Generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug je povedal, da so "zadevo Bošnjak" predali službi za korporativno varnost, enoti za varnost in integriteto, ki bo to zadevo zdaj preučila. "Ali je prišlo do okoriščanja na nepravilen način oz. pogojevanja, bodo morali zdaj povedati oni." Enota je sicer namenjena preiskavi notranjih zadev, trenutno pa poteka zbiranje dokumentacije. Jug pričakuje, da bodo podrobnejše poročilo o tem, kako je prišlo do vseh naročil, prejeli v 14 dneh.
Kot smo že poročali, je ljubljanski UKC nevrokirurgu Romanu Bošnjaku že poslal opozorilo pred odpovedjo. "Kolikor vem, ga profesor Bošnjak še ni prevzel, saj je v tujini. Veljati začne z njegovim prevzemom," je dejal Jug. UKC tako trenutno čaka, da nevrokirurg prevzame obvestilo, nadaljnji postopki pa bodo odvisni od nadaljnjih ugotovitev.
Bošnjak je sicer že odstopil z mesta predstojnika oddelka za nevrokirurgijo na UKC, na njegovo mesto pa so za vršilca dolžnosti imenovali Boruta Prestorja. "V delu in razvoju ni zastoja, nevrokirurški oddelek mora ostati kvaliteten in na visokem nivoju, kot je bilo pred tem."
Na novinarsko vprašanje o odstopu strokovne direktorice Jadranke Buturović Ponikvar pa je generalni direktor UKC Ljubljana dejal, da z razlogom za njeno odločitev ni seznanjen. "Z njo sem govoril, vendar pa razlogov ne želi razkriti," je povedal.
Kot smo razkrili že prejšnji teden, je Roman Bošnjak v sklopu samoplačniških storitev operiral tujo državljanko, ki je morala poleg plačila operacije ljubljanskemu UKC Bošnjaku nakazati še dodatnih 6000 evrov na račun agencije v Hongkongu.
Strokovni svet UKC je primer obravnaval v sredo in ni odkril nepravilnosti, je isti dan pojasnil generalni direktor. Strokovni svet UKC se je po njegovih besedah omejil na strokovna vprašanja, denimo "ali je bil račun pravilno sestavljen za ustrezne storitve, ali je bil poseg opravljen v pravem času ter ali je to vplivalo na dostopnost zdravstvenih storitev drugih zavarovancev". Do zadev, ki niso v njegovi pristojnosti, denimo do izstavljanja računov, pa se strokovni svet ni opredeljeval, je na sredini novinarski konferenci poudaril Jug.
V četrtek so nato v oddaji Tarča na TV Slovenija poročali o nekaterih novih odkritjih. Med drugim so ugotovili, da kostne nadomestke in potrošni material oddelku za nevrokirurgijo kot edini dobavitelj dobavlja podjetje Medicolink d. o. o. Direktorica podjetja je Katarina Bedina, ki pa je z Bošnjakovim bratom Igorjem Bošnjakom delala na SKB banki, prav tako si delita lastništvo nepremičnine v Celju. Ni jasno, ali je Bedina le formalna lastnica podjetja, dejanski lastnik pa Igor Bošnjak.
UKC Ljubljana za dobavo materiala ni objavilo nobenega javnega razpisa, saj so se na račun podjetja Medicolink zneski zlivali v manjših nakazilih. Kljub temu je podjetje v zadnjih štirih letih od UKC Ljubljana prejelo več kot 700.000 evrov.
UKC Ljubljana se je za sodelovanje s podjetjem odločil leta 2019, le pol leta po tem, ko je bilo podjetje ustanovljeno. Poleg tega podjetje nima ne spletne strani ne zaposlenih, še poroča TV Slovenija. Jug je v oddaji dejal, da za ta nova odkritja sliši prvič, in dodal, da so bistveno bolj obremenilna, kot so bile doslejšnje informacije. Napovedal je, da bi Bošnjaka, če bi se izkazale za resnične, lahko odpustili.
MZ in Zdravniška zbornica z zadevo Medicolink seznanjeni prek medijev
Na Ministrstvu za zdravje so nam odgovorili, da so s premerom podjetja Medicolink seznanjeni prek medijev. Pričakujejo, da se bo UKC Ljubljana skupaj z drugimi institucijami aktivno vključila v razjasnitev okoliščin. "Transparentnost v zdravstvu in jasen nadzor nad porabo denarja so namreč ključne usmeritve, katerim sledimo in za katere se bomo zavzemali tudi v prihodnje," so tudi pripisali.
Ob tem se nadejajo, da bo v boju proti korupciji pripomogla tudi digitalizacija slovenskega zdravstva in strukturna prenova ZZZS.
Poleg zdravstvenega ministrstva se je na nova medijska odkritja odzvala tudi Zdravniška zbornica, ki je v sporočilu za javnost zapisala, da prav tako zagovarja ničelno toleranco do spornih ravnanj in korupcije. Hkrati so poudarili, da je zloraba javnih pooblastil, poleg zakona, v nasprotju tudi s Kodeksom zdravniške etike.
"V kolikor se bodo očitki izkazali za resnične, zbornica meni, da je zdravnik povzročil veliko škodo vsem svojim stanovskim kolegom," so zapisali. Dodali so, da je zbornica v okviru svojih pristojnosti že minuli teden sprožila postopke za razjasnitev dogajanja, in da bo ob tem državnim organom pri obravnavi primera nudila vso potrebno strokovno podporo.
Zdravnike ob tem pozivajo, da je tudi delovanje zdravnika v prostem času bodisi da gre za delo pri drugih, zasebnih delodajalcih, v tujin ali za konzultacije oziroma kaj drugega, potrebno izpeljati na etičen, zakonit in transparenten način.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.