"Nekateri ljudje se ne morejo sprijazniti s tem, da smo globoko v demokraciji, da vsakdo odgovarja za svoje odločitve in da se stranke ne vodijo iz nekih temnih hodnikov, iz zaprtih sob sivih mož, ampak odprto, demokratično, s predsedniki, ki so izvoljeni na demokratičnih volitvah." S temi besedami je notranja ministrica in predsednica LDS Katarina Kresal odgovorila na kritiko dolgoletnega člana svoje stranke Nika Kavčiča.
Zavrnila je tudi Kavčičeve besede, da se na levici preigravajo različni scenariji, med njimi tudi možnost zamenjave premierja Boruta Pahorja. Povedala je, da se v njenih krogih novega predsednika vlade gotovo ne išče. Bil je legitimno izvoljen, dobil je ustrezno podpore, zato je prav, da svoj mandat odpelje do konca, poudarja. Prepričana je, da vlada potrebuje predvsem bolj mirno politično ozračje, saj že tako ali tako ne dela v prijetnih okoliščinah. "Res bi se morali vsi zavedati tega, da moramo opravljati svoje delo in se ne moremo ves čas braniti pred tistimi, ki menijo, da bi to državo upravljali bolje," je poudarila.
LDS podpira Kresalovo
Kresalova je poudarila, da ima v vrstah LDS trdno podporo, kar so potrdili tudi na svetu stranke. Po besedah predsednika sveta Aleša Guliča je članstvo očitno spoznalo, da sta Kresalova in LDS tarča zlonamernih podtikanj, in še trdneje stopilo za svojo predsednico. V afero z bulmastifi Kresalova po Guličevih besedah ni ne neposredno ne posredno vpletena. "Svojih sorodnikov in prijateljev si človek ne izbira na podlagi nečesa, kar se bo šele zgodilo," pravi Gulič.
Aktualno politično dogajanje v državi so danes komentirali tudi evropski poslanec Jelko Kacin, podpredsednik LDS Slavko Ziherl in poslanec stranke Anton Anderlič. Izognili se niso niti dogodku na Oražnovi, ko so trije psi do smrti ogrizli lastnika Saša Baričeviča.
"Afera odseva stanje političnega duha. Človeška tragedija se izrablja za blatenje LDS in Katarine Kresal. Dobro delo pač ni po godu opoziciji. Pričakujem, da bo Janez Janša jasno in nedvoumno pojasnil vlogo prejšnje vlade. Očitki, ki letijo na Katarino Kresal, spadajo v ropotarnico zgodovine. Dejstvo je, da Katarina Kresal nima nobene vloge v tej tragediji. Podpiramo jo in menimo, da nas tudi to ne bo odvrnilo od prave usmeritve – reševanje in izhod iz gospodarske krize,“ je opozoril Ziherl.
'Čas je, da se vrste strnejo'
"Ni čas za notranje razprtije v koaliciji in v strankah. Čas je, da se vrste strnejo,“ je dejal v zvezi z afero in odzivi po njej. Preiskovalnim organom zaupa, da bodo strokovno in neoporečno raziskali vse okoliščine. Kot je poudaril, v LDS nimajo kaj skrivati, zavedajo pa se, da so taki postopki lahko dolgotrajni. V interesu javnosti bi bilo dobro, da se vse afere in tragedije začnejo dosledno razčiščevati, meni.
Na Kavčičeve ostre besede je dejal, da trenutno boljše rešitve, kot je premier Pahor, nimajo. Pahor ima po njegovem mnenju zaupanje vseh koalicijskih strank, poleg tega naj bi ukrepi vlade začeli delovati, zato se mu zdi v tem trenutku neumno iskati novega predsednika vlade. Najslabše pa bi po njegovem mnenju bilo, če bi se vrnili v čas mandata 2004–2008.
