Predsednik komisije za strokovna vprašanja pri Kinološki zvezi Slovenije (KZS) Roman Höfferle je podal predlog za disciplinski postopek zoper kinologa Alenko Černe in Rajka Rotnerja. Kinologa sta namreč 22. junija 2006, tri mesece po tem, ko so psi napadli Stanislava Megliča, v zavetišču Gmajnica opravila izredni vzrejni pregled Baričevičevih bulmastifov in jim izdala vzrejno dovolilnico, psa pa sta ocenila z najvišjo oceno.
Kinološka zveza pa je sedaj ugotovila, da pregled uradno sploh ni bil naročen, niti v KZS niso zanj vedeli, niti ni bilo nobenega uradnega poročila o opravljenem pregledu. Pregled naj bi naročil takratni predsednik komisije za strokovna vprašanja Rajko Rotner, opravila pa sta ga Rotner in Černetova. Pri tem je sporno tudi to, da Rotner sploh ni bil član vzrejne komisije. Zato na kinološki zvezi sumijo, da je bil pregled opravljen po prijateljskih zvezah.
Černetova prepričana v strokovnost
Kinolog Rajko Rotner, stric Katarine Kresal se na klice, zaradi bolniškega dopusta ne oglaša. Černetova, prepričana da je delo orpavila strokovno, pa vzrejno dovoljenje za plemenjaka, ki sta ga podelila psu Atlasu argumenitra takole. ''En pes, ki je vzrejno pregledan in ima oceno a, pomeni opravil, to ni vrhunski plemenjak. to je kvečjemu pes, ki je po standardu, in ne kaže pač nobene hibe,'' pravi.
Baričevič je po njenih besedah strokovni vzrejni pregled zahteval leta 2006, tri mesece po napadu Stanislava Megliča. Zakaj potrebuje papirje se takrat ni vprašal nihče. Čez dve leti pa pravi Černačeva je postalo jasno. Z njimi je Miro Senica izpodbijal odločbo o usmrtitvi.
Očitno pa za sorodstve navezo Rotner - Kresal do nedavnega niso slišali niti na Kinološki zvezi. Z disciplinskim postopkom so se namreč začeli ukvarjati šele po tem, ko je okoliščine začela preverjati protikorupcijska komisija.
Preiskava domnevno uperjena proti Bukovčevi in Pečkaju
Policisti so opravili več informativnih pogovorov z vpletenimi, med drugim z nekdanjo državno sekretarko na kmetijskem ministrstvu Sonjo Bukovec, direktorico Veterinarske uprave Vido Čadonič Špelič ter s pravniki z ministrstva in uprave. Kdo naj bi bil osumljenec ali osumljenci, na policiji uradno nočejo povedati, je pa generalni direktor Janko Goršek že pred dobrim mesecem povedal, da ''so podani zadostni razlogi za sum, da je v postopku vrnitve psov ena ali več oseb storila kaznivo dejanje.''
Šlo naj bi za zlorabo položaja, preiskava pa naj bi bila uperjena proti nekdanji državni sekretarki Sonji Bukovec zaradi suma vplivanja na postopek in proti njenemu kolegu vodji pravne službe Romanu Pečkaju zaradi napačne razlage odločbe Upravnega sodišča, ki naj bi ukazalo vrnitev psov, česar pa, kot pravijo na sodišču, nikoli niso storili. Več o osumljencih pa bo znano v prihodnjih dneh.
Bo v petek javnost izvedela vse?
Borut Pahor je v izjavi za javnost med sejo predsedstva SD zagotovil, da bo razčistil, kaj je bilo prav in kaj je bilo storjeno narobe v primeru Baričevič. "Do petka bo pripravljen t.i. pravni dosje tragedije Baričevič. V njem bo javnost lahko izvedela prav vse, kar je mogoče izvedeti v zvezi s pravnimi izsledki pristojnih institucij," je napovedal premier.
Kot je dejal, bo javnost lahko videla, da si izsledki pravne stroke glede domnevne nezakonitosti delovanja nekdanjega ministra Milana Pogačnika nasprotujejo. Po njegovem namreč obstajata dve razlagi. Po eni je minister Pogačnik deloval nezakonito, ker bi moral spričo ocene komisije zaradi nevarnosti psov dati psa usmrtiti takoj.
Po drugi pa po Pahorjevih besedah "ni nobenega dvoma, da obstaja prav zaradi tega pravno sredstvo tistega, ki se s tako odločitvijo ne strinja" in ima pravico takšno pravno sredstvo uporabiti. Minister Pogačnik je tako po tej razlagi ravnal prav, ko je upošteval odločitev upravnega sodišča. "Poleg tega smo imeli smolo s kolizijo dveh zakonov, enega, ki prenehal obstajati in drugi, ki je začenjal stopati v veljavo prav v času, ko se je odločalo o usodi teh psov," je pojasnil.
Pahor se sicer sam želi še enkrat sestati z vsemi, ki so se podpisali pod različna poročila. Tako želi ugotoviti, kaj je bilo storjeno prav in kaj narobe, ter kako glede podobnih zadev ravnati v prihodnje. Vodilo pa bo odločitev, da se zavaruje zlasti človeka, potem pa žival, je dejal.
Po poročanju Dnevnika je izredni vzrejni pregled in ocena zunanjosti bulmastifov zbudila tudi zanimanje komisije za preprečevanje korupcije, ki je posumila, da gre v tem primeru za korupcijo, zato je na Kinološko zvezo Slovenije naslovila nekaj vprašanj. Höfferle pa je potem na podlagi zbrane dokumentacije ocenil, da gre za utemeljen sum, da sta Rotner in Černetova v tem primeru storila disciplinske in strokovne prekrške.
Predsednik KZS Blaž Kavčič je za vložitev predloga za disciplinski postopek pooblastil člana upravnega odbora zveze Aleksandra Česnika, še poroča Dnevnik. Ta mora sedaj preučiti dokumentacijo in presoditi, ali je dovolj razlogov za uvedbo disiplinskega postopka. Če bodo ugotovili, da je, potem bodo postopek sprožili, takrat bosta imela tudi Černetova in Rotner možnost povedati svojo plat zgodbe.
Kot je znano, je bila Alenka Černe tudi članica tričlanske komisije, ki jo je imenovalo ministrstvo za kmetijstvo, da bi ocenila vedenjske lastnosti Baričevičevih psov. Komisija se je odločila, da ministrstvo pod določenimi pogoji pse lahko vrne lastniku.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.