
Zdravilo je namreč že vračunano v ceno dialize, ki jo plača zdravstvena zavarovalnica. V bolnišnicah pa naj bi na ta način le zmanjševali stroške. Izredni nadzori ugotavljanja primernosti predpisovanja eritropoetina na recept so se začeli 6. marca. Mimo so trije ciklusi, v katerih so nadzorni zdravniki zdravstvene zavarovalnice zajeli 12 izvajalcev.
Resnični kršitelji po deležu dvojnega obračunavanja so bolnišnice Izola, Ptuj, Celje Murska sobota in Slovenj Gradec. Od 153 milijonov, ki jih bo moralo vrniti vseh 12 izvajalcev, največji delež, to je več kot 143 milijonov tolarjev, pripada omenjenim petim izvajalcem. Denar bodo morale bolnišnice vrniti in plačati skupno še za slabih 50 milijonov pogodbenih kazni.
Največ napak v Izoli
Kot pravi Ivan Zorman, vodja oddelka za nadzorno dejavnost, je izolski primer najbolj zanimiv zato, ker je v tem primeru prišlo do tehničnega zapleta. Podatki, ki so jih v časovni stiski dali v javnost, so bili namreč popolnoma napačni.
Tudi v jeseniški bolnišnici so nadzor ponovili, čeprav ob prvem pregledu hujših napak ni bilo. Kot pravi Zorman je drugi nadzor oziroma revizija prvega nadzora v jeseniški bolnišnici pokazala skoraj isto stanje. V drugem primeru so namreč ugotovili, da je dejansko šlo za napačno predpisane tri recepte.
Doslej so pregledali 2266 receptov, v lanskem letu pa je bilo skupaj izdanih 3915 receptov. Največ so jih predpisali v bolnišnicah Celje, Ptuj, Izola, Murska Sobota in v Slovenj Gradcu.
Po Zormanovem mnenju je bil ves proces prenagljen, kar je za ugotavljanje takšnih napak slabo. Rezultati so pokazali še površnost pri predpisovanju zdravil in pomanjkljivo dokumentacijo, vendar stanje ne preseneča, saj se podobno v slovenskih bolnišnicah ob različnih nadzorih dogaja že več let. Kot pravi Zorman, so pred nekaj leti, ko so začeli izvajati nadzore, pri izvajalcih ugotavljali do 60 odstotkov napak, danes pa jih v povprečju ugotavljamo 10 odstotkov.
Verjetno nepravilnosti v javnosti ne bi bile znane, če ne bi na to opozorili nekateri zdravniki. Tako ostaja vprašanje, ali so nekatere bolnišnice res skušale z dvojnim obračunavanjem zdravila zmanjšati stroške. Drži pa, da je za 75-odstotno porast predpisovanja eritropoetina glede na leti 2000 in 2001 krivo tudi vedno večje število bolnikov.