pravosodni ministri na svojih obiskih v tujini prizadevajo obiskati tudi tamkajšnja sodišča in generalne državne tožilce.
Braxova je tudi dejala, da imata Slovenija in Finska, kar zadeva EU, "zares dobro sodelovanje". Ob tem je zatrdila, da so dobro sodelovali tako s prejšnjim slovenskim pravosodnim ministrom kot tudi z novim.
Zalar: Glavni povod za povabilo Braxove ni bila Patria
Trditve Braxove je ponovil tudi minister za pravosodje Aleš Zalar, ki pravi, da je njen obisk s Patrio povezan toliko, kolikor želijo s tem obiskom okrepiti medsebojno sodelovanje med državama. "Kajti znano je, da je bilo to zaupanje nekoliko načeto, tudi v povezavi s Patrio," je dodal.
"Jutri gremo na delovni obisk h generalni državni tožilki Barbari Brezigar, in tam se bo lahko vzpostavilo tudi vprašanje, ki se nanaša na morebitno sodelovanje med pravosodnimi organi, če bosta obe strani menili, da je to potrebno," je še dejal.
Po njegovih besedah bodo na srečanju s finsko ministrico večinoma obravnavali teme, povezane z EU. "In tudi posebno temo, kjer je Finska izrazito dobra – to je upravljanje sodišč in učinkovitost sodstva," je povedal. Dodal je, da se lahko Slovenija na tem področju od Finske veliko nauči. Ob tem je zatrdil, da je to bil tudi glavni povod, da je Braxovo povabil na obisk v Slovenijo.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.