Potem ko je sedanji minister za okolje in nekdanji vodja projekta drugi tir Jure Leben s prstom večkrat pokazal na Natašo Pelko, češ da je delala na lastno pest, ta zdaj vrača udarec.
Točno teden dni po naši objavi elektronskih sporočil, ki so pokazala, da se je vse ključne odločitve sprejemalo veliko prej, preden je sploh bil objavljen javni razpis, na katerem so tako ali tako napačno izbrali dražjega ponudnika, ena glavnih akterk zdaj pojasnjuje svojo vlogo. In prav nič ne okoliši, nadzornikom in celotnemu vodstvu podjetja 2TDK v dopisu sporoča, da ni delala na lastno pest, pač pa izključno po navodilih takratnega vodstva. Po domače po navodilih dveh članov stranke SMC – ministra Petra Gašperšiča in Jureta Lebna.
Pelkova piše, da ni sodelovala pri dogovarjanju za maketo, da ni vedela, kdo se je na razpis prijavil in kdo je bil izbran, da tudi ni sodelovala z agencijo Futura. Spomnimo, vodstvo SMC se brani tudi očitkov, da so si tako posredno financirali tudi predvolilno kampanjo.
E-pošto z ocenjenimi vrednostmi javnih naročil, torej predračuni in specifikacijami za javno naročilo, ki so zaokrožili v javnosti, pa da je posredovala naprej pristojnim, kot ji je bilo naročeno, še piše Pelkova.
Vložili kazensko ovadbo
Slovensko javnost in odgovorne je pri projektu drugi tir in sporni maketi zavajala kriminalna združba, ki je z dopolnjevanjem dokumentacije prikrivala pravo vrednost investicije, piše v kazenski ovadbi. Policiji jo je posredovala skupina strokovnjakov, ki je minuli teden pred komisijo za nadzor javnih financ že opozarjala na nepreglednost pri financiranju največjega projekta po Teš 6.
V ovadbi odgovornim očitajo kazniva dejanja velike goljufije in lažnega predstavljanja ter zavajanja javnosti z veliko premoženjsko škodo in oškodovanjem javnih financ.
Na seznamu tistih, ki naj bi pri tem sodelovali, so poleg Lebna in Gašperšiča še državna sekretarka Nina Mauhler ter celotno vodstvo Družbe za razvoj infrastrukture (DRI), direkcije za infrastrukturo (DRSI) ter družbe 2TDK skupaj z njenim nadzornim svetom.
Zdaj, ko je Gašperšičeva naslednica na ministrstvu za infrastrukturo Alenka Bratušek javno predstavila investicijski program, je jasno, "da se je vseskozi sistematično zavajalo in popravljalo, prirejalo podatke", da bi ljudje projekt podprli, je v oddaji 24UR ZVEČER povedal prof. dr. Jože Duhovnik, eden od podpisanih pod ovadbo, ki trenutno v Črni gori revidira 60 milijonov evrov vreden gradbeni projekt. Pojasnil je, da je sam leta 2016 skupini strokovnjakov najprej predstavil predlog cenejše rešitve, potem pa še njegovo dopolnitev, a so Gašperšič, Leben in takratni predsednik vlade Miro Cerar kljub temu pristali na to, da ponovno delajo dve dodatni varianti, in nazadnje izbrali najdražjo. Javnost pa so sistematično zavajali, češ da druge možnosti ni.
Po njegovih izračunih bo končna vrednost projekta 2,7 milijarde evrov, samo gradbeni del razširitve cevi za dvotirno progo pa bo stal 641 milijonov in ne zgolj 97, kot je zapisano v investicijskem načrtu.
KOMENTARJI (728)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.