
Predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič Predan je za tiskovno agencijo SČG Tanjug izjavila, da ima odbor dovolj zanesljive podatke o imenih storilcev "vojnega zločina v primeru Holmec". "Imamo imena storilcev, vendar vemo, da teh podatkov ne moremo objaviti v javnosti in morebiti nekomu brez trdnih dokazov odvzeti dobrega imena," je dejala Miklavčič Predanova.
Spomnila je, da bi se s tem morali ukvarjati preiskovalni organi in ne nevladna organizacija za človekove pravice. Prav tako je poudarila, da je zaradi izjav o vojnem zločinu na Holmcu junija 1991 postala žrtev obračuna s pravosodnimi organi v Sloveniji. "Namesto, da bi procesirali zločin, tožilstvo in sodišče proti meni vodi postopek," je Miklavčič Predanova še dodala.
Državno tožilstvo je sicer predsednico HMS zaradi navedb, da naj bi bil med boji na mejnem prehodu Holmec slovensko osamosvojitveno vojno junija 1991 "storjen verjetno prvi vojni zločin na območju nekdanje Jugoslavije" ovadilo zaradi žaljive obdolžitve. Miklavčič Predanova je namreč maja 2003 slovenskim policistom in vojakom očitala storitev vojnega zločina na mejnem prehodu Holmec, čeprav je bil primer raziskan in je bilo ugotovljeno, da ni suma, da bi policisti in vojaki storili kaznivo dejanje.
Primer je znova stopil v ospredje pred nekaj dnevi. Srbske televizije so namreč predvajale posnetek avstrijske televizije ORF iz junija 1991, na katerem slovenske sile na mejnem prehodu Holmec streljajo na tri vojake bivše JLA, ki so se predajali z belimi zastavami. Posnetek domnevnega vojnega zločina je postal zanimiv tudi za srbsko tožilstvo, ki je sprožilo preiskavo.

Kot je za Tanjug še dejala Predanova, je odbor vložil kazensko ovadbo proti enemu policistu, vendar ga je pristojno tožilstvo nedavno obvestilo, da je primer zastarel. Povedala je, da so od tožilstva zahtevali, naj sproži postopek proti neznanemu storilcu, vendar se tam na to "niso odzvali primerno". "Primer smo prijavili tudi mednarodnim organizacijam, ustanovam, haaškemu sodišču... ," je povedala Miklavčič Predanova.
Sicer pa je danes tudi vodja nacionalnega sveta za sodelovanje SČG s haaškim sodiščem Rasim Ljajić obtožil slovenske enote vojnih zločinov nad vojaki JLA v času slovenske osamosvojitvene vojne. Ljajić je za današnjo izdajo srbskega dnevnika Blic še napovedal, da bo Beograd pozval Slovenijo, naj razišče dogodke na Holmcu. "Kar lahko storimo je, da Slovenijo pozovemo, naj procesira primer, in obvestimo mednarodne institucije," je še dejal.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.