Nekdanja državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Sonja Bukovec je na ljubljanskem okrajnem sodišču prvič sedla na zatožno klop v primeru Baričevič.
Okrožna državna tožilka Petra Vugrinec je med prebiranjem obtožnega predloga pojasnila, da je Bukovčeva prestopila mejo uradnih pravic, ko je decembra 2008 kot državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo poklicala direktorico veterinarske uprave (Vurs) Vido Čadonič Špelič in jo spraševala, zakaj Vurs Baričeviču ne vrne bulmastifov.
Med pogovorom naj bi Bukovčeva Čadonič Špeličevi zagrozila, da bosta tako ona kot Vurs v primeru, da bodo psi usmrčeni, Baričevič pa bi tožil državo, plačala visoko odškodnino.
Bukovčeva pa je v svojem zagovoru pojasnila, da se je kot državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu, zadolžena za finance, udeleževala tudi sej na vladi, na katerih so obravnavali odškodninske zahtevke zoper državo. Baričeviča je poznala, je razložila, in vedela je, da mu psi ogromno pomenijo, zato bi v primeru njihove usmrtitve ubral vsa pravna sredstva za ugotovitev nepravilnega delovanja državnih organov.
Zato je menila, da utegne institucija, za katero dela, v takem primeru utrpeti hudo finančno škodo. Kot je namreč pojasnila, je Vurs trikrat odločil o usmrtitvi psov, kar pa je bilo v nasprotju z odločitvijo upravnega sodišča. Ker bi po mnenju Bukovčeve torej odločitev Vursa lahko imela negativne posledice za kmetijsko ministrstvo, je Bukovčeva, kot je dejala, o tem le želela opozoriti Čadonič Špeličevo.
Klicala jo je zaradi njunega medsebojnega poznanstva in na prijateljski ravni, ne pa v funkciji uradne osebe, je poudarila obtožena. Na odločitev samo pa Bukovčeva po lastnih besedah ni mogla vplivati – če bi hotela, bi morala vplivati na inšpektorja, ne direktorico tega urada, je še razložila na sodišču.
Pozneje sta s Čadonič Špeličevo še govorili, je dejala Bukovčeva, a naj ji direktorica Vursa nikoli ne bi ničesar očitala ali pa omenjala teh domnevnih pritiskov. Tudi sam minister za kmetijstvo naj bi pozneje spraševal, ali so se v zvezi z zadevo bulmastifi dogajali kakršni koli pritiski, Čadonič Špeličeva pa da se ni oglasila. Če bi to storila, bi se ji Bukovčeva, kot je danes povedala, zagotovo opravičila. "Morda sem prekoračila mejo svoje stroke, saj sem opozarjala na pravne vidike, nisem pa zlorabila položaja," je še dodala nekdanja državna sekretarka, po koncu današnje obravnave pa je novinarjem dejala, da je morala zaradi te zgodbe "oditi iz države".
Bukovčeva na vprašanja ni želela odgovarjati, njen zagovornik Blaž Kovačič Mlinar je pojasnil, da zato, ker ta postopek zanjo pomeni velik stres. Morda bo na vprašanja odgovarjala pozneje med dokaznim postopkom.
Obravnava se bo nadaljevala prvega junija, ko naj bi na sodišču pričali nekdanji minister za kmetijstvo Milan Pogačnik ter Vida Čadonič Špelič, Andreja Bizjak in Polona Cankar z Vursa. Tožilstvo je kot pričo predlagalo še Tanjo Hofman, pravnico z ministrstva za kmetijstvo, ki naj bi potrdila, da je Bukovčeva v tem primeru posredovala. Njenemu zaslišanju pa nasprotuje obramba, saj o konkretnem telefonskem pogovoru ne bi vedela povedati nič konkretnega.
Spomnimo ...
Tožilstvo je obtožni predlog zoper Bukovčevo vložilo februarja lani zaradi domnevnih nepravilnosti v postopku vračanja napadalnih psov Saši Baričeviču po napadu na Tržičana Stanislava Megliča. Prav ti psi so nato Baričeviča februarja 2010 pogrizli do smrti.
Trije psi so že leta 2006 pred Baričevičevo hišo napadli in hudo poškodovali Stanislava Megliča. Zaradi napada so jih lastniku odvzeli in poslali v zavetišče, kjer bi morali biti usmrčeni, a so slednje preprečile odločitve državnih organov.
Drugega februarja 2010 pa so isti psi napadli in ubili svojega lastnika, zdravnika Saša Baričeviča. Ponovno se je razvila razprava, kako so bili lahko psi vrnjeni Baričeviču. Prav tako še vedno ni povsem jasno, kaj se je ob napadu dogajalo na Oražnovi ulici, kjer je živel Baričevič.
Bukovčeva, sicer prijateljica Baričevičeve sestre, je bila tudi med prvimi na kraju tragedije, in sicer v zavarovanem območju na notranji strani policijskega traku, ko so Baričeviča isti psi ogrizli do smrti.
Zaradi vračanja psov bo isto sodišče sodilo tudi kinologoma Alenki Černe in Rajku Rotnerju, obtožni predlog ju bremeni ponarejanja listin. Kazenski oddelek ljubljanskega okrajnega sodišča pa vodi še postopek zoper policista, obtožena nevestnega dela v službi v času preiskave tragedije na Oražnovi ulici v Ljubljani. V zvezi z afero bulmastifi na ljubljanskem okrožnem sodišču pa poteka obravnava tožbe, ki jo je proti Baričeviču oziroma njegovim dedičem vložil Meglič.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.