Na nas se je obrnil bralec, ki je na Dunaju čakal letalo Adrie Airways, s katerim bi poletel nazaj domov, v Ljubljano. A kot je povedal, letalo nikoli ni priletelo v avstrijsko prestolnico. Razlog naj bi bil, kot je izvedel, 250 evrov odškodnine, ki je Adria Airways ni plačala nekemu potniku, na Dunaju pa so letalo čakali avstrijska policija in sodni izvršitelj. "Bom odkrit, z Adrio sem zaključil. Prej sem prišel iz Tokia do Dunaja kot z Dunaja do Ljubljane," je razočaran bralec. Kot je še povedal, naj bi policisti in izvršitelj čakali prav Adriino posadko, da bi jim zarubili dokumente, dokler nadomestilo ne bi bilo poplačano, potem bi jih vrnili.
A najkrajšo so kot vedno potegnili potniki. Tisti, ki so karte rezervirali preko Adrie, so včeraj izgubljali živce. "Bog jim pomagaj. Obračali so se na Austrian Airlines, ti pa so jih preusmerjali na Adrio, kjer pa se jim ni oglašal nihče," je povedal bralec, ki je imel srečo, da je karte kupil preko Austrian Airlines, ki mu je zagotovila nadomestni prevoz.
Kaj se je pravzaprav zgodilo? Kot piše portal za pravice potnikov Fairplane, naj bi v četrtek zvečer let JP 136 Adrie Airways na letališču čakala avstrijska policija in sodni izvršitelj. Razlog? Kljub pravnomočni sodbi sodišča in več plačilnim nalogom in izvršbam, letalski prevoznik ni plačal nadomestila v višini 250 evrov enemu od potnikov.
Po poročanju portala, Adria na Dunaj ni poletela, čeprav so se potniki najprej vkrcali na letalo v Ljubljani, potem so se morali izkrcati, po nekaj urah pa naj bi jim sporočili, da je njihov let na Dunaj odpovedan. Omenjeni let bi sicer morali opraviti z letalom nemškega prevoznika. Kljub temu, da letalski prevoznik WDL Aviation z omenjeno situacijo nima nič opraviti in da je letalo BAe 146-200, s katerim bi Adria poletela na Dunaj, v popolni lasti nemškega prevoznika, pa se je le-ta odločil, da letalo ne bo vzletelo. Slovenski letalski prevoznik je tako moral odpovedati let, dunajski policisti in izvršitelj pa so zaman čakali na Adriino letalo.
Adria Airways lahko zdaj na Dunaju kadar koli pričakuje obisk sodnega izvršitelja, ki lahko letalo, če bi bilo njihovo in ne v najemu od drugega letalskega prevoznika, tudi zaseže. Ko je sodno določen dolg plačan, se odpravi tudi morebitna tožba izvršitelja.
Kot je na lastni koži izkusil naš bralec, je bil odpovedan tudi povratni let JP137 z Dunaja v Ljubljano, potniki pa so bili obveščeni le pet minut pred predvidenim odhodom. "Rahlo neprofesionalno, če upoštevamo, da je že nekaj časa znano, da nobeno letalo iz Ljubljane ne bo prišlo na Dunaj," še piše portal.
Za nastalo situacijo krivih 250 evrov
Po poročanju Austrianwings, se je vse začelo leta 2017, ko je Georg S. pri Adrii Airways rezerviral let iz grške Kefalonije do Gradca. Let je bil brez obrazložitve odpovedan na dan odhoda 23. septembra 2017. Georg je od letalske družbe zahteval odškodnino v višini 250 evrov in da bi dobil zahtevano, je v svoj boj vključil portal za pravice potnikov Fairplane. Ta je Adrio večkrat prosil za plačilo odškodnine, a ker ta kljub opominu ni bila plačana, so odvetniki zadevo vložili na sodišče. Po sodni odločbi, ki je bila sprejeta v korist Georga, plačilo še vedno ni bilo izvršeno, zato so odvetniki zagrozili s prisilno izvršbo, saj letalska družba tako odškodnine kot nastalih sodnih stroškov še ni poravnala.
Kot je pojasnil pogodbeni pravnik portala Fairplane, Stephan Verdino, se je rok za plačilo iztekel, zato so letalo na letališču čakali policija, sodni izvršitelj in on. Pojasnil je, da lahko zasežejo gotovino od prodaje na letalu, alkoholne pijače, pa tudi drugo premoženje letalske družbe, a le na licu mesta. Če ne morejo zaseči ničesar, ali če pride do upiranja posadke, lahko zasežejo celotno letalo.
Za komentar smo se obrnili tudi na Adrio Airways, odgovore še čakamo.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.