Kacin: Pahor naj končno začne vladati
Kacin meni, da "ljudje pogrešajo bolj enotno in usklajeno delo vlade. Slovenija je čudna država. Bolj smešne izjave politiki dajejo, bolj so priljubljeni (je Kacin komentiral ugibanja, da naj bi vlado prevzela morebitna kandidatka za premierko predsednica uprave družbe Prva Group Alenka Žnidaršič Kranjc). "Vse to je le sporočilo, da naj politika dela več in bolj usklajeno."
Po njegovem mnenju so Kavčičive besede resno opozorilo Pahorju, naj dela več in bolje. "Ker v takem primeru drugih ne bodo iskali." Čas je, da začne sprejemati odločitve, ne pa jih odlagati, je bil jasen. Kot primer je navedel odločanje o usodi vladnega letala falcon. "Če traktor imaš, ga uporabljaš. To je najceneje. To ve vsak kmet," je dejal. Kljub temu je zagotovil: "Koalicija je trdna."
"Kdor dolgo kašlja, dolgo živi, “ pa je dejal o Niku Kavčiču.
Erjavec: Vlada je stabilna
Predsednik DeSUS Karl Erjavec prav tako za zdaj ne vidi nevarnosti, da bi prišlo do menjav v vladi ali njenem vodstvu. Poudarja, da so razmere v koaliciji stabilne, verjame pa, da zunaj državnega zbora in vlade verjetno res tečejo pogovori o zamenjavah. "Vemo, da stranke podpirajo koalicijo," je dejal Erjavec in dodal, da je med njimi tudi DeSUS, dokler lahko uresničuje svoj program. Glede na to, da so razmere v koaliciji v državnem zboru, ki edini lahko zamenja vlado, stabilne, po njegovem mnenju kakšne globoke politične krize v tem smislu ni zaznati.
Zares: Predlog za boljše delo vlade
V Zaresu Kavčičeve izjave o morebitnih zamenjavah v vladi ocenjujejo kot špekulacije, zato jih ne želijo komentirati. Kot so sporočili iz stranke, pa pripravljajo vsebinski predlog za izboljšanje dela vlade, ki ga bodo predstavili do konca marca.
Gaspari: Nobene ponudbe nisem dobil
Minister za evropske zadeve in razvoj Mitja Gaspari je danes v Bruslju zanikal govorice, da naj bi dobil ponudbo za to, da bi na premierskem položaju zamenjal Boruta Pahorja. "Prvič, nisem dobil nobene take ponudbe. In tudi če bi jo dobil, je ne bi sprejel, za mene je to neobstoječa dilema in vprašanje," je poudaril.
Kavčič o Kavčiču
Predsednik državnega sveta in član LDS Blaž Kavčič, sicer nečak Nika Kavčiča, izjave svojega strica razume kot iskren izraz zaskrbljenosti nad splošnim političnim stanjem v Sloveniji in delovanjem raznih omrežij. Tudi njega pa je nekoliko presenetil osebni napad na "pomembne osebnosti", pravi. Dejal je še, da znotraj LDS ni nobene pobude po zamenjavi Kresalove. Govorice, da bi sam želel prevzeti vodenje stranke, pa je označil kot popoln konstrukt.
Ozadje afere
Bulmastifi so 2. februarja napadli in ubili lastnika Baričeviča. Že prej, leta 2006, so v bližini hiše lastnika psi tudi ranili mimoidočega Stanislava Megliča. Vsi trije psi so bili takrat začasno odvzeti in nameščeni v zavetišče, v poznejših letih so v zvezi z njihovo usodo odločale tri izvedenske komisije.
Splet pravnih postopkov se je nato iztekel z vrnitvijo vseh treh psov lastniku, pri čemer naj bi pri postopkih odločanja vračanja psov prihajalo do napak, zato sta opozicijski SLS in SDS vložili interpelacijo zoper kmetijskega ministra Milana Pogačnika. Hkrati pa so se začela tudi ugibanja o morebitni spolni zlorabi psov.
KOMENTARJI (791)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